סובלים מפריצת דיסק?

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

פריצת דסקפריצת דיסק היא פציעת מאמץ חוזרנית. הכוונה היא לפציעה הנגרמת בעקבות מאמץ חוזר ונשנה או ממאמץ רציף וממושך המבוצע בתנאים לא אופטימאליים או בתנוחה לא מתאימה. דוגמאות לפציעות מאמץ חוזרניות נוספות הן למשל תסמונת מנהרת שורש כף היד, פצעי לחץ, שברי הליכה ועוד. הכוונה במונח דיסק היא לדיסק הבין חולייתי.

בעמוד השדרה המורכב מחוליות ניתן למצוא בין כל זוג חוליות דיסק בין חולייתי. מדובר על מבנה סחוסי הבנוי משכבות של קרומים או טבעות סיביות, העוטפות את הליבה הצמיגית. תפקידם של הסחוסים להקנות לעמוד השדרה את יכולת התנועה ואת הגמישות האופיינית לו מצד אחד ולבלום את הזעזועים העוברים לאורך עמוד השדרה מצד שני.

מה היא המשמעות של פריצת דיסק?

מאחר והדיסק הבין חולייתי נתון בין זוג חוליות, הרי שמופעל עליו לחץ מכני באופן מתמיד. כאשר העומס המופעל על הדיסק מתחיל לעלות, החומר הצמיגי הממוקם במרכז הדיסק נדחף לכיוונן של הטבעות הסיביות התוחמות אותו. כל עוד העומס המופעל על הדיסק הוא סביר, כלומר כל עוד מדובר על עומס שהדיסק יכול לעמוד בו, הרי שהדיסק לא ייפרץ. עם זאת, במידה והעומס גדול מדי, מתרחשת פריצה של הטבעות הסיביות העוטפות את הנוזל והנוזל דולף מהדיסק החוצה.

הגורמים לפריצת דיסק

כל מצב שבו מופעל לחץ גדול מדי על הדיסקים השונים יכול לגרום לפריצת דיסק. כך לדוגמה הרמה של משקל כבד מדי באופן לא מותאם יכולה לגרום לפריצת דיסק וכן ישיבה ממושכת מול המחשב עלולה לגרום לפריצה של דיסקים שונים לרבות פריצה של הדיסקים בגב העליון, התומכים במשקל הגולגולת.

למעשה כיום ידוע שבזמן ישיבה הלחץ המופעל על החוליות התחתונות בגב גדול פי 1.4-1.5מהלחץ המופעל עליהן בזמן עמידה. במידה ומדובר על ישיבה ברכינה קדימה או על ישיבה מרושלת, הלחץ יכול להיות אף גבוה פי 2.

אנשים שנמצאים בסיכון לסבול מפריצת דיסק הם למשל הורים צעירים, המתרגלים לשאת את תינוקם באופן לא נכון מפאת משקלו הנמוך, הממשיכים לשאת אותו מתוך הרגל בצורה לא נכונה, גם כשמשקלו מתחיל לעלות. גורמים נוספים לפריצת דיסק יכולים להיות למשל נפילה או חבלה, תאונת דרכים, הרמה חוזרת ונשנית של משאות כבדים, ללא שימוש בשרירי הרגליים לסיוע ועוד.

התסמינים הנפוצים של פריצת דיסק

התסמינים של פריצת דיסק משתנים מאדם לאדם בהתאם למיקום של פריצת הדיסק ולמידת החומרה של הנזק לדיסק. במקרים מסוימים התופעה לא תבוא לידי ביטוי בתסמינים קליניים כלל ואילו בחלק מהמקרים התסמינים יתמצו בכאבים בעמוד השדרה או במוגבלות בתנועה של הגב. כמו כן במקרים רבים התסמינים יערבו מערכות גופניות נוספות מעבר לעמוד השדרה. כך לדוגמה פריצת דיסק באזור הצוואר יכולה לבוא לידי ביטוי בסחרחורות, פגיעה בשיווי המשקל, כאבי ראש, חולשה בשרירי הידיים, כאבי ידיים ועוד.

התסמינים של פריצת דיסק באזור הגב התחתון יכולים להיות למשל שיתוק חלקי של הרגל, תחושת שריפה ברגל, אובדן השליטה על הסוגרים, כאבים בעכוז ועוד.

איבחון פריצת דיסק

תהליך האבחון של פריצת דיסק מתחיל בדרך כלל בהתייחסות לגורמי סיכון מסוימים המהווים את מנת חלקו של הנבדק והתייחסות להיסטוריה הרפואית שלו. לאחר מכן תבוצע בדיקה גופנית במהלכה הרופא בוחן את התחושה בגפיים, את יכולת ההליכה, את חוזק השרירים ואת תקינות הרפלקסים. אחת הבדיקות הנפוצות ביותר המשמשות לאבחון של פריצת דיסק כרוכה בהרמה של רגל ישרה בזמן השכיבה על הגב.

רוב האנשים שסובלים מפריצת דיסק לא מסוגלים להרים את הרגל אפילו בעזרתו של הרופא עד כדי שני שליש מטווח התנועה של מפרק הירך מבלי לחוש כאבים, חוסר תחושה או עקצוצים ברגל. בדרך כלל לא יהיה צורך בביצוע בדיקות נוספות אם כי במקרים חמורים במיוחד ייעשה שימוש בבדיקות הדמיה שונות כמו למשל דיסקוגרפיה, CT או MRI.

כיצד מטפלים בפריצת דיסק?

ברוב המקרים ניתן לטפל באופן שמרני באמצעות תרופות לשיכוך הכאב, מנוחה רבה ושיטות טיפול פרא רפואיות כמו למשל פיזיותרפיה או שיטות טיפול אלטרנטיביות כמו למשל אוסטיאופתיה. עם זאת, בעשרה אחוז מהמקרים ייתכן שיהיה צורך לבצע ניתוח. הניתוח נדרש במקרים שבהם הטיפולים השמרניים לא הביאו להקלה במידת החומרה של התסמינים, במקרים שבהם התפתחו תסמינים חמורים במיוחד כמו למשל פגיעה בשליטה על הסוגרים או חולשת שרירים מתקדמת וכן במקרים שבהם קיימת עדות ללחץ חמור במיוחד על העצבים שבחוט השדרה.

ישנם מספר ניתוחים המיועדים לטיפול בפריצת דיסק. בחלק מהניתוחים מבוצעת הסרה חלקית או מלאה של הדיסק הפגוע וכן ניתן להחליף את הדיסק הפגוע בדיסק מלאכותי שממלא את תפקידו.

המרכז לבעיות גב

המרכז לבעיות גב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות גב, כל מה שרציתם לדעת על בעיות גב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

טיפול בגב תחתון

טיפול בגב תחתון – על כאבי גב תחתון ומה הן הסיבות להיווצרותן, על הסימפטומים השונים של כאבים בגב התחתון, וכיצד מומלץ לטפל בכאבי גב תחתון

לקריאת המאמר »

פריצת דיסק בגב

מרבית האנשים יסבלו בשלב כזה או אחר של חייהם מכאבי גב תחתון. למעשה, פריצת דיסק בגב, או לחילופין בלט דיסק בגב, היא הסיבה העיקרית שמובילה

לקריאת המאמר »

כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון – מידע חשוב ורלוונטי על כאבים בגב התחתון, מה מוביל לפגיעה בגב התחתון, וכיצד כדאי וניתן לטפל בכאבי גב תחתון ידוע לנו

לקריאת המאמר »

טיפול בגב כפוף

טיפול בגב כפוף – מה זה גב כפוף, כיצד יציבה עקומה משפיעה עליכם, ומה הן הדרכים הנכונות לבצע טיפול בגב כפוף? שמעתם לפחות פעם אחת

לקריאת המאמר »
דילוג לתוכן