האם לעודף משקל יש קשר בסיכוי ללקות בפריצת דיסק

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

פריצת דיסקעודף משקל מהווה גורם סיכון לסבול מפריצת וככל שעודף המשקל חמור יותר, כך הסיכוי לסבול מפריצת דיסק גבוה יותר. באופן עקרוני נהוג להגדיר את עודף המשקל כמצב שבו ה- BMI גבוה מ- 25 אך נמוך משלושים ואילו BMI של שלושים ומעלה כבר משנה את ההגדרה להשמנת יתר. לפיכך השמנת יתר מגדילה את הסיכוי לסבול מפריצת דיסק יותר מעודף משקל.

הדיסק הבין חולייתי

הדיסק הבין חולייתי הוא רקמה סחוסית עבה הממוקמת בין זוג חוליות בעמוד השדרה. למעשה לכל אורכו של עמוד השדרה ניתן למצוא דיסק אחד בין כל שתי חוליות.

החלק ההיקפי או החיצוני של הדיסק נקרא הטבעת הליפית ומורכב מסחוס סיבי וחלקו הפנימי של הדיסק נקרא הגרעין המוכי. הגרעין המוכי הוא חומר ג'לטיני המכיל שיעור גבוה יותר של סחוס מסיבים, האלסטיות שלו גבוהה יותר מהאלסטיות של חלקו החיצוני של הדיסק ותכולת המים שלו גבוהה יותר.

הטבעת הליפית למעשה מחברת את שתי החוליות התוחמות את הדיסק זו לזו ומהווה מעין מעטפת עבור הגרעין המוכי. הטבעת הליפית מאפשרת את התנועתיות של עמוד השדרה ואת הגמישות שלו וכאשר מתרחשת תנועה בין שתי חוליות, הגרעין המוכי מסוגל לשנות את צורתו בהתאם לאופי התנועה וכיוונה וכך הוא מחלק את המאמצים בין החוליות. כמו כן הגרעין המוכי אחראי לשיכוך הזעזועים בעמוד השדרה.

פריצת דיסק על קצה המזלג

כפי שניתן להבין, על הדיסק הבין חולייתי מופעלים עומסים ללא הפסקה שחלקם קשורים לעומס האנכי המופעל על החוליות וחלקם קשורים לתנועתיות של עמוד השדרה. במקרים מסוימים הלחץ המופעל על הדיסק רב מדי, הגרעין המוכי מפעיל לחץ גבוה מדי על הטבעת הליפית ובעקבות זאת הגרעין עלול לזלוג החוצה. מצב זה נקרא פריצת דיסק.

ישנו מגוון רחב של גורמים לפריצת דיסק כשבין היתר מדובר על הרמה של משאות כבדים באופן שגוי, ישיבה ממושכת ללא הפסקות באופן קבוע, חבלה טראומטית בעמוד השדרה כתוצאה מפציעת ספורט, תאונת דרכים או מעשה אלימות ועוד. כפי שניתן להבין פריצת הדיסק יכולה להתרחש כתוצאה ממאמץ חוזר ונשנה המוביל לשחיקה של הדיסק באופן הדרגתי אך בנוסף יכולה להתרחש גם באופן טראומתי ופתאומי.

מדוע עודף משקל מגדיל את הסיכוי לסבול מפריצת דיסק?

כאשר אדם סובל מעודף משקל, עמוד השדרה שלו צריך לעמוד בפני עומסים כבדים יותר. בעקבות זאת הלחץ היומיומי המופעל על הדיסקים הבין חולייתיים גבוה יותר והסיכוי לשחיקה רב יותר. זוהי הסיבה למשל לכך שגם נשים בהיריון נמצאות בסיכון מוגבר לסבול מפריצת דיסק, על רקע הבטן ההולכת ותופחת מחודש לחודש.

אחד הגורמים לעודף משקל והשמנה הוא אורח חיים המתאפיין בהיעדר פעילות גופנית או במיעוט פעילות גופנית ויש לציין כי שרירים חלשים מהווים גורם סיכון עצמאי לסבול מפריצת דיסק. כך לדוגמה הרמה של משאות כבדים ללא תמיכה של שרירי הרגליים גורמת להגברת העומס המופעל על עמוד השדרה.

באופן דומה אדם שסובל מהיחלשות של שרירי הבטן, מפעיל ללא מודע עומס רב יותר על עמוד השדרה ובמידה ולכך מוסיפים שרירי גב חלשים, הרי שהסיכוי לסבול מפריצת דיסק גבוה אף יותר.

חשוב לסייג ולכתוב כי ישנו משקל גם לאופן שבו מחולקת רקמת השומן על פני הגוף. במידה ומדובר על השמנה אגסית הבאה לידי ביטוי בריכוז של רקמת שומן בעיקר בעכוז ובירכיים, הרי שהסיכוי לסבול מפריצת דיסק נמוך יותר בהשוואה להשמנה תפוחית שבה השומן מתרכז בעיקר באזור החזה והבטן.

ראו גם:

תסמינים לפריצת דיסק

Picture of אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן