כאבי גב בצד ימין

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי גב בצד ימיןכאבי גב בצד ימין הם כאבים פחות נפוצים, לרוב כאבי הגב יהיו בצד שמאל או במרכז הגב. כאבי גב בצד ימין לרוב יופיעו בחלקו התחתון של הגב, כמו כן לגבי צד שמאל. כאבי גב בחלקו העליון של הגב (שאינם במרכז) לרוב מאופיינים עם שרירים תפוסים. רק לשם ההשוואה, כיום שיעור כאבי הגב באזור הגב התחתון עומד על כ-7 אנשים מתוך עשרה אנשים בארץ. אם אתם חווים כאבי גב בצד ימין אתם לא לבד ויש לכם אפשרויות להתמודד עם הבעיה באופן מקצועי. 

 

למה זה קורה לכם?

כאבי גב בצד ימין בחלקו התחתון של הגב אמנם נדירים יותר מאשר בצד שמאל, אך עדיין נפוצים בקרב צעירים ומבוגרים כאחד. יש מספר סיבות מרכזיות להופעת כאבי גב בצד ימין, לרוב מדובר על שריר מתוח או קרע סביב השלד. בכדי לאבחן את הבעיה יש לבצע אבחון גופני או אבחון באמצעות צילום CT. ברוב המקרים אנחנו רואים אנשים שסובלים מבעיות בצידו הימני או השמאלי של הגב התחתון עקב עומס משקל ומאמץ מוגזם. לעיתים הכאבים יכולים להופיע גם בגלל משקל עודף, ישיבה ממושכת או עמידה לא נכונה. כאב גב שאינו מטופל בצורה נכונה יכול להקרין לכיוון נגדי ולאזורים שונים בגוף, אפילו לאגן ולירכיים. כאבי גב בצד ימין יכולים לבוא לידי ביטוי בכאבים ממושכים בזמן פעולה או בזמן מנוחה, בתור דקירה או כאבים חוזרים בעוצמות שונות. הכאב יכול להיות כאב חד פעמי או כאב כרוני במשך מספר שבועות.

הבעיה המרכזית בעינינו היא האדישות, לרוב אנחנו חושבים שהכאב יעבור לבד ולא מטפלים בשורש הבעיה. נכון, לרוב הבעיות אינן חמורות אך כאבי גב בצד ימין יכולים גם להצביע על מחלות שונות ומסוכנות המחייבות טיפול מיידי. יש מגוון רחב של טיפולים שיכולים לסייע לכם להתמודד עם כאבי הגב באופן שאינו כירורגי ובכך לשפר את איכות החיים שלכם באופן משמעותי כבר בתחילת הטיפולים. עם זאת, דבר ראשון שעלינו לעשות הוא לבדוק מהי הסיבה המרכזית להופעה של הכאב:

  1. משקל עודף – אחד התסמינים שיכול להוביל לכאבי גב הוא משקל עודף. השמנת יתר בעיקר באזור הבטן עלולה להוביל לעומס על הגב התחתון וכתוצאה מכך יופיעו כאבים בגב התחתון בצד שמאל או ימין. 
  2.  אורח חיים – אורח החיים שלכם הוא משפיע עיקרי לכאבי גב. הדור של היום יותר עובד מול מחשבים וחי באורח חיים יושבני. יש השפעה לכיסא עליו אתם יושבים, על מנח הישיבה, האם הצוואר מופנה באופן קדמי, אם הישיבה שלכם אינה זקופה וכל אלה עלולים ליצור עומס על הגב התחתון. מבעד לכך, גם אורח חיים שאינו יושבני יכול להוביל לכאבי גב. אנחנו פוגשים אנשים שעובדים עם הרמת משקלים כבדים, טבחים שעומדים שעות מרובות ועוד אשר הגב שלהם נפגע עקב עמידה לקויה או הרמת משקלים בצורה לא נכונה.
  3. מזרן – כשליש משעות היום אתם שוכבים על המזרון שלכם, כ-8 שעות בממוצע. מזרון שלא מספק תמיכה מתאימה לגב שלכם או תנוחת שינה לא נכונה מובילה למאמץ שרירה הגב ולגרום לעקמת בעמוד השדרה. ההמלצה היא לבחור במזרונים בדרגת קושי בינונית עד קשה בהתאם לנוחות שלכם. כמו כן, שימו לב למנח השכיבה שלכם. מומלץ לשכב על הגב כאשר יש לכם תמיכה באזור הרגליים כדי להפחית עומס על הגב. מבעד לכך, מומלץ להניח מגבת או כרית ייעודית קטנה באזור העורף כדי לתמוך בצוואר.
  4. הריון – במהלך תקופת ההריון נשים רבות סובלות מכאבי גב עזים. הגוף במהלך ההריון עובר שינויים מהותיים וחלה עליה במשקל. העומסים ושינוי הגוף מוביל לעומס על עמוד השדרה ומגדיל את הקשת הגבית. לנשים במהלך הריון יש כריות ייעודיות ורצוי גם להיעזר בטיפולי פיזיותרפיה כדי להקל על העומס שנוצר על הגב.
  5. פריצת דיסק – רבים לא מודעים בכלל שיש לכם פריצת דיסק. פריצת דיסק נוצרת כאשר מופעל לחץ רב על הדיסק והחומר הג'לטיני המפעיל לחץ על השכבות העוטפות את הדיסק. כאשר הלחץ גבוה הדיסק בולט כלפי תעלת השדרה – מצב זה מכונה בלט. כאשר ההזנחה ממשיכה החומר הג'לטיני עלול לפרוץ החוצה – פריצת דיסק.
  6. דלקת מפרקים – דלקת מפרקים יכולה להוביל לכאבים בגב תחתון. המצב קורה כאשר דלקת פרקים מצרה את החלל סביב חוט השדרה – מה שמוביל לכאבי גב בצד ימין ושמאל.
  7. בעיה בכליה/דרכי השתן – כאבי גב בצד ימין יכולים להופיע עקב בעיה בכליה ובדרכי השתן. מבעד לכך, כאשר קיים פער בגבהים בין רגל ימין לרגל שמאל זה עוד תסמין העשוי להשפיע על כאבי גב בצד ימין. יש לבצע פיזיותרפיה כדי להקל על העומס ולהכיר את דרכי ההתמודדות עם המצב הנתון.
  8. מחלות – במקרים חריגים כאבי גב בצד ימין יכולים להצביע על מחלה חמורה. אחד מהתסמינים של מחלות סרטן (גידול בעמוד השדרה) הוא כאבי גב בצד ימין/שמאל. כאבי גב מחמירים בזמן מנוחה דווקא.
  9. דלקת – דלקת בגב תחתון עלולה להיגרם עקב מתיחה של השריר, שחיקה של הסחוס, פריצת דיסק, בלט וכן הלאה. דלקת יכולה לבוא לידי ביטוי בכאבים עזים בעת ביצוע פעולות יומיומיות בסיסיות. 

איך מטפלים בכאבי גב?

בכדי לטפל בכאבי גב תחתון יש להגיע לייעוץ רפואי ולהכיר את הגורמים המובילים לסיבות של הופעת כאבי גב. קיימים גורמים שונים שיכולים להצביע על הבעיה כפי שציינו לעיל. בכדי להקל על כאבי הגב יש גם לשנות את אורח החיים, תוכלו לקבל טיפולים תרופתיים ובמקרים חריגים יהיה צורך בהתערבות כירורגית. הקשיים המרכזיים בתהליך הם מציאת גורם הבעיה, לרוב התשובה של אורתופד תהיה שרירים תפוסים. חשוב לבדוק את הבעיה לעומק, במיוחד כאשר היא בעיה חוזרת. 

קראו עוד: טיפול בכאבי גב בעזרת שמן סיבידי

כאבי גב בצד ימין
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן