חימום הגב להקלה על כאבי גב 

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי גב הם בין התסמינים הנפוצים ביותר באוכלוסייה הכללית, כשלמעשה רוב האנשים באשר הם חווים כאבי גב בשלב כזה או אחר בחייהם. רוב כאבי הגב מופיעים באזור הגב התחתון, אך באופן עקרוני הכאבים יכולים להופיע לכל אורך עמוד השדרה. כיוון שמדובר בתופעה נפוצה במיוחד, אין זה פלא שישנו מגוון רחב ביותר של טיפולים וגישות טיפוליות. 

כך לדוגמה ישנם הדוגלים בקירור האזור ולעומתם ישנם כאלו המאמינים כי דווקא חימום האזור יהיה יעיל יותר בהפגת הכאבים. כמו כן ישנם המדווחים על הקלה משמעותית בכאבי הגב לאחר טיפול הכולל חימום וקירור האזור לסירוגין. במאמר זה נתמקד בטיפול המבוסס על חימום הגב ועל היתרונות שלו עבור הסובלים מכאבי גב. 

כיצד חימום האזור הכואב מסייע בהקלה על כאבי גב?

חימום האזור הכואב לא רק מסייע לשכך את הכאבים, אלא גם מסייע להחלמת האזור בדרכים שונות שיפורטו להלן:

  • חימום האזור מוביל להגברת האלסטיות של הרקמות הרכות ומפחית את המתח הנוצר בשרירים התפוסים. אם מקור הכאב בשרירים תפוסים, הרי שעל ידי הרפיית השרירים, ניתן ליהנות מהפחתה בעוצמת הכאבים. 
  • חימום הגב מוביל בנוסף לזרימת דם מוגברת למקור הכאב. הזרימה המוגברת של הדם מובילה לכך שיותר חומרי הזנה יגיעו לרקמות המעורבות ובמקביל תוצרי פסולת מפונים מהאזור בקצב מהיר יותר. כל זה מוביל להחלמה מהירה יותר של הרקמות המעורבות. 
  • כאשר מניחים את עזרי החימום על העור, משפיעים בנוסף גם על מערכת העצבים. על ידי גירוי קצות העצבים הממוקמים בעור, משבשים את התשדורת העצבית למוח שמובילה להופעת תחושת הכאב. 

מה היתרונות של חימום הגב על פני שיטות טיפול אחרות?

לחימום הגב ישנם מספר יתרונות שכדאי להכיר, כך לדוגמה, מדובר בשיטה זולה יחסית בהשוואה לשיטות האחרות. אם למשל המטופל יבחר לטבול באמבט חם, ניתן יהיה לומר שהטיפול לא יעלה כמעט כסף. בנוסף נכון להיום ניתן לרכוש כריות חימום ייעודיות בכל בתי המרקחת במחיר שווה לכל נפש, כך שאין צורך להגיע למכון הפיזיותרפיה כדי לעבור את הטיפול. המטופל יכול להשתמש בכריות או שקיות החימום בביתו או במשרד, כאוות נפשו. 

מעבר לכל זה, מדובר בשיטת טיפול שאינה פולשנית ושאינה גורמת לאי נוחות למטופל. למעשה בדרך כלל חימום הגב יוצר תחושה נעימה ומרגיעה. כמו כן החימום לא מעמיד את המטופל בסיכון לתופעות לוואי כלשהן. 

באילו דרכים ניתן לחמם את הגב?

  • בקבוק חם – בקבוק חם יכול לספק חום בטמפרטורה יציבה למשך כחצי שעה. 
  • פדים חשמליים – פדים חשמליים יכולים להמשיך לחמם את האזור ללא הגבלה, כל עוד הם מופעלים ומחוברים למקור מתח. 
  • כריות ג'ל לחימום – כריות ג'ל לחימום נשארות חמות במשך כחצי שעה לאחר החימום במיקרוגל או במים חמים. 
  • סאונה, אמבט חם – שהייה בסאונה וטבילה באמבט חם הן בעלות אפקט כפול: מצד אחד הן עשויות להרפות את השרירים ולסייע בהקלה על כאבי הגב ומצד שני הן בעלות אפקט מרגיע על הנפש. 
  • מכשירי אולטרסאונד – מכשירי אולטרסאונד משמשים לחימום עמוק של רקמות רכות. זאת בניגוד לעזרים האחרים שהוזכרו לעיל, המחממים את האזור מן החוץ לפנים.  

מתי מומלץ להימנע מחימום הגב?

חשוב להדגיש כי לפני הפנייה לתרפיה המבוססת על חימום האזור, יש להתייעץ על כך עם הרופא המטפל. זאת כיוון שישנם מצבים רפואיים מסוימים שבהם יש להימנע משימוש בעזרי חימום מסוימים. הכוונה היא למשל לדרמטיטיס, מחלת כלי דם פריפריים ועוד. באופן כללי אם האזור חבול ופצוע או נפוח, מומלץ לתת עדיפות דווקא לקירור האזור.     

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן