טיפול בכאב גב על ידי שיטת מקנזי

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי גבמשאת נפשו של כל אדם הסובל מכאבי גב, היא לסגל את היכולת לשלוט בכאב ובנוקשות, ולבצע בקלות את הפעילויות היומיומיות. ובכן, אין צורך להשקיע חודשים ארוכים בטיפול, לרכוש תרופות, לקבל זריקות, לעבור מניתוח, או להיעזר בציוד יקר.

ניתן פשוט להשתמש במיומנויות ובמשאבים האישיים באמצעות לימוד והדרכה הניתנים על ידי מטפל מוסמך בשיטת מקנזי. זהו תהליך הערכה המיועד לטיפול בכל בעיות השרירים והשלד, כולל כאבי גב, צוואר, גפיים, מחלת דיסק ניוונית, והתכווצויות שרירים.

שיטת מקנזי על קצה המזלג

השיטה פותחה על ידי הפיזיותרפיסט המומחה בעל השם העולמי, רובין מקנזי, בשנת 1950. גישה זו נחקרה היטב, והיא מבוססת על פעילות גופנית הכוללת הערכה, אבחון וטיפול. עקרונות הטיפול בשיטה זו מקדמים את יכולת הגוף לטפל בעצמו ללא צורך בנטילת תרופות או טיפולים כירורגיים.

שיטת מקנזי מאפשרת למטופלים ללמוד את העקרונות המאפשרים להם להיות בשליטה על התסמינים, ובכך להפחית את התלות בהתערבות רפואית.

מטרת הטיפול

יעדי שיטת מקנזי הם הבנה מדויקת של מפת תסמיני המטופל וחומרת הכאבים; קביעת תכנית טיפול מתאימה ויעילה ביותר באופן אישי; מיגור התסמינים ושיקום מלא של יכולת התפקוד; והעצמת המטופל לטיפול עצמי למניעת הישנויות כאבי הגב השונים.

שיטת מקנזי עובדת בשלושה שלבים: הערכה, טיפול ומניעה. כאבי השרירים והשלד הם "מכאניים" במקורם, כלומר, אינם נובעים מפתולוגיה מורכבת כגון סרטן או זיהום. אך כתוצאה מהפעלת כוח מאסיבי על הגב, מכאניקה חריגה או יוצאת דופן המתרחשת ברקמות השרירים של הגב, והנובעת מעמדה, תנועה או פעילות שגרמה לפריצת הכאב, הגיוני כי כוח מכאני יהיה חלק מהפתרון הכולל.

שיטת מקנזי נועדה לזהות את הבעיה המכאנית ולפתח תכנית טיפול שמטרתה לתקן או לשפר את המכאניקה ובכך להפחית או למנוע את הכאב ובעיות תפקודיות.

מהלך הטיפול

במקרה הפשוט והנפוץ ביותר של כאבי גב, הטיפול כרוך בתנועה בכיוון הפוך לכאב, על מנת למגר אותו ולשקם את התפקוד. תופעת הטיפול בכיוון מנוגד לכאב מיועדת למטופלים הסובלים מכאבי גב במהלך תנועה תפקודית מסוימת כגון נשיאת משאות או טיפוס במדרגות.

הערכת מקנזי בוחנת עמדות ותנועות שונות אצל המטופל, והמטפל מתבונן בדרך בה הן מבוצעות. הוא מפרש את המידע וקובע אלו תנועות ושיטת יציבה דרושות לתכנית הטיפול, בנוסף, הוא מכין תכנית אישית לפעילות גופנית, ההכרחית להצלחת הטיפול

הערכה

תהליך ההערכה מתחיל כשהמטפל בודק את ההיסטוריה הרפואית המפרטת את התסמינים וחומרתם. המטופל מתבקש לפרט כיצד התחילה הבעיה וכיצד היא משפיעה על התפקוד. הוא מתבקש לבצע תנועות מסוימות ולנוח בתנוחות מסוימות ולספר למטפל כיצד התנועות משפיעות על תסמיניו.

מרכיב מרכזי בשלב ההערכה בשיטת מקנזי הוא בחינת תנועות חוזרות ונשנות, כלומר, המטפל עשוי לבקש את המטופל לשוב על תנועות מסוימות למרות שתנועות ספציפיות עשויות להכאיב. כך יכול המטפל לזהות דפוסי כאב פרטניים, על מנת לפתח תכנית טיפול ייחודית המבוססת על תבנית המצגת.

מרכיב ההערכה הראשונית מספק מסלול טיפול אמין ליצירת תכנית טיפול מתאימה. הבנת ההתנהגות המכאנית של התסמינים קריטית לגיבוש שיטת טיפול אותה מסוגל המטופל להבין בקלות ובהתאם מבין כיצד הוא יכול לטפל בבעיה בעצמו. שיטת מקנזי מלמדת גם רופאים כיצד לבצע אבחון יסודי ולהמשיך להעריך מחדש שיטת חשיבה קלינית עד להשגת תוצאות משמעותיות.

טיפול

בהתבסס על המידע רב הערך שהתקבל בתהליך ההערכה, ממליץ המטפל על שיטת הטיפול המתאימה ביותר למטופל באופן אישי. הוא קובע תרגילים פרטניים ומייעץ לגבי תנוחות וארגונומיה מתאימות. אם המטופל סובל מבעיה מכאנית מורכבת יותר, כגון פריצת דיסק, המטפל מספק טיפול בטכניקות מתקדמות המסייעות למטופל להתמודד עם הבעיה, עד שהוא מסוגל להשתמש בעצמו בשיטה.

מטרת הטיפול היא לייעל את התהליך ככל הניתן, בפרק זמן קצר ביותר. טיפול אותו יכול המטופל לבצע כשש פעמים ביום, נחשב ליעיל בפרק זמן קצר יותר בהשוואה לטיפול הניתן על ידי המטפל פעם או פעמיים בשבוע.

הדגש בשיטת מקנזי הוא על מעורבות פעילה של המטופל, כדי שניתן יהיה להפחית את מספר הביקורים במרפאה. בסופו של דבר, מרבית המטופלים יכולים להמשיך בהצלחה את הטיפול בעצמם, לאחר שקיבלו את הידע והכלים הדרושים לכך.

מניעת בעיות כאב נוספות

כשהמטופל לומד כיצד לטפל בעצמו ובכאב הספציפי שלו, הוא רוכש ידע המסייע לו להפחית את הסיכון להישנות הבעיה, ויכול להתמודד במהירות עם התסמינים במידה והם שבים על עצמם. כך הוא מסגל שליטה עצמית בטוחה ויעילה בכאב, ויכולת סבירה יותר למנוע את הסיכוי לכאבים כרוניים.

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן