אוסטיאופתיה – יעילה בטיפול בבעיות גב נפוצות

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אוסטיאופתיהאוסטיאופתיה היא טכניקת טיפול אלטרנטיבית מודרנית יחסית המבוססות על שימוש בידיים בלבד ללא שימוש בתרופות או במכשירי עזר רפואיים. המטפל עושה שימוש במגוון רחב של טכניקות ידניות כשבין היתר מדובר על מישוש של הרקמות, מתיחה של שרירים, הזזה של מפרקים, עיסוי עדין של השרירים והעצמות ועוד.

האוסטיאופתיה באה לעולם בסוף המאה ה-19 ומייסד השיטה הוא ד"ר אנדרו טיילור סטיל, שהאמין כי הטיפול הרפואי צריך להיות הוליסטי, כלומר שבזמן הטיפול יש להתייחס לאדם כאל מכלול ולא להתייחס רק לתסמין הספציפי שגרם לו לפנות לטיפול. למעשה האמונה העומדת בבסיס השיטה היא שעל ידי הבאת השרירים ומערכות הגוף השונות לתפקוד אופטימאלי, ניתן לסייע לגוף לעשות שימוש בכוחות הריפוי העצמיים שלו.

הסוגים השונים של האוסטיאופתיה

  • וסטיאופתיה ויסראלית – טכניקה זו שמה את הדגש על הקשר בין האיברים הפנימיים של הגוף. במהלך הטיפול המטפל ממשש את אזור הבטן והחזה של המטופל וכך משפיע על התנודתיות של האיברים הפנימיים במטרה להביא אותם לפעילות הרמונית.
  • אוסטיאופתיה סטרוקטורלית – טכניקה זו משמשת לטיפול בבעיות שונות במערכת השריר והשלד לרבות בעיות במפרקים, בגידים וברקמות החיבור. הטיפול בטכניקה זו כולל לחיצות, משיכות ועיסוי רפואי ומביא לשיפור התנועתיות של עמוד השדרה והגפיים.

העקרונות העומדים מאחורי האוסטיאופתיה

להלן העקרונות הבסיסיים של האוסטיאופתיה:

  • לגוף האדם ישנה יכולת פנימית טבעית לשמור על בריאותו התקינה.
  • המבנה האנטומי שולט על תפקוד האברים. לפיכך פגם מבני באיבר כלשהו (כתוצאה ממחלה טראומה או מום מולד למשל) יוביל לפגיעה בתפקוד התקין של האיבר.
  • עליונות העורק החופשי – פגיעה באספקת הדם לאיבר מסוים מובילה לפגיעה תפקודית ומגדילה את הסיכוי למחלות.
  • עיקרון שלמות הגוף – את הגוף האנושי יש לראות כמכלול שלם אחד ולפיכך יש לטפל בכל הגוף ולא להתייחס רק לתסמינים מהם סובל המטופל.

בנוסף לעקרונות בסיסיים אלה העומדים ביסודן של שלוש הטכניקות שהוזכרו קודם לכן, המטפלים בשיטת האוסטיאופתיה דוגלים בכך שבריאותו המושלמת של הגוף יכולה להיות מושגת רק על ידי איזון רוחני, רגשי וגופני.

האם השיטה יעילה לטיפול בבעיות גב נפוצות?

כיום, האוסטיאופתיה נכללת במשפחת שיטות הטיפול הנקראת רפואה משלימה (אלטרנטיבית). הכוונה היא שלא נאספו די עדויות מדעיות לכך שמדובר על שיטה יעילה לטיפול בבעיות רפואיות.

עם זאת, בכל זאת ניתן לאתר קומץ מחקרים שמצאו כי ניתן באמצעות אוסטיאופתיה להקל על מספר בעיות אורתופדיות בדגש על כאבים כרוניים בגב התחתון. למעשה בבריטניה מדובר על שיטת טיפול לגיטימית ואף מומלצת עבור בעיה זו.

למרות כל זאת, מאחר ומדובר על שיטת טיפול שאינה פולשנית המתבצעת בדרך כלל באופן עדין מאוד, הרי שלא ידוע גם על כך שהיא גורמת לנזקים למטופלים ולכן אין מניעה מלהתנסות בה כל עוד קיימת המלצה רפואית וכל עוד הטיפול האוסטיאופתי לא בא על חשבון טיפולים אחרים שיעילותם הוכחה במחקרים קליניים כמו למשל פיזיותרפיה.

יש עוד לציין כי אוסטיאופתיה בישראל לא נלמדת כמקצוע אקדמי וכי לא ניתן לקבל תואר באוסטיאופתיה. בסיום לימודי האוסטיאופתיה בישראל ניתן לקבל תעודת הסמכה ולעסוק בתחום באופן חוקי אך המטפלים לא יכולים לתת דיאגנוזות או לרשום למטופלים שלהם תרופות למשל.

שרירי זוקפי הגב
Picture of אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן