דיקור סיני לסובלים מכאבי גב

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

טיפול בדיקור סינידיקור סיני (אקופונקטורה) היא טכניקה טיפולית השייכת לתחום הרפואה המשלימה. טכניקה זו מבוססת על שימוש בסיכות זעירות באמצעותן דוקר המטפל את המטופל באזורים שונים בגוף. הדיקור הסיני נמצא בשימוש בסין כבר אלפי שנים אך רק במהלך המאה העשרים השימוש בטכניקה זו התפשט לכל חלקי העולם.

אמנם ישנם מחקרים מסוימים המראים כי הדיקור הסיני מסייע להפחתת מידת החומרה של כאבי הגב, המהווים בעיה בריאותית כלל עולמית, אך רוב המחקרים שבוצעו בנושא מצאו כי לטיפול זה אין כל השפעה על דרגת החומרה של כאבי הגב.

האמונה העומדת מאחורי הדיקור הסיני

לפי האמונה העומדת בבסיס הרפואה הסינית בכלל והדיקור בפרט, הגוף האנושי נמצא באופן תקין במצב של שיווי משקל בין שני כוחות בלתי נפרדים ומנוגדים הנקראים היין והיאנג. כאשר מתרחשת הפרעה בשיווי המשקל, הזרימה של כוח החיים והאנרגיה בגופנו מופרעת וזהו המקור לבעיות הגופניות השונות מהן אנו סובלים. זהו גם המקרה בכל הקשור לכאבי גב.

כוח החיים, אנרגיית החיים או הצ'י, זורם לאורך נתיבים מיוחדים בגופנו הנקראים מרידיאנים וכאשר מתפתחות חסימות לאורך נתיבי האנרגיה, ניתן לנטרל אותן על ידי דיקור של הנתיבים בנקודות אסטרטגיות.

המחטים הסיניות פועלות להשבת הזרימה האנרגטית על כנה ולחידוש ההרמוניה בין היין והיאנג. כפי שאתם דאי יודעים, המדע המודרני לא מכיר בקיומו של הצ'י, של היין והיאנג או בקיומם של המרידיאנים.

הפנייה לטיפול בכאבי גב באמצעות דיקור סיני

באופן עקרוני מאחר ולא ידועות תופעות לוואי שליליות לדיקור הסיני, הרי שאין חשש מפנייה לטיפול זה. עם זאת, חשוב להדגיש כי מומלץ שלא לוותר על שאר הטיפולים הקונבנציונאליים.

הטיפול בכאבי גב מורכב ממגוון טכניקות טיפוליות כשבין היתר מדובר על טיפולי פיזיותרפיה, תרופות לשיכוך כאבים, תרופות להרפיית השרירים, תרופות להפחתת הדלקת ועוד.

אמנם בחלק מהמקרים האורתופד ימליץ למטופל לגשת לדיקור סיני, אך לעולם לא כטיפול יחיד. ברוב המקרים הפנייה לדיקור סיני תתבצע כטיפול אחד במכלול שלם של טיפולים ובדרך כלל הטיפול לא ישמש כקו הטיפול הראשון.

כיצד מתנהל הטיפול?

לפני תחילת הטיפול המדקר ישאל את המטופל מספר שאלות שיסייעו לו לאבחן את הבעיה ממנה סובל המטופל. בנוסף לכך תבוצע בדיקה גופנית המהווה חלק בלתי נפרד מתהליך האבחון לפי הרפואה הסינית. בין היתר המטפל יבדוק את הלשון של המטופל, ימשש את הדופק שלו, יבחן את צבע העור והעיניים שלו ועוד. בדומה לטיפול עצמו, גם טכניקות האבחון הסיניות שונות מאוד משיטות האבחון המערביות אם כי ישנם מטפלים בשיטת הדיקור הסיני שיבקשו לעיין בתוצאות הבדיקות הקונבנציונאליות שנערכו למטופל.

לאחר מכן המטופל ישכב על מיטת הטיפולים והמטפל ידקור אותו בנקודות מסוימות בגוף. המחטים יושארו במקומן בזמן שהמטופל יישאר ללא תזוזה. במהלך הטיפול ייתכן כי המטפל יבקש מהמטופל לנשום בצורה מסוימת או לשתף אותו במה שהוא מרגיש. הטיפול נמשך בדרך כלל בין חצי שעה לארבעים וחמש דקות והמחטים נעוצות בעור של המטופל בדרך כלל בין חמש לעשרים וחמש דקות.

ברוב המקרים הטיפול מבוצע אחת לשבוע אך במקרים מסוימים אין זה מן הנמנע שייערכו שניים ואף שלושה טיפולים מדי שבוע. בדרך כלל יש לבצע סדרה של עשרה מפגשים עוקבים בתור התחלה ולאחר מכן נהוג לבצע טיפול אחד מדי חודש לצורכי תחזוקה. במקרים מסוימים יהיה די בחמישה טיפולים עוקבים על מנת ליהנות מההשפעה של הדיקור הסיני אך לא אחת ישנו צורך אף בעשרים פגישות טיפוליות.

Picture of אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן