ניתוח פריצת דיסק

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ניתוח פריצת דיסקרבים בקרב הציבור הרחב מאמינים כי ברגע שמתקבלת האבחנה של פריצת דיסק, הרי שמדובר בגזר דין ידוע מראש שמשמעותו כי הגיעה העת לעבור ניתוח – מדובר בטעות רווחת מאוד. ברוב המוחלט של המקרים ניתן להחלים מפריצת דיסק גם מבלי להגיע לניתוח.

הניתוח נדרש בכל זאת במקרים שבהם הדיסק הבין חולייתי לוחץ על השדרה העצבית באופן כזה שגורם לתסמינים חמורים מאוד כמו למשל שיתוק או כאבים חמורים מאוד. כמו כן האפשרות לבצע את הניתוח נכנסת לתמונה כאשר החולה עבר מגוון של סוגי טיפולים במשך כמה חודשים ללא תוצאות משביעות רצון.

כיצד מבוצע הניתוח?

הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה ובמהלכו המנותח שוכב על בטנו. ישנו מגוון רחב של דרכים לבצע את הניתוח כשבגדול נהוג לחלק את כל סוגי הניתוחים לניתוחים המבוצעים בשיטה הלפרוסקופית, כלומר באמצעות חתכים זעירים מאוד ומצלמה זעירה המאפשרת למנתח לראות את הנעשה בתוך גופו של המטופל וניתוחים המבוצעים בגישה הפתוחה, הדורשים ביצוע של חתכים רחבים יחסית.

כמו כן ניתן להשתמש בכמה טכניקות בהתאם למצבו של המטופל. כך לדוגמה בחלק מהמצבים כל שיהיה לעשות הוא לנסר מעט את הדיסק ולהשאיר את החלק הארי במקומו. ניתוחים אלה מבוצעים במקרים הקלים יחסית בהם עדיין ניתן להציל חלק מהדיסק. במצבים חמורים יותר יהיה צורך להסיר את כל הדיסק ובמקומו להשתיל דיסק מלאכותי. יש לציין כי הדיסק המלאכותי אמנם ניחן בגמישות ובכושר עמידות גבוה, אך עדיין לא מסוגל להחליף דיסק בין חולייתי טבעי ובריא.

טכניקה אחרת שבה מבוצע הניתוח כרוכה בחיבור של לוחית מתכתית בין שתי החוליות שמהן הוצא הדיסק הבין חולייתי במטרה לגרום להן להתאחד לעצם אחת.

תקופת ההתאוששות והשיקום לאחר הניתוח

לאחר שהניתוח יסתיים, המנותח יועבר לחדר ההתאוששות שבו יעקבו אחרי מצבו הרפואי וימתינו עד להתפוגגות חומרי ההרדמה. לאחר שהמטופל ישוב להכרתו ולאחר שמדדי החיים החיוניים שלו ייבדקו, הוא יעבור למחלקה הכירורגית. בהתאם לצורך יינתנו לו תרופות לשיכוך הכאבים. עוד בבית החולים יעודדו את החולה לעמוד על רגליו וכן ברוב המקרים יתחיל המטופל לתרגל תרגילי פיזיותרפיה. בדרך כלל במידה והכל עבר כשורה, המטופל יוכל להשתחרר לביתו ביום שלמחרת הניתוח.

החזרה לשגרה צריכה להתבצע באופן הדרגתי במידת האפשר. בדרך כלל יש להמתין כשבועיים עד שניתן לשוב למקום העבודה, במידה ומדובר על עבודה שלא כרוכה במאמץ פיזי אך בחלק לא מבוטל מהמקרים יש להמתין אף חודשיים ולמעלה מכך בטרם ניתן לשוב למקום העבודה ולתפקד כרגיל. לאחר שישה שבועות המנותח לרוב מוזמן לפגישת מעקב עם המנתח. במהלך השבועות הראשונים לאחר הניתוח, המנותחים מומלצים לפנות לטיפולי פיזיותרפיה.

הסיכונים הכרוכים בניתוח

בדומה לכל ניתוח אחר, גם ניתוח פריצת דיסק טומן בחובו סיכונים מסוימים שחשוב להכיר. על מנת למזער את הסיכוי לסיבוכים המטופל צריך ליידע את הרופא המרדים ואת הרופא המנתח בנוגע לכל מצב רפואי נוסף שהוא סובל ממנו, לפרט בנוגע לתרופות שהוא נוטל בשגרה, לדווח בנוגע לרגישויות שהוא סובל מהן בדגש על רגישויות לתרופות מסוימות ועוד.

הסיכונים הכרוכים בניתוח פריצת דיסק כוללים בין היתר זיהום, פגיעה עצבית, דימום ופגיעה בקרומי חוט השדרה. בחלק מהמקרים עלול אף לדלוף בעקבות הפגיעה הנוזל השדרתי. סיבוך שכיח יחסית של ניתוח פריצת דיסק הוא חזרה של פריצת הדיסק, המתרחש בעיקר לאחר ניתוחים שבהם חלק מהדיסק הושאר במקומו או במצבים שבהם המנותח לא ביצע שינויים כלשהם באורח החיים שלו לאחר הניתוח.

כמו כן בדומה לכל ניתוח המבוצע בהרדמה מלאה, גם בניתוח פריצת דיסק ייתכנו סיבוכים הקשורים להרדמה עצמה.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום בבית לאחר ניתוח בגב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן