פיזיותרפיה – שיטה המתאימה לטיפול בכאבי גב נפוצים

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

טיפול בגבפיזיותרפיה הוא תחום השייך למקצועות הפרה רפואיים, העוסק באבחון של בעיות במערכת התנועה, בשיקום של הסובלים מבעיות במערכת התנועה ובמניעה של בעיות אלו. העוסקים בתחום הפיזיותרפיה מטפלים במגוון רחב של בעיות במערכת העצב-שריר-שלד.

הטיפול הפיזיותרפי מותאם לכל מטופל ומטופל באופן אישי בהתאם לתסמינים מהם הוא סובל ולמידת החומרה של הבעיות מהן הוא סובל וברוב המקרים ההפניה לטיפול הפיזיותרפיה מבוצעת על ידי אורתופד.

ההיסטוריה של הפיזיותרפיה על קצה המזלג

הפיזיותרפיה באה לעולם במאה התשע עשרה. באותה התקופה נהגו אחיות באנגליה לבצע עיסוי רפואי במטופלים שלהן על מנת לסייע להם להשתקם בעקבות בעיות נוירולוגיות ואורתופדיות. בעקבות כך שמקצוע זה הלך והתפתח, נוצר הצורך להכניס אותו למקצועות הרפואה ולשם כך היה צורך במחקרים מדעיים ובספרות רפואית לאישוש היעילות של הטיפול ולביסוסו כמקצוע מדעי.

באמצע שנות השישים נפתח בית הספר השני לפיזיותרפיה על ידי קופת חולים כללית. נכון להיום, אלה על מנת לעסוק בתחום יש לסיים תואר ראשון בלימודי פיזיותרפיה באחד ממוסדות הלימוד הרלוונטיים כמו למשל אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת אריאל או אוניברסיטת בן גוריון.

אילו טכניקות כולל טיפול פיזיותרפיה?

  • טכניקות ידניות – עיסויים במגוון שיטות, מובילציות ומניפולציות שונות.
  • תרמותרפיה – חימום רקמות בדגש על שרירים באמצעות מכשירי אולטרסאונד, כריות חימום או מים חמים.
  • טכנולוגיות מתקדמות – בדגש על גירויים חשמליים וגלים קצרים.
  • הנחיות לתרגול עצמי – בדרך כלל בסיומו של הטיפול הפיזיותרפי, המטופל מקבל הנחיות והוראות בנוגע לביצוע תרגילים שונים באופן עצמאי בביתו.
  • טיפולים נוספים – באופן עקרוני הפיזיותרפיסטים בישראל לא מוסמכים לרשום למטופלים שלהם תרופות, אך במדינות שונות בעולם יש להם את הסמכות לעשות כן ובנוסף במדינות מסוימות יש לפיזיותרפיסט את הסמכות לתת למטופלים זריקות.

תחומי התמחות בפיזיותרפיה

מגוון הבעיות שיכולות להתעורר במערכת התנועה רחב ביותר ולפיכך כיום ישנן התמחויות שונות בתתי תחומים בתוך ענף הפיזיותרפיה. כך לדוגמה ישנם פיזיותרפיסטים המתמחים באופן בלעדי ברפואת ספורט בדגש על שיקום לאחר פציעות ספורט ובנוסף ישנם כאלו המתמחים בטיפול בבעיות התפתחות בילדים.

תחומי התמחות נוספים הם למשל שיקום לב (שיקום של מושתלי לב או טיפול בסובלים מאי ספיקת לב למשל), שיקום נשימתי (טיפול בסובלים ממחלות קשות או כרוניות במערכת הנשימה כמו למשל ברונכיטיס כרוני או נפחת), שיקום אורוגניטלי (טיפול בבריחת שתן, וגיניזמוס, צניחת רחם ועוד), ארגונומיה (התאמת סביבת העבודה למטופל באופן המושלם ביותר), שיקום נוירולוגי (טיפול בבעיות אורתופדיות המערבות את מערכת העצבים כמו למשל לאחר שיקום לאחר שבץ מוחי) ועוד.

יעילות השיטה לטיפול בבעיות גב נפוצות

פיזיותרפיה היא טכניקה יעילה מאוד לטיפול בבעיות גב נפוצות כמו למשל בלט דיסק או פריצת דיסק וגם בתופעות חוזרות כמו גב תפוס וכולי. עם זאת, חשוב להבין כי לא מדובר על טכניקה הכוללת שימוש באמצעים פולשניים ולפיכך היא מסייעת לטיפול במקרים קלים יחסית.

כמו כן מדובר על טכניקה המסייעת רבות לשיקום של חולים לאחר ניתוחים או לאחר פציעות מורכבות. במהלך הטיפולים המטופלים נהנים מחיזוק השרירים, הגדלת טווח התנועה של המפרקים, הקלה על מידת החומרה של הכאבים, לימוד של צורות חדשות ויעילות יותר בהן הם יכולים לנוע בחופשיות ועוד.

על שיטות הטיפול בכאבים של רפואת הספורט

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן