עמוד השדרה

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

עמוד השדרהתפקידו של עמוד השדרה לשאת את משקל החלק העליון של הגוף, זהו החלק הקשיח הקיים אצל בעלי חוליות המגן על חוט השדרה ומקנה יציבות לגוף.

חוט השדרה עובר בתעלת השדרה הנמצאת לאורך עמוד השדרה, זיזים הקיימים בחוחיות מקשרים בין השרירים לשלד. עמוד השדרה מורכב מעשרים וארבע חוליות ונחלק לשלושה אזורים מרכזיים הכוללים את עמוד השדרה הצווארי, עמוד שדרה חזי ועמוד שדרה מותני.

בעיות בעמוד השדרה

לעיתים נוצרים מצבים אשר על אף ההגנה שמספק עמוד השדרה לחוט השדרה נוצרות בעיות כגון לחצים על חוט השדרה ועל הסיבים העצביים המסתעפים ממנו, התוצאה היא כאבי גב וקושי תפקודי ותנועתי. בעיות נפוצות הן חוליה שבורה, קרע בדיסק, זיהום או תזוזה של החוליה ביחס לאחרת, גידול וכו'.

ככל שהפגיעה הינה בחלק עליון יותר בעמוד השדרה כך השיתוק הנגרם רחב יותר. פגיעה בחוט השדרה ובעיות בעמוד השדרה גורמות לא רק לבעיות גב אלא משליכות על איברים ואזורים נוספים בגוף, פגיעה בחוליות הצוואר עלולה להביא לשיתוק של שרירי הנשימה, הידיים והרגליים, פגיעה בחוליות החזה תגרום לשיתוק ברגליים ושיתוק בפלג גוף עליון או תחתון, נזק לחוליות עצם הזנב תביא לפגיעה בפעולות המעיים ולחוסר שליטה בבולטת השתן.

בעיות גב וכאבי גב עשויים להיגרם מנזק פתאומי ועוצמתי דוגמת חבלה וטראומה הגורמת לנזק מידי או לחילופין משחיקה איטית ומתמשכת לאורך זמן שלעיתים אינה מורגשת עד לשלביה המתקדמים ולדרגת חומרה בה ניתן לחוש את הכאב.

תהליך שכזה הוא ניוון רקמות, בתהליך מאבדות הרקמות את חיוניותן, אלסטיות וגמישות, סיבי הגיד הופכים נוקשים ורקמת העצם מתאבנת, הסיבות לתופעה הן מחסור בחומרים חיוניים וויטמנים הנובעים מתזונה לא נכונה, עודף משקל ויצירת לחץ על החוליות או מצב של היפודינאמיה – מחסור בפעילות גופנית.

פתולוגיות בעמוד השדרה

מרביתם של כאבי הגב נגרמים מכיווץ לא רצוני של שרירי הגב עקב מאמץ חריג או תנועה ותנוחה לא נכונה, אולם כאבי גב יכולים להיגרם כתוצאה ממחלה או פתולוגיה בעמוד השדרה:

  • פריצת דיסק הדיסק משמש כבולם זעזועים בין חולייתי, לאורך השנים הדיסק מתייבש וגובהו קטן, לעיתים נוצרות בליטות בדיסק העשויות לגרום ללחץ על חוט השדרה ולהקרין לכיוון הרגליים. בנוסף ללחץ תתכן היווצרות דלקת בעצב אשר גורמת לכאבים ברגל, תחושת נימול וחולשה של שרירים.
  • היצרות תעלת השדרה – עם תהליך ההזדקנות תתכן היצרות תעלת עמוד השדרה הנובעת מניוון, עיבוי רקמות, הגדלת המפרקים הבין חולייתיים העלולים להתבטא בכאבי רגליים המופיעים לאחר הליכה קצרה מצב הקרוי קלאודיקציה ספינלית.
  • ליסטזיס – מצב בו חוליה אינה נמצאת מעל החוליה האחרת אלא נעה ממקומה המקורי, מצב זה עשוי לנבוע מפציעות ספורט, עקמת של עמוד השדרה, עקמת ניוונית בעמוד השדרה האופיינית לגיל מבוגר, גידולים וזיהומים הפוגעים בחוליה, טראומה לעמוד השדרה.
  • אוסטופורוזיס מחלה השכיחה בגילאים מבוגרים בה מתרחש תהליך של אובדן מסת העצם המשפיעה על החוליות וחושפת אותן לשברים גם ממכה או חבלה קלה ביותר. השבר מתבטא בכאבי גב קשים המחמירים בתנועה ומוקלים רק במצב של שכיבה ללא תזוזה. ניתן למנוע את התופעה בעזרת הזרקת חומר המכונה מלט עצם לתוך החוליה.
  • גידול וזיהום – גידול עלול להופיע בכל הגילאים ועשויים להיות גידולים ראשיים שמקורם בעמוד השדרה או גרורות מאזור אחר בגוף. התסמינים משתנים ממקרה למקרה כאשר ישנם מצבים בהם הגידול יוצר לחץ על גורמים עצביים ומקרין כאב לגפיים, גידול המתפתח בגוף החוליה יגרום לכאב גב העלול להחמיר בתנועה.

זיהומים עלולים להתפתח כתוצאה מניתוח או התפתחות זיהום במקום אחר בגוף, הזיהום עשוי להופיע ברקמת הדיסק, בחוליה וכן בחוט השדרה והשורש העצבי. הכאב המורגש עמום ונוצרים תסמינים של דלקת כגון חום גבוה, הטיפול נעשה באמצעות אנטיביוטיקה או ניתוח.

 

אולי יעניין אותך גם:

מדרגון כיסא – פתרון ניוד חכם למתקשים לעלות במדרגות

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן