מהו קיפוזיס?

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

קיפוזיסקיפוזיס הוא התעגלות קדימה של החלק הנורמאלי של הגב, אך המונח מתייחס לעיגול מוגזם. בעוד שהמצב עשוי להופיע בכל גיל, הוא נפוץ יותר בקרב נשים מבוגרות. בדרך כלל מופיעה תסמונת זו בעקבות אוסטיאופורוזיס שמחליש את עצמות עמוד השדרה עד כדי כך שהן נסדקות ונדחסות.

סוגים אחרים של קיפוזיס נראים בקרב תינוקות או בני נוער, בשל ממומם של עמוד השדרה או בעקבות בעיה לטווח הארוך בעצמות עמוד השדרה. במצב קל, תסמונת זו גורמת למספר בעיות, אך במקרים חמורים היא עלולה לגרום לכאב ועיוות. הטיפול תלוי בגיל, בגורם העקמומיות והשפעותיה.

הגורמים לקיפוזיס

החוליות המרכיבות גב בריא נראות כמו בלונים מוערמים בטור. קיפוזיס מתרחש כשהחוליות בגב העליון מעוגלות, ומום זה עשוי להיגרם כתוצאה ממגוון נרחב של בעיות, הכוללות:

אוסטיאופורוזיס – הפרעת דלילות עצם זו עשויה לגרום לחוליות לסבול משברי דחיסה.

ניוון דיסק – דיסקים רכים ועגולים משמשים ככריות בין חוליות עמוד השדרה. עם הגיל, דיסקים אלו מתייבשים ומתכווצים, במצב המחמיר קיפוזיס.

מחלת שויירמן – מחלה הגורמת להאצה חדה בקרב הצמיחה, ומתרחשת לפני גיל ההתבגרות. בנים סובלים ממנה יותר מבנות, והתעגלות הגב עלולה להחמיר ככל שילד גדל.

מומים מולדים – אם עמוד השדרה של התינוק אינו מתפתח כראוי ברחם, עצמות השדרה אינן נוצרות כראוי, מה שעלול לגרום לקיפוזיס.

תסמונות – קיפוזיס בקרב ילדים עשוי להיות קשור גם לתסמונות מסוימות, כגון תסמונת מרפן או מחלת פרדר-וילי.

סרטן וטיפולי סרטן – סרטן בעמוד השדרה עשוי להחליש חוליות ולגרום להן להיות נוטות יותר לשברי דחיסה. גם טיפולי הקרנות לסרטן מובילים למצב זה.

עגומת גדילה בעמוד השדרה העליון עשויה להיגרם גם כתוצאה מיציבה רפויה, במצב הנקרא קיפוזיס יציבתי. מצב זה נפוץ ביותר בקרב בני נוער.

תסמינים – בנוסף לעמוד שדרה המעוקל באופן חריג, קיפוזיס עשוי לגרום גם לכאבי גב ונוקשות בקרב אנשים מסוימים. מקרים קלים של המצב עשויים שלא לייצר תסמינים, או לא לייצר תסמינים בולטים.

אבחון ובדיקות – במהלך הבדיקה הגופנית, הרופא בודק את גובה המטופל ומבקש אותו להתכופף קדימה מהמותניים בעוד שהוא בוחן את עמוד השדרה מהצד. בקיפוזיס, עיגול הגב העליון נראה ברור יותר במצב זה. הרופא יבצע אף בדיקה נוירולוגית על מנת לבדוק את עוצמת הרפלקסים של השרירים.

טיפולים לקיפוזיס

הטיפול תלוי בגורם למצב, ונקבע בהתאם לחומרת התסמינים והסימנים שאובחנו. הרופא עשוי להמליץ על משככי כאבים כגון אקמול, אדוויל, או נפרוקסן. אם תרופות אלו אינן מספיקות, משככי כאבים חזקים זמינים באמצעות מרשם.

טיפולים חלופיים

סוגי קיפוזיס מסוימים ניתנים להקלה באמצעות:

תרגילים גופניים – תרגילי מתיחה משפרים את גמישות עמוד השדרה ומקלים את כאבי הגב. תרגילים לחיזוק שרירי הבטן משפרים את היציבה.

חבישה – ילדים הסובלים ממחלת שויירמן יכולים לעצור את התקדמות הקיפוזיס באמצעות חבישת מגן גוף כשעצמותיהם עדיין גדלות.

אורח חיים בריא – שמירה על משקל גוף בריא ופעילות גופנית קבועה מסייעים למניעת כאבי הגב והקלת התסמינים.

שמירה על צפיפות עצם תקינה – תזונה נכונה עם תוספי סידן וויטמין D משפרים צפיפות עצם נמוכה, במיוחד אם קיימת היסטוריה משפחתית של אוסטיאופורוזיס הוא היסטוריה קודמת של שברים. טיפול זה מסייע למבוגרים למניעת עצמות חלשות, שברי דחיסה והתפתחות קיפוזיס.

ניתוח – אם עקומת קיפוזיס חמורה ביותר או פוגעת בשורשי עמוד השדרה או העצבים, הרופא יציע ניתוח המפחית את מידת העקמומיות. הניתוח מחבר בין שניים או יותר מהחוליות המושפעות באופן קבוע. המנתח מחדיר פיסות עצם בין החוליות ואז מהדק אותן עם מוטות מתכת וברגים עד שעמוד השדרה נרפא.

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן