כאבי גב חזקים

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי גב חזקיםכאבי גב הם אחת הבעיות הנפוצות ביותר בעולם. כמעט כל אוכלוסיית העולם סובלת, סבלה או תסבול מכאבי גב. יש סיבות שונות לכאבי גב חזקים חלקן נובעות מבעיות רפואיות וחלקן מהתנהלות לא נכונה. מהם כאבי גב חזקים? המאמר הבא בשבילכם. 

 

כאבי גב חזקים- פריצת/ בלט דיסק

הדיסק הבין חולייתי הוא מבנה סחוסי הממוקם בין כל זוג חוליות בעמוד השדרה. הדיסק מורכב מגרעין בעל מרקם צמידי או ג'לטיני עטוף בשכבות. לעתים, מופעל לחץ רב על הדיסק והחומר הג'לטיני שמרכזו מפעיל לחץ על השכבות העוטפות אותו ודוחק אותן. כאשר הלחץ גבוה מידי הדיסק יבלוט כלפי תעלת השדרה (בלט דיסק) ובמקרים מסוימים החומר הג'לטיני אף יפרוץ החוצה (פריצת דיסק).

 

כאבי גב חזקים- דלקת חוליות

דלקת פרקים המשפיעה על עמוד השדרה ולעתים גם על המפרקים שבין עמוד השדרה ואגן הירכיים. הסימפטומים של דלקת זו כוללים כאבי גב חזקים ונוקשות בגב התחתון ובישבן. 

כאבי גב חזקים- סרטן וגידולים בעמוד השדרה

חולים הסובלים מגידולים בעמוד השדרה, או מסוגי סרטן באיברים הפנימיים כמו סרטן הלבלב, התריסריון, הרחם, המעי הגב, צוואר הרחם, השחלה או בקרביים עלולים לסבול מכאבי גב חזקים. הסימפטומים השכיחים כוללים כאבים בגב התחתון או באמצע הגב. בדרך כלל הכאבים מחמירים כששוכבים פרקדן ובשעות הלילה. 

 

כאבי גב חזקים- אבנים בכליות

אבנים בכליות עלולים לגרום לכאבי גב חזקים. אבנים בכליות הם למעשה משקעים קשים של סידן, מינרלים וחומצות מלחים שנוצרו בריכוזי דרכי השתן. אבנים בכליות עלולות לגרום לכאבים שכן הן לוחצות על דרכי השתן ומפריעות לזרימת השתן. הכאבים בדרך כלל יחמירו בלילה או בשעות הלילה המוקדמות, מאחר שבשעות אלה יש יציאת שתן נמוכה. 

 

כאבי גב חזקים- עודף משקל

השמנת יתר ועודף משקל בעיקר באזור הבטן, עלולים לגרום לכאבי גב חזקים בעקבות הפעלת עומס על עמוד השדרה. השמנה תפוחית היא השמנה בה עיקר מסת השומן ממוקם באזור החזרה והבטן והשמנה אגסית היא השמנה בה רוב רקמת השומן מתרכזת באזור הישבן והירכיים. ההשמנה המסוכנת יותר לגב היא השמנה תפוחית. 

 

כאבי גב חזקים- הריון

במהלך ההיריון ניתן לסבול מכאבי גב חזקים. במהלך ההיריון, הגוף שעובר שינויים רבים וחלה עלייה במשקל. אלה עלולים לגרום לעומס רב על עמוד השדרה. הנשים שנושאות משקל רב, מגדילות את הקשת הגבית וכתוצאה מכך עלול להתפתח לורדוזיס. יש לקחת בחשבון שבקרב נשים רבות הכאבים עלולים להתגבר במהלך הלילה ולהפריע למהלך התקין של השינה. 

 

כאבי גב חזקים- שרירים חלשים

כאשר עושים פעולות שונות כמו ישיבה, הליכה, הרמת משאות ועוד, מפעילים שרירים שונים המסייעים להפחית את הלחץ והעומס מעמוד השדרה. בין השרירים הללו יהיו שרירי הגב, שרירי השוקיים, שרירי הירכיים, שרירי הבטן ועוד. כאשר השרירים שלנו חלשים, העומס שמופעל על עמוד השדרה מתגבר והדבר מגדיל את הסיכון לסבול מבעיות גב ומכאבי גב חזקים. 

 

כאבי גב חזקים- מזרון לא מתאים

כאשר ישנים על מזרון לא טוב הדבר עלול לגרום לבעיות גב וכך לכאבי גב חזקים. כאשר המזרון לא מספק תמיכה טובה תנוחת השינה תהיה לא טובה, יהיה מאמץ לשרירים ואף עלולה להיגרם עקמת בעמוד השדרה. 

אם אתם סובלים מכאבי גב חזקים בגלל מזרון מומלץ לחפש מזרון בדרגת קושי בינונית. מחקרים מצאו כי שינה על מזרון בדרגת קושי בינונית מובילה לפחות כאבים משינה על מזרון רך. מזרון קשה למחצה מאפשר תמיכה על חלקי הגוף השונים ומאפשר לכתפיים ולאגן לשקוע מעט. 

למי שסובל מכאבי גב תחתון מומלץ לישון על הגב ולהניח כרית מתחת לברכיים על מנת להקל על הכאבים. ניתן אף לבחור במיטה מתכוונת עם ראש וברכיים מורמים. 

כאבי גב חזקים- עקבים

נשים רבות שהולכות על עקבים גבוהים סובלות מכאבי גב חזקים. העקבים מוציאים את שרירי ומפרקי הגוך מאיזון. בנעילת עקבים רצועות שרירי כף הרגל האחוריות מתחברות עם מפרקי הרגל לשריר האחורי שבין הברך לקרסול. בעקבות כך משתנה מרכז הכובד של הגוף הקדמי והגב עובר לצורה של קשת. כתוצאה מכך נגרמים כאבי גב חזקים. 

 

כאבי גב חזקים- תנוחות לא נכונות במהלך היום

גם תנוחות לא נכונות במהלך היום וליקויי יציבה הם גורם לכאבי גב חזקים. אנשים שעובדים בעבודה משרדית ונמצאים בתנוחת רכינה במשך שעות רבות. תנוחת רכינה גורמת להטיית אגן הירכיים וכך להתעקמות של עמוד השדרה. תנוחות לא נכונות על בסיס יומי גורמות לשינויים במבנה הגוף וכך לליקויים וכאבים.  

על מנת להימנע יש לשבת בתנוחות נכונות- 

 • לשבת כשהגב בתנוחה יציבה ולהניע אותו קרוב לשולחן על מנת לשמור על עמוד השדרה טבעי. 
 • יש לוודא שהגב העליון ישר וכי הכתפיים נינוחות. 
 • שמרו את הברכיים גבוהות מעט מהירכיים. 
 • יש להשאיר את הרגליים במצב שטוח על הרצפה. 
 • הימנעו מישיבה מתוחה לזמן רב. מומלץ מידי שעה לעמוד ולהתנועע מעט על מנת למתוח את השרירים. 

 

כאבי גב חזקים- פיזיותרפיה

על מנת לטפל בכאבי גב חזקים ניתן לבצע פיזיותרפיה. פיזיותרפיה היא מקצוע פרא רפואי העוסק באבחון, טיפול ומניעה של בעיות תנועה ובעיות גופניות שונות. אנשים שנפגעו כתוצאה ממחלה, פציעה, ניתוח או כל אפשרות אחרת, יוכלו לעבור טיפול פיזיותרפיה ולחזור לתפקוד מלא. הפיזיותרפיה נותנת מענה עבור בעיות אורתופדיות, נוירולוגיות, מחלות נשימה ובעיות בתפקוד המערכות הפנימיות. 

טיפולי פיזיותרפיה נותנים מענה על מספר מטרות מרכזיות- 

 • הורדה או הקלה של הכאבים מהם סובל המטופל לרבות כאבי גב חזקים.
 • שמירה וחיזוק של השרירים של המטופל. 
 • מניעת ניוון של האזורים הפגועים. 
 • טיפול בטווחי התנועה. 
 • שיקום התחושה של המטופל.
 • שיפור היציבה של המטופל. 
 • תרגול שיווי משקל למניעת נפילות.

ועוד. 

כאבי גב חזקים
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן