כיצד כירופרקטיקה תסייע בהקלה על כאבי הגב?

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כירופרקטיקהכירופרקטיקה היא מקצוע בריאותי, העוסק באבחון וטיפול של הפרעות במערכת השריר והשלד ובמניעה של בעיות אלו. מדובר על טכניקה שבה המטפל עושה שימוש בידיו ועדות לכך ניתן למצוא בשורשי המונח כירופרקטיקה הנעוצים בשפה היוונית. משמעות המילה "כירו" היא ידיים ביוונית ואילו משמעות המילה "פרקטיקה" היא ביצוע.

סך הכול כיום ישנם כמאה וארבעים כירופרקטים פעילים בארץ. במדינת ישראל כירופרקט לפי חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות הוא אדם שהוסמך לתואר שני בכירופרקטיקה ממוסד אקדמי מוכר בחו"ל (או שהוסמך לתואר ד"ר בתחום) ושאושר על ידי משרד הבריאות הישראלי כמורשה לעסוק בתחום.

ההסמכה לעסוק בתחום הכירופרקטיקה בישראל

חשוב לציין כי לפי החוק הישראלי הכירופרקט הוא לא רופא ולפיכך אין לו אפשרות לספק אבחנות רפואיות, לבצע ניתוחים או להנפיק מרשמים לתרופות. עם זאת, באפשרותו לספק אבחנות כירופרקטיות ספציפיות ולטפל בבעיות כירופרקטיות באמצעות כירופרקטיקה. כמו כן הטיפול צריך להתבצע בהמלצת רופא מומחה כמו למשל נוירולוג או אורתופד העוסקים בטיפול בעמוד השדרה בלבד.

לעומת זאת ישנן מדינות מסוימות בארצות הברית שבהן לאחר הכשרה מסוימת הכירופרקט יכול לבצע אבחנות רפואיות וכן ישנן מדינות שבהן לאחר הכשרה מסוימת הכירופרקט יכול אף לבצע פרוצדורות שונות בזמן שהמטופל תחת הרדמה מלאה.

באילו בעיות ניתן לטפל באמצעות כירופרקטיקה?

הכירופרקטיקה מתמקדת בבעיות שונות בעמוד השדרה. בין היתר מדובר על כאבים שמקורם בעמוד השדרה, המורגשים באזורים אחרים בגוף כמו למשל בלסת או ברגליים, בצוואר, בחגורת הכתפיים, באזור השכמות ועוד. בנוסף ניתן לטפל באמצעות כירופרקטיקה גם בפריצות דיסק, בשרירים תפוסים, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון ועוד.

כיצד מתנהל הטיפול הכירופרקטי?

הטיפול הכירופרקטי מתבצע באמצעות הפעלה של מניפולציות שונות על המקומות הבעייתיים ועל החוליות בעמוד השדרה. ברוב המקרים ייעשה שימוש בידיים ולעתים נדירות בלבד ייעשה שימוש גם בסוגים שונים של מכשירים ייעודיים מתחום הכירופרקטיקה. המניפולציות הן למעשה לחץ מכני המופעל על עמוד השדרה באמצעות לחיצות מהירות ממספר כיוונים שונים.

בנוסף לכך, הטיפול כולל לעתים שימוש בציוד חשמלי נלווה, אלקטרודות או סוגים נוספים של תרפיות ידניות. בסיומו של הטיפול הכירופרקטי המטפל מנחה את המטופל בנוגע לפעילות גופנית או לתרגילים שונים שעליו לבצע בביתו, לרבות מתיחות, תרגילי התעמלות מתקנת ועוד.

האם השיטה יעילה לטיפול בבעיות גב נפוצות?

כבר מראשית דרכה של הכירופרקטיקה, נוצרה מחלוקת בין התומכים בה לבין הזרם המרכזי ברפואה המערבית. את השיטה פיתח דניאל דיוויד פאלמר בשנת 1895 שגם הקים באיווה את בית הספר הראשון לכירופרקטיקה. הכירופרקטים הראשונים דגלו בכך שכל המחלות באשר הן מתרחשות בעקבות הפרעות בזרימה של אינטליגנציה פנימית, המהווה את כוח החיים שמייצג את הנוכחות של האל בבני האדם.

בשלב מסוים שקלו מייסדי השיטה לעגן את השיטה כדת לכל דבר ומנהיגי השיטה אף יצרו לעתים מאוד קרובות דימויים מוסריים ודתיים בהתייחסם לשיטה. נכון להיום השיטה נכללת תחת הגדרת המטרייה של הרפואה האלטרנטיבית. המשמעות היא שיעילות השיטה לא הוכחה במספיק מחקרים קליניים ולפיכך אינה שייכת לטיפולים מתחום הרפואה המערבית הקונבנציונאלית.

מעבר לכך שיעילות השיטה טרם הוכחה במחקרים מדעיים, הרי שכיום ידוע כי עמוד השדרה והמערכות הסמוכות אליו יכולים לספוג נזק ואפילו נזק תמידי שיכול להוביל לשיתוק או נכות כאשר מבצעים בהם טיפולים באופן רשלני. בעקבות כל זה, כיום הטיפולים הכירופרקטיים בישראל לא כלולים בסל הבריאות אם כי ניתן לקבל כיסוי עבור הטיפולים הכירופרקטיים בחלק מביטוחי הבריאות הפרטיים.

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן