מכשירי TENS לטיפול בכאבי גב

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי גב הם תסמין נפוץ במיוחד הבא לידי ביטוי בכל שכבות האוכלוסייה. הכאבים יכולים להופיע בכל חלקי הגב ולבוא לידי ביטוי בדרכים שונות ומגוונות. כך לדוגמה הכאבים יכולים להיות חדים מאוד וקצרי מועד אך יכולים לבוא גם לידי ביטוי באופן כרוני ולהימשך חודשים ארוכים ואף שנים. 

הם יכולים להיות קלים מאוד וכמעט לא מורגשים, אך במקרים החמורים עשויים לשתק את המטופל ולפגוע בצורה חמורה באיכות החיים וביכולת התפקוד שלו בחיי היומיום. במאמר שלפניכם נפרט אודות מכשירי TENS המאפשרים לסובלים מכאבי גב לטפל בכאבים באופן עצמאי בביתם. 

מה זה מכשיר TENS?

TENS הם ראשי התיבות של Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation. מדובר למעשה בגישה טיפולית המיועדת עבור מטופלים הסובלים מכאבים באזורים שונים בגוף. השיטה מבוססת על פולסים חשמליים שמטרתם לשבש את הפעילות העצבית, המעורבת בתחושת הכאב. התאים בגופנו מתקשרים באמצעות פולסים חשמליים ומכשיר ה-TENS למעשה בא לשבש את העברת האותות העצביים במטרה למנוע את תחושת הכאב. 

ישנן טכניקות רפואיות נוספות שבהן נעשות מניפולציות כאלו ואחרות על מערכת העצבים המבוססות על פולסים חשמליים. כך למשל מכשיר הדפיברילטור מספק שוק חשמלי לשריר הלב באמצעות זוג אלקטרודות המוצמדות לחזה של המטופל. מטרת הדפיברילטור היא לשתק את הפעילות של הלב באופן רגעי בשאיפה שכשישוב לפעילות, קצב הפעימות יהיה סדיר. 

כך גם קוצבי לב מיועדים להסדיר את קצב הפעימות של שריר הלב על ידי יצירת גירוי חשמלי הגורם לכיווץ העליות או החדרים בקצב הרצוי. 

באילו כאבים ניתן לטפל באמצעות מכשירי TENS?

חשוב לציין כי מכשירי TENS יכולים להתאים למטופלים הסובלים מכאבים שונים וכי אינם מיועדים עבור מטופלים הסובלים מכאבי גב באופן בלעדי. כך לדוגמה ניתן להשתמש במכשירי TENS לטיפול בכאבי מחזור, כאבי מפרקים, כאבי צוואר, כאבים שמקורם בניתוח ואפילו בכאבים שמקורם בצירי לידה. 

בנוסף המכשירים יכולים לסייע לסובלים מכאבים שמקורם בפציעה בעמוד השדרה, נוירופתיה סוכרתית, פיברומיאלגיה, טרשת נפוצה, אנדומטריוזיס ועוד. 

מהם היתרונות של השימוש במכשירי TENS?

למכשירי TENS ישנם יתרונות רבים ומגוונים על פני שיטות אחרות לטיפול בכאבים. להלן כמה מהיתרונות המשמעותיים ביותר:

  • טיפול ביתי – המטופל יכול להפעיל את המכשיר בביתו ובכוחות עצמו, ללא סיוע של גורם רפואי. 
  • הטיפול אינו פולשני וברוב המקרים אינו כרוך בתופעות לוואי. הודות לכך, הוא ניתן במקרים רבים למטופלים שלא יכולים או לא מעוניינים ליטול תרופות בשל תופעות הלוואי שלהן. 
  • המטופל יכול לשלוט בפרמטרים שונים של הטיפול באופן עצמאי, כשבין היתר מדובר במשך הטיפול, עוצמת הזרם ועוד. הודות לכך, ניתן להתאים את אופי הטיפול לאופי וחומרת הכאבים באופן אישי ואף להכניס שינויים באופן עצמאי בפרמטרים השונים, בהתאם לצורך. 
  • בניגוד לטיפול התרופתי, הטיפול ב-TENS אינו מוגבל על ידי מינון מסוים הנקבע מראש על ידי הרופא והמטופל יכול להשתמש במכשיר כאוות נפשו ובהתאם לצורך. 
  • לרכישת מכשיר לטיפול בכאבים

האם כל מטופל הסובל מכאבי גב יכול להשתמש במכשירי TENS?

השימוש במכשירי TENS מתאים למטופלים רבים, אך לפני רכישת המכשיר יש להתייעץ עם הרופא המטפל, זאת כיוון שישנם מטופלים מסוימים שהטיפול עשוי להיות בעייתי עבורם. הכוונה היא למשל לנשים הרות הנמצאות בטרימסטר הראשון, למטופלים הסובלים מהפרעות בקצב הלב, למטופלים עם קוצב לב ועוד. כמו כן יש לציין בהקשר זה שאין להפעיל את המכשיר באופן עצמאי לפני שהמטופל עבר הדרכה מתאימה בנוגע לאופן השימוש הנכון. 

האם הטיפול במכשירי TENS עוזר?

חשוב מאוד להדגיש כי מכשירי TENS מיועדים לטפל בתסמין בלבד ולא בשורש הבעיה. המשמעות היא שהמטופל יחוש הקלה משמעותית בכאבים אך כל עוד לא יינתן טיפול שמטרתו לפתור את הבעיה מן השורש, הכאבים לא ייעלמו אלא רק ישוככו. 

עם זאת, מדובר בפתרון מוצלח ביותר עבור חולים הסובלים מכאבים הדורשים פתרון מיידי, המקבלים במקביל טיפול אחר, שמטרתו לפתור את גורם הבעיה. בנוסף כפי שציינו, הטיפול מתאים עבור מטופלים הסובלים מכאבי גב שלא יכולים או לא מעוניינים ליטול תרופות לשיכוך כאבים

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן