סובלים מפריצת דיסק?

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

פריצת דסקפריצת דיסק היא פציעת מאמץ חוזרנית. הכוונה היא לפציעה הנגרמת בעקבות מאמץ חוזר ונשנה או ממאמץ רציף וממושך המבוצע בתנאים לא אופטימאליים או בתנוחה לא מתאימה. דוגמאות לפציעות מאמץ חוזרניות נוספות הן למשל תסמונת מנהרת שורש כף היד, פצעי לחץ, שברי הליכה ועוד. הכוונה במונח דיסק היא לדיסק הבין חולייתי.

בעמוד השדרה המורכב מחוליות ניתן למצוא בין כל זוג חוליות דיסק בין חולייתי. מדובר על מבנה סחוסי הבנוי משכבות של קרומים או טבעות סיביות, העוטפות את הליבה הצמיגית. תפקידם של הסחוסים להקנות לעמוד השדרה את יכולת התנועה ואת הגמישות האופיינית לו מצד אחד ולבלום את הזעזועים העוברים לאורך עמוד השדרה מצד שני.

מה היא המשמעות של פריצת דיסק?

מאחר והדיסק הבין חולייתי נתון בין זוג חוליות, הרי שמופעל עליו לחץ מכני באופן מתמיד. כאשר העומס המופעל על הדיסק מתחיל לעלות, החומר הצמיגי הממוקם במרכז הדיסק נדחף לכיוונן של הטבעות הסיביות התוחמות אותו. כל עוד העומס המופעל על הדיסק הוא סביר, כלומר כל עוד מדובר על עומס שהדיסק יכול לעמוד בו, הרי שהדיסק לא ייפרץ. עם זאת, במידה והעומס גדול מדי, מתרחשת פריצה של הטבעות הסיביות העוטפות את הנוזל והנוזל דולף מהדיסק החוצה.

הגורמים לפריצת דיסק

כל מצב שבו מופעל לחץ גדול מדי על הדיסקים השונים יכול לגרום לפריצת דיסק. כך לדוגמה הרמה של משקל כבד מדי באופן לא מותאם יכולה לגרום לפריצת דיסק וכן ישיבה ממושכת מול המחשב עלולה לגרום לפריצה של דיסקים שונים לרבות פריצה של הדיסקים בגב העליון, התומכים במשקל הגולגולת.

למעשה כיום ידוע שבזמן ישיבה הלחץ המופעל על החוליות התחתונות בגב גדול פי 1.4-1.5מהלחץ המופעל עליהן בזמן עמידה. במידה ומדובר על ישיבה ברכינה קדימה או על ישיבה מרושלת, הלחץ יכול להיות אף גבוה פי 2.

אנשים שנמצאים בסיכון לסבול מפריצת דיסק הם למשל הורים צעירים, המתרגלים לשאת את תינוקם באופן לא נכון מפאת משקלו הנמוך, הממשיכים לשאת אותו מתוך הרגל בצורה לא נכונה, גם כשמשקלו מתחיל לעלות. גורמים נוספים לפריצת דיסק יכולים להיות למשל נפילה או חבלה, תאונת דרכים, הרמה חוזרת ונשנית של משאות כבדים, ללא שימוש בשרירי הרגליים לסיוע ועוד.

התסמינים הנפוצים של פריצת דיסק

התסמינים של פריצת דיסק משתנים מאדם לאדם בהתאם למיקום של פריצת הדיסק ולמידת החומרה של הנזק לדיסק. במקרים מסוימים התופעה לא תבוא לידי ביטוי בתסמינים קליניים כלל ואילו בחלק מהמקרים התסמינים יתמצו בכאבים בעמוד השדרה או במוגבלות בתנועה של הגב. כמו כן במקרים רבים התסמינים יערבו מערכות גופניות נוספות מעבר לעמוד השדרה. כך לדוגמה פריצת דיסק באזור הצוואר יכולה לבוא לידי ביטוי בסחרחורות, פגיעה בשיווי המשקל, כאבי ראש, חולשה בשרירי הידיים, כאבי ידיים ועוד.

התסמינים של פריצת דיסק באזור הגב התחתון יכולים להיות למשל שיתוק חלקי של הרגל, תחושת שריפה ברגל, אובדן השליטה על הסוגרים, כאבים בעכוז ועוד.

איבחון פריצת דיסק

תהליך האבחון של פריצת דיסק מתחיל בדרך כלל בהתייחסות לגורמי סיכון מסוימים המהווים את מנת חלקו של הנבדק והתייחסות להיסטוריה הרפואית שלו. לאחר מכן תבוצע בדיקה גופנית במהלכה הרופא בוחן את התחושה בגפיים, את יכולת ההליכה, את חוזק השרירים ואת תקינות הרפלקסים. אחת הבדיקות הנפוצות ביותר המשמשות לאבחון של פריצת דיסק כרוכה בהרמה של רגל ישרה בזמן השכיבה על הגב.

רוב האנשים שסובלים מפריצת דיסק לא מסוגלים להרים את הרגל אפילו בעזרתו של הרופא עד כדי שני שליש מטווח התנועה של מפרק הירך מבלי לחוש כאבים, חוסר תחושה או עקצוצים ברגל. בדרך כלל לא יהיה צורך בביצוע בדיקות נוספות אם כי במקרים חמורים במיוחד ייעשה שימוש בבדיקות הדמיה שונות כמו למשל דיסקוגרפיה, CT או MRI.

כיצד מטפלים בפריצת דיסק?

ברוב המקרים ניתן לטפל באופן שמרני באמצעות תרופות לשיכוך הכאב, מנוחה רבה ושיטות טיפול פרא רפואיות כמו למשל פיזיותרפיה או שיטות טיפול אלטרנטיביות כמו למשל אוסטיאופתיה. עם זאת, בעשרה אחוז מהמקרים ייתכן שיהיה צורך לבצע ניתוח. הניתוח נדרש במקרים שבהם הטיפולים השמרניים לא הביאו להקלה במידת החומרה של התסמינים, במקרים שבהם התפתחו תסמינים חמורים במיוחד כמו למשל פגיעה בשליטה על הסוגרים או חולשת שרירים מתקדמת וכן במקרים שבהם קיימת עדות ללחץ חמור במיוחד על העצבים שבחוט השדרה.

ישנם מספר ניתוחים המיועדים לטיפול בפריצת דיסק. בחלק מהניתוחים מבוצעת הסרה חלקית או מלאה של הדיסק הפגוע וכן ניתן להחליף את הדיסק הפגוע בדיסק מלאכותי שממלא את תפקידו.

מה יכול להוביל לכאב קיצוני או חריף בגב?

למרבה הצער, עד היום במקרים שבהם מורגש כאב בגב שהוא כאב קיצוני, במרב המקרים לא נוכל לדעת למעשה מה היא הסיבה המדויקת שגרמה להופעת הכאבים הקיצוניים הללו בגב. מצד אחד, כאב בגב אשר מורגש בצורה קיצונית, יכולה להיות כאב גב אשר נוצר כתוצאה ישירה מפגיעה, קרע, או מתיחה אשר מתרחשת באחת מהרקמות שנמצאות באזור הגב התחתון, או עמוד השדרה שלנו. מבין האזורים שעשויים להיפצע ולהוביל לכאב קיצוני בגב, נוכל למצוא את אזורי הגוף הבאים – גידים, רצועות בגב, שריר, סחוסים, ומפרקים שונים, שיכולים להיפצע כתוצאה מתנועות לא נכונות, פעילות ספורטיבית שמובילה לפציעה, או כתוצאה ממעבר תאונה או פגיעה חמורה.

זיהוי של הגורם שמוביל לפגיעה חריפה בגב – האם זה אפשרי?

בוא נסתכל לצורך העניין על מצב שבו כאב בגב אשר מורגש בצורה קיצונית נוצר כתוצאה ישירה של קרע קטן, או מתיחה קלה באחד הרצועות או השרירים שמרכיבים את מערכת הגב שלנו. במצב כזה לצור העניין, יהיה קשה להבין ולזהות מה הוביל להופעת כאבי הגב, בשל העובדה שהגב שלנו הוא מערכת מורכבת כל כך, ולא ניתן לזהות את הפגיעות הקלות האלה בשום דרך כמעט כיום.

מה הם גורמים הסיכון השונים שקיימים כיום וידועים כגורמים אשר מגבירים ומעלים את הסיכוי לחוות כאב קיצוני בגב?

כיום, מצד אחד לא ניתן לזהות תמיד מה היא הסיבה להופעת כאבי הגוף, אך מאידך, אנחנו מכירים מספר גורמים סיכון, אשר מגבירים את הסיכון של האנשים שמחזיקים בגורמים הסיכון הללו לחטוף כאב בגב. להלן מספר גורמי סיכון:

  • נשים בהריון- כובד המשקל משתנה לגמרי ולכן נשים רבות הנמצאות בשלבי ההריון, בעיקר המתקדמים, ירגישו כאבים בגב, בעיקר התחתון.
  • ישיבה לפרקי זמן ארוכים מובילה לכך שנוצרת דחיסה בין החוליות ולכן מי שיושב הרבה חייב לקום, לעשות סיבוב, לבצע כמה מתיחות ורק אז לחזור שוב לשבת.
  • פעילות גופנית שגויה – כאשר מבצעים ספורט בצורה לקויה ולא עושים את התרגילים כמו שצריך או את התנועה בצורה הנכונה, הדבר יכול להוביל לפציעות וכאבים ביניהם גם כאבים בגב.
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן