כאבי גב בגלל דלקת ריאות

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

בדיקת רנטגן תאבחן את הבעיה: כאבי גב בגלל דלקת בריאותדלקת ריאות היא מחלה מדבקת הקשורה לדרכי הנשימה. היא נגרמת כתוצאה מחיידקים, התקררות חמורה, חום גבוה, כאבי חזה או צמרמורות. אלו הם הסימנים והתסמינים העיקריים של מחלה זו, אך הדלקת עשויה אף להיות אחת הסיבות לכאבי גב.

חשיפה לעישון, מזהמים תעשייתיים וחומרים כימיקלים מגבירה באופן משמעותי את הסיכון לחלות בדלקת ריאות. בנוסף, יתכנו מקרים בהם החיידקים כבר נוכחים בפה או באף, וחודרים לריאות המפתחות זיהום דלקת.

באופן זהה, אדם נמצא בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה אם הוא נחלש ממחלה אחרת או סבל לאחרונה מזיהום נגיפי או מחלה הקשורה לריאות או ללב. זיהום דלקת ריאות יכול להתרחש בקרב אנשים בכל הגילאים, ואף להיות קטלני במקרה של תינוקות וקשישים.

כשדלקת ריאות גורמת לכאבי גב

זוהי עובדה שאינה ידועה היטב, אך כאבי גב הם אחד התסמינים הפחות מוכרים של דלקת ריאות. כשהריאות נגועות, אחד הסימנים הוא כאבי גב וכאבי חזה.

תסמיני דלקת ריאות ודלקת הסימפונות קשורים להפרעות נשימה ונראים זהים ביותר, אך תחושת תעוקה בחזה מתרחשת רק במקרה של דלקת סימפונות, ואילו דלקת ריאות כרוכה בכאבי חזה וכאבי גב. זהו ההבדל העיקרי בין שני המצבים.

כאבי גב בדרך כלל קשורים לדלקת ריאות חיידקית. במרבית המקרים המחלה מלווה בכאבי חזה וכאבי גב המחמירים עם הנשימה. כשאדם נושם עמוק, הוא חווה כאבים בגב ובחזה התחתון, ולכן כשתסמיני כאבי הגב מחמירים במהלך הנשימה, יש לבדוק סימנים לדלקת ריאות.

זיהום עמוק של דלקת ריאות חמורה מוביל לעיתים קרובות לכאבים באמצע הגב. במיוחד במקרים בהם הכאבים נקשרים לחום גבוה, קשיי נשימה ושיעול מתמשך המציב לחץ נוסף על הגוף המשפיע על העצבים וגורם לכאב.

אך קיימים אף גורמים נוספים לכאבים. בדלקת ריאות, הגוף מפרק תאים היוצרים חום ומסייעים להילחם בזיהומים בגוף, בתהליך פירוק זה מופצים גם חומרים רעילים התורמים לכאבי הגב המופיעים עם המחלה. חומרים רעילים אלו נוטים להתאסף סביב העצבים המשדרים תחושה מוגברת של כאבים. כך שאם לאדם יש היסטוריה של כאבי גב, המחלה עלולה להחמירם.

יחד עם זאת, יש להבין כי לא כל מקרי כאבי הגב נגרמים כתוצאה מדלקת ריאות, כפי שלא כל המקרים של דלקת ריאות גורמים לכאבי גב, היות ובדלקת ריאות מופיעים גם תסמינים רבים אחרים.

הטיפול

בדיקת רנטגן מסייעת לאבחון הגורם לכאבי גב במהלך נשימה, ומצביעה בבירור על דלקת ריאות. אם המטופל חווה גם תסמינים משמעותיים אחרים, הרופא יבצע גם בדיקת דם. הטיפול תלוי בגורם למחלה ואם היא פרצה כתוצאה מחיידקים או וירוסים.

מומלץ להתחסן באופן קבוע נגד דלקת ריאות, ולהקפיד על ניקיון אישי וסביבתי והיגיינה טובה.

גם תזונה בריאה מונעת באופן משמעותי את המחלה. בנוסף, יש לזכור כי לא כל מקרי כאבי הגב נגרמים כתוצאה מדלקת ריאות, ולעיתים הם קשורים למגוון גורמים אחרים. לכן מומלץ להתייעץ עם הרופא, לקבל אבחנה מדויקת ולקבוע תכנית טיפול מתאימה.

כאבי גב דלקתהמונח דלקת מוכר לנו במקרים רבים בכל אזורי הגוף, אך כאשר מדובר על כאבי גב דלקת כנראה שהמצב חמור מכפי שאנחנו חושבים. לעיתים הדלקת יכולה לעבור באופן עצמאי ולעיתים אנחנו צריכים מעורבות רפואית. הבעיה העיקרית היא זיהוי הדלקת, לא פעם שמענו על מטופל שהגיע למרפאה וכל מה שנאמר לו הוא "שרירים תפוסים". דלקת מהווה גורם משמעותי בגרימת כאבי גב וכאשר תטפלו בדלקת באופן ראוי תרגישו הרבה יותר טוב.

 

מהי דלקת?

דלקת היא תגובה חיסונית למשהו בגוף. במקרים חריפים של דלקת נוכל לראות נפיחות, אדמומיות וחמימות כדי לאותת על תגובה דלקתית בהקשר לפציעה או זיהום. ישנן גם דלקות כרוניות שהן דלקות ארוכות טווח והן יכולות לבוא לידי ביטוי בתסמינים שונים כמו עייפות, כאב רב אזורי, פריחה במקרים שונים ונפיחות מפרקים. כאשר אין טיפול ראוי בדלקת המצב עלול להחמיר ולהוביל לבעיות אנדוקריניות, בעיות לב, ריאות ובעיות נוירולוגיות. במקרה בו אתם חשים שהגב שלכם תפוס והמצב חוזר על עצמו כבר תקופה ארוכה ייתכן ואתם סובלים מדלקת בגב. הכאבים יכולים לבוא לידי ביטוי בחלקו העליון של הגב, בחלקו התחתון, בעמוד השדרה ובאגן. 

בדרך כלל את הבעיה אפשר לזהות בבדיקת צילום רנטגן ולעיתים אפילו עם אבנים חמות או כוסות רוח. אחת הדלקות הנפוצות בגב היא דלקת חוליות מקשחת. הדלקת מתחילה בדרך כלל באגן ועשויה להגיע לגב ולעמוד השדרה. המאפיינים של אותה דלקת היא התקשות של עמוד השדרה. הדלקת יכולה להופיע על בסיס גנטי או זיהומים חיצוניים. הסימפטומים של הדלקת דומים לסימפטומים של גב תפוס ולכן רבים נוטים לוותר על טיפול וביקור רפואי.

 

איך לזהות דלקת בגב?

הקושי לזהות דלקות בגב אינו נחלתם של המטופלים בלבד, אלא גם של הרופאים המטפלים. הבעיה העיקרית היא שדלקת בגב מזוהה עם רוב הסימפטומים של שרירים תפוסים ולכן אורתופדים רבים חוטאים באבחון שטוח ללא חתירה למהות הבעיה. ההבדל העיקרי בין שרירים תפוסים ובין דלקת בגב הוא כאב בזמן מנוחה. מטופלים רבים שסבלו מדלקת התלוננו על קשיים לישון ולמצוא מנח גופני מתאים ללא כאב גב ודווקא בזמן הליכה הם חשו הקלה. חוסר זיהוי מוקדם של הדלקת יכול להוביל להתקשות של עמוד השדרה ופגיעה בגמישות עמוד השדרה. על אף שנדמה כי דלקת בגב מופיעה בגילאים בוגרים, דווקא אנחנו רואים יותר צעירים שסובלים מדלקת, בדרך כלל מתחת לגיל 40. הדרך המומלצת לאבחן את הבעיה היא באמצעות צילום רנטגן של האגן ועמוד השדרה.

 

כאבי גב דלקת – טיפול

בשביל לערוך את הטיפול המתאים יש להגיע לאבחון מקצועי ולאחר ביצוע צילום CT ניתן יהיה לראות מהו אזור הדלקת ולדעת את הטיפול הרלוונטי. הטיפול בדלקת הוא טיפול תרופתי עם תרופות אנטי דלקתיות, מטופלים רבים חשים שיפור משמעותי באיכות החיים לאחר נטילת התרופות. עם זאת, חשוב גם לדעת מהו הגורם להופעת הדלקת. גם על אף שמדובר לרוב בבעיה תורשתית, יש מספר דרכים שדרכן נוכל להתמודד עם כאבי גב ושמירה על הגב שלנו ומניעת דלקות חוזרות. דלקות אינן רב בגלל הגנטיקה שלכם, אלא גם בגלל אופן ההתנהלות שלכם. כיום אורח החיים הוא יותר "יושבני", אנחנו יושבים בעבודה, בבית ורוב הזמן אנחנו בחוסר פעילות. גם המנח בו אנחנו יושבים משפיעה על הגב שלנו שהוא נושא את רוב משקל הגוף. 

במקרה בו אתם עומדים לאורך כל שעות היום יש להפחית את העומס על הגב על ידי כיפוף הברכיים באופן קל, ביצוע מתיחות, ביצוע פעילות ספורטיבית באופן מתון בהתאם לדרגת הקושי שאתם יכולים לעמוד בה ועוד. כיום ישנו עוד טיפול בנוגדנים ביולוגיים, הוא טיפול חדשני שהוכח כיעיל. כמו כן, רצוי לבצע פיזיותרפיה כדי לחזק את הגוף והשרירים ולסייע בזירוז ההחלמה.

כאבי גב דלקת זיהומית

דלקת שכיחה בגב היא דלקת זיהומית. דלקת זיהומית בעמוד השדרה מכונת גם אוסטאומיאליטיס. הזיהום יכול להופיע בדיסק הבין חולייתי, בתעלת עמוד השדרה או זיהום בחוליות עמוד השדרה. הגורמים לדלקת יכולים להיות בגלל חיידר או פטרייה, לרוב מי שסובל מדלקת זיהומית יעיד על נזק שנגרם עקב מאמץ או חבלה. כמו כן, לאחר ניתוחי גם יכול להופיע זיהום בגב אשר יצביע על דלקת זיהומית. עם זאת חשוב לציין, ברוב המקרים לא ניתן לזהות את הגורם לדלקת זיהומית בגב. הדלקת שכיחה יותר בקרב צעירים עם ליקוי במערכת החיסונית. 

 

כאבי גב דלקת זיהומית – תסמינים

הסימנים אשר יעידו על דלקת זיהומית בגב הם: אדמומיות, הזעות לילה, צליעה, הליכה מעוותת, כאבי גב חריפים גם בזמן תנועה וגם בזמן מנוחה, חום, נפיחות ועוד. אסור להתעלם מהופעת תסמינים, ברגע בו אדם אינו פונה לטיפול רפואי לאחר הופעת התסמינים מצבו עלול להחמיר ולהוביל לאובדן חמור. יעילות הטיפול מוכחת בשיעור גבוה ועדיין אנחנו רואים אנשים אשר מתעלמים מאותם תסמינים וממשיכים בשגרת החיים ללא טיפול. במקרים חמורים הזנחה של דלקת יכולה להוביל לשיתוק, אובדן יכולות מוטוריות ואף למוות. הבדיקה לאבחון הדלקת היא באמצעות צילום CT או באמצעות בדיקה גופנית של רופא מומחה. 

 

כאבי גב דלקת זיהומית – טיפול

הטיפול הנכון ביותר לדלקת זיהומית הוא במתן תרופות נגד זיהום פטרייתי. עם זאת, במקרים חריגים אנו נאלץ לפנות לטיפול כירורגי אשר בו מסירים את תאי העצם המזוהמים, שיפור זרימת הדם לרקמה הפגועה וייצוב עמוד השדרה. הניתוח הינו ניתוח מורכב ולכן לרוב נרצה להימנע מהתערבות כירורגית. לאחר הטיפול, בין אם כירורגי או לא רצוי להגיע לטיפולי פיזיותרפיה ולשנות את אורח החיים כדי לשמור על הגב ולהימנע מהרגלים פוגעניים. 

Picture of אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן