כאב גב תחתון

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי גבכאבי גב תחתון הם תסמין נפוץ ביותר, המהווה את הגורם השני מבחינת השכיחות שלו לפנייה לרופא המשפחה. כאבי גב תחתון הם כאבים המופיעים בחלק הגב המשתרע מעל קו העכוז ומתחת לקו הצלעות.

כאבים אקוטיים הם כאבים הנמשכים עד שלושה חודשים לכל היותר ואילו כאבים כרוניים הם כאבים הנמשכים לפחות שלושה חודשים.

באופן עקרוני כאבי גב תחתון יכולים להתפתח בכל גיל שהוא ואפילו לפגוע בילדים קטנים, אך מבחינה אפידמיולוגית מדובר על אחת מהסיבות השכיחות ביותר לנכות ותחלואה בקבוצת הגילאים שבין גיל עשרים לגיל שישים.

הגורמים לכאבי גב תחתון

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים שיכולים להוביל לכאבי גב תחתון כשבין היתר מדובר על הגורמים הבאים:

  • פריצת דיסק – פריצת דיסק היא מצב שבו הגרעין הצמיגי שבמרכז הדיסק הבין חולייתי פורץ את השכבות העוטפות אותו וזולג מהן החוצה. במידה והגרעין זולג לכיוון תעלת עמוד השדרה, הוא יכול להפעיל לחץ על שורש עצב ולגרום לכאבי גב תחתון. מצב זה מתרחש כאשר מדובר על דיסק בין חולייתי הממוקם בעמוד השדרה המותני.
  • גידול ממאיר בעמוד השדרה המותני – בדיוק כפי שדיסק בין חולייתי יכול להפעיל לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה, כך גם גידול ממאיר יכול להפעיל לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה. גורם זה נחשב לנדיר יחסית.
  • שרירים מכווצים או תפוסים – שרירים מכווצים או תפוסים בגב התחתון יכולים להיות תוצאה של פעילות גופנית מאומצת, מתח נפשי רב, חשיפה למזג אוויר קר במיוחד ועוד.
  • דלקת בעמוד השדרה המותני – דלקת בעמוד השדרה המותני יכולה לגרום להתפתחות של בצקת, נפיחות, אודם, חום, כאבי גב תחתון ומוגבלות בתנועתיות של עמוד השדרה. בין היתר מדובר על דלקת מפרקים ניוונית, דלקת מפרקים זיהומית, דלקת מפרקים שגרונית ועוד.
  • טראומה בגב התחתון – הכוונה במונח טראומה היא לנזק שנגרם באופן פתאומי. בין היתר הכאבים במקרה הזה יכולים להיות תוצאה של נפילה מגובה רב, חבטה אלימה בגב התחתון, פציעת ספורט, תאונת דרכים ועוד.

התסמינים של כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון יכולים להופיע במגוון רחב של דרגות עוצמה, החל מכאבים חלשים מאוד שכמעט ואינם מורגשים וכלה בכאבים חמורים ביותר הפוגעים באופן קשה באיכות החיים של החולים. בנוסף לכך, כפי שציינו הכאבים יכולים להיות אקוטיים או כרוניים וכן הכאבים יכולים להיות ממוקדים ומקומיים או מפושטים. לא אחת הכאבים שמקורם בגב התחתון יכולים להקרין גם לכיוון הירכיים, העכוזים, השוקיים ואף לכפות הרגליים.

במקרים מסוימים בהם המקור לכאבי הגב התחתון בבעיה נוירולוגית, כמו למשל במקרים בהם המקור לכאבים בדיסק הלוחץ על שורש עצב, ייתכנו גם תסמינים נוירולוגיים מסוימים כשבין היתר מדובר על אובדן השליטה על הסוגרים, היחלשות של שרירי הרגליים, שיתוק בשרירי הרגליים, כף רגל שמוטה ועוד.

איבחון כאבי גב תחתון?

האבחון של כאבי גב תחתון מתבצע אצל אורתופד. האבחון מתחיל בתשאול מקיף ויסודי של המטופל בנוגע לאופי הכאבים, בנוגע לאורח חייו, עיסוקו וכן בנוגע להיסטוריה הרפואית שלו. לאחר שהאורתופד אוסף את כל המידע לו הוא זקוק, האבחון ממשיך בבדיקה גופנית של המטופל. במהלך הבדיקה הרופא מחפש תסמינים אחרים שיכולים לסייע לו באבחון הבעיה ומבצע מניפולציות שונות בגופו של המטופל על מנת לנסות ולהבין את הגורם לכאבים.

במידת הצורך ייתכן כי ייעשה שימוש בבדיקות מעבדה לשלילת דלקת זיהומית או דלקת שגרונית למשל וכן לא אחת ישנו צורך לבצע גם בדיקות הדמיה רפואיות כמו למשל בדיקת CT או בדיקת MRI, צילום גב ועוד.

כיצד מטפלים בכאבי גב תחתון?

הטיפול בכאבי גב תחתון הוא בדרך כלל טיפול שמרני הכולל הימנעות ממאמץ מיותר, שמירה על אורח חיים פעיל, חיזוק של שרירי הגב, שימוש בתרופות לשיכוך הכאב, פנייה לטיפולי פיזיותרפיה או טיפולים מתחום הרפואה המשלימה כמו למשל אוסטיאופתיה, כירופרקטיקה, דיקור סיני ואחרים, שימוש בתרופות להרפיית השרירים או תרופות להפחתת הדלקת ועוד.

הטיפול בכאבי גב תחתון משתנה בהתאם לגורם שהוביל להתפתחות הכאבים ובהתאם לדרגת הפגיעה באיכות החיים. במקרים החמורים ביותר לא יהיה מנוס מלבצע ניתוח לטיפול בכאבים, בעיקר כאשר מדובר על כאבים שהתפתחו כתוצאה מפריצת דיסק.
סובל/ת מכאבי גב תחתון? מכשיר מיוחד לטיפול בדלקות חוזרות וכאב כרוני.

 

אולי יעניין אותך גם:

יש לכם כאבי גב? ייתכן ויש לכם מיאלומה נפוצה

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן