פיזיותרפיה לאחר פציעה – למה זה חשוב ואיך לעשות זאת נכון

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאשר הגוף סובל מפציעה, בין אם זה מתאונת ספורט, תאונת דרכים, תאונה בבית או אפילו ממאמץ חוזר –  התהליך חזרה לבריאות מלאה דורש לעתים קרובות יותר מסתם מנוחה וזמן התאוששות. במקרה פציעה, הפיזיותרפיה משמשת כהיבט מכריע בשיקום הגוף, ומציעה מסלול מובנה לקראת החלמה.

כדי להבין למה חשוב לבצע פיזיותרפיה לאחר פציעה, ואיך להבטיח תהליך שיקום והתאוששות יעיל ובטוח, נרחיב במאמר הנוכחי על כל המידע הקשור לכך.

מהי פיזיותרפיה?

פיזיותרפיה היא ענף בריאות שיקומית שמשתמש בתרגילים, טיפול ידני, לימוד וסיוע בשיטות טיפוליות כמו חום, קור או גירוי חשמלי כדי לעזור לאנשים להחזיר את התנועתיות, להפחית כאב ולשפר את התפקוד הכללי לאחר פציעה או ניתוח. הפיזיותרפיה מקיפה קשת רחבה של טכניקות המותאמות לטיפול במצבים ופציעות ספציפיות, החל מנקעים ומתיחות ועד להפרעות נוירולוגיות.

מהי המטרה של פיזיותרפיה?

המטרה העיקרית של פיזיותרפיה היא להקל על ההחלמה, ולקדם ריפוי מיטבי תוך מזעור הסיכון לסיבוכים ארוכי טווח. באמצעות תרגילים והתערבויות ממוקדות הפיזיותרפיה שואפת למלא אחר כמה צרכים מהותיים:

 1. שחזור פונקציונליות: על ידי מיקוד לאזורים הפגועים וחיזוק השרירים הסובבים אותם, הפיזיותרפיה מנסה לשחזר דפוסי תנועה ויכולות תפקודיות תקינות. במקרה של פגיעה בכתף, תרגילי הפיזיותרפיה יכללו תרגילים לחיזוק השכמות. פגיעה באזור האגן תצריך תרגילים לחיזוק רצפת האגן, המוכרים בשם תרגילי קיגל, שמטרתם חיזוק של שרירי רצפת האגן.
 2. הקלת כאב: באמצעות טכניקות ידניות, שיטות ותוכניות פעילות גופניות שונות, פיזיותרפיסטים פועלים כדי להקל על כאב ואי נוחות הקשורים לפציעה, ומסייעים לאנשים להחזיר את איכות חייהם.
 3. מניעת פציעות נוספות: הפיזיותרפיה לא מתמקדת רק בפציעות נוכחיות אלא גם שואפת למנוע סיבוכים עתידיים על ידי שיפור הכוח, הגמישות והחסינות הפיזית הכללית.

מה החשיבות של פיזיותרפיה לאחר פציעה?

למרות שקל לזלזל בחשיבותו של פיזיותרפיה לאחר פציעה, במיוחד כאשר הכאב פוחת או הניידות מתחילה לחזור. חשוב לדעת כי אי ביצוע והתמדה של שיקום פיזיותרפיסטי עלול להוביל לבעיות מתמשכות, לירידה בתנועתיות ולרגישות מוגברת לפציעה חוזרת. הסיבות לכך שפיזיותרפיה היא הכרחית מסתכמות בכמה נקודות מרכזיות:

 • ללא שיקום ממוקד, רקמות פגועות עלולות להחלים בצורה לא תקינה, מה שמוביל ליכולת תפקודית מופחתת ולסיכון מוגבר לבעיות כרוניות.
 • פיזיותרפיסטים מאומנים לזהות בעיות ביומכניות או חוסר איזון שרירי שתרמו לפציעה. התייחסות לגורמים אלו מפחיתה את הסבירות להישנות הפציעה.
 • תוכניות שיקום מובנות מאיצות את תהליך ההחלמה על ידי קידום ריפוי רקמות, החזרת טווחי תנועה וחיזוק שרירים מוחלשים.

איך לבצע נכון פיזיותרפיה?

בין אם בהנחיית מטפל מקצועי ובין אם באמצעות תרגילים ביתיים, הבטחת יעילות הפיזיותרפיה נשענת על טכניקה נכונה ועקביות:

הדרכה מקצועית

 • חפשו אנשי מקצוע מוסמכים: במידת האפשר, בחרו בפיזיותרפיסטים מוסמכים המתמחים בתחום הרלוונטי של פציעה או בעיה אורתופדית אחרת. המומחיות שלהם מבטיחה תוכניות טיפול מותאמות ותוצאות מיטביות.
 • פעלו לפי התוכנית: מחויבות לתוכנית השיקום שנקבעה נמצאת בראש סדרי העדיפויות, כדי להבטיח החלמה מלאה. השתתפו בכל המפגשים המתוכננים והקפידו על תרגילים ביתיים עקביים.
 • תקשורת רציפה: תקשורת יעילה עם הפיזיותרפיסט היא הכרחית להבטחת ההחלמה לאחר פציעה. העניקו להם מידע על רמות הכאב, ההתקדמות וכל דאגה אחרת כדי שידעו להנחות ולהתאים את תוכנית הטיפול הנכונה.

תרגילים ביתיים

 • למידה עצמית: הבינו את המטרה והטכניקה הנכונה של כל תרגיל שנקבע. בקשו מהמטפל הצמוד הנחיות והדגמות מפורטות כדי להבטיח שתעשו את התרגילים נכון.
 • שמירה על עקביות: עקביות היא המפתח להתקדמות. שלבו תרגילים שנקבעו בשגרת היומיום שלכם, והקפידו לעשות אותם באופן סדיר כדי למקסם את התועלת.
 • הקשיבו לגוף שלכם: למרות שחשוב לדחוף גבולות במאמצי ההתאוששות וההחלמה, תמיד תעדיפו את הבטיחות והקשיבו לגוף שלכם. הימנעו ממאמץ יתר או התעלמות מכאב משמעותי.

לסיכום, פיזיותרפיה מהווה מרכיב הכרחי בתהליך ההחלמה בעקבות פציעה, ומציעה שיקום מובנה שמטרתו החזרת התפקוד, הקלה על כאבים ומניעת סיבוכים נוספים. בין אם אתם מודרכים על ידי מטפלים מקצועיים ובין אם הנכם מתחזקים ומתאוששים באמצעות תרגילים ביתיים – המפתח לחזרה לשגרה טמון במחויבות, בטכניקה נכונה ובעקביות.

פיזיותרפיה

פיזיותרפיה
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן