שיקום ביתי אחרי ניתוח בגב

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לא צריך להיות אורתופד מוסמך כדי לדעת שכאבי גב הם מהבעיות השכיחות ביותר באוכלוסייה, כאשר כל אדם צפוי לסבול מכאביםשיקום בבית לאחר ניתוח בגב אלה מפעם לפעם. מה שפחות מובן מאליו הוא שיש מקרים בהם הכאבים מעידים על בעיה אורתופדית חמורה, שהפתרון האפשרי היחידי לה הוא ניתוח כירורגי: חשבו למשל על פריצת דיסק מורכבת, היצרות תעלת השדרה או גלישה של אחת החוליות. הניתוח יאפשר לצמצם את הכאבים והתסמינים האחרים מהם אנחנו סובלים, תוך הגדלת הסיכויים לחזרה לשגרה מלאה.

ניתוחי גב נחשבים למורכבים באופן יחסי לביצוע, כאשר גם לאחר שהם מסתיימים בהצלחה אי אפשר עדיין להגיע לנחלה. הסיבה לכך היא שבשלב הזה מתחילה תקופת האשפוז, שעשויה להיות ממושכת ולעמוד על חודשים ארוכים (אם לא יותר מכך). במאמר הבא נתייחס לאפשרות של מעבר תקופת השיקום בבית וליתרונות שהיא מציעה.

מה כולל שיקום בבית לאחר ניתוח גב?

יש אנשים הסבורים כי ההתאוששות לאחר ניתוח גב מבוססת אך ורק על מנוחה. למרות שמנוחה יכולה וצריכה להיכנס לתמונה במהלך תקופת השיקום, ברור שכשלעצמה היא אינה מועילה ואף עלולה להזיק. השיקום הנכון מתבצע באמצעות תרגילים שונים המופעלים על הגב, במטרה לחזקו ולהאיץ את ההתאוששות שלו, לצד פתרונות אחרים מקשת הרפואה הקונבנציונלית או המשלימה: תרופות, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, שימוש באמצעים מתקדמים לשיכוך כאבים וכן הלאה.

שיקום ביתי פועל על פי העקרונות המרכזיים של השיקום המוסדי, עם הבדל אחד משמעותי מאוד: את הטיפולים האדם מקבל בביתו, על ידי בעלי המקצוע השונים המגיעים בהתאם לתוכנית הטיפולים. החברות הפועלות בשדה המשחק מעמידות פעמים רבות אחיות הזמינות עבור האנשים המתאוששים 24/7, כשעל תוכנית הטיפולית כולה חולש רופא שיקומי. בכך ניתן להתאים לכל אדם את התוכנית האידיאלית עבורו וכמובן שגם לעקוב אחר קצב ההתקדמות, עם אפשרות לשינויים במידת הצורך.

האם כדאי לעבור את תהליך השיקום בבית?

לאחר שמבינים איך בדיוק מתבצע שיקום ביתי, עולה שאלה חשובה אפילו יותר: מהן הסיבות לבחור בו? התשובה היא שיש לא מעט סיבות, המרכיבות את רשימת היתרונות של השיקום הביתי. אדם שנמצא בשיקום לאחר טיפול בעיית גב או ניתוח גב עלול להתקשות בתנועה, בעיקר בשלבים הראשונים. כל יציאה מהבית עלולה להיות אתגר, כך שקבלת הטיפול במרחב הביתי היא יתרון עצום.

השיקום הביתי נעשה בסביבה אותה מכירים ובה מרגישים הכי בנוח, מה שעשוי להשפיע לטובה על אחוזי ההצלחה של הטיפול (במיוחד על רקע העובדה שיש צורך בשיקום ארוך בחלק גדול מהמקרים). קל הרבה יותר לשלב את השיקום בשגרת החיים כאשר מקבלים אותו ב"מבצר" הפרטי, כשהאדם יוכל בתרחיש החיובי להמשיך ולנהל חיי משפחה, עבודה, לימודים וכן הלאה. אם בני המשפחה והקרובים מעוניינים להעניק לו סיוע במישורים השונים של חייו (אפילו רגשי או נפשי), סבירות גבוהה שיהיה להם פשוט יותר לעשות זאת כאשר האדם ממשיך להתגורר בביתו.

אחד הכללים המרכזיים בטיפול ובשיקום הרפואי הוא שסיכויי ההצלחה עולים כאשר האדם מקבל את כל תשומת הלב שהוא זקוק לה. בהקשר הנוכחי, טיפול ביתי מציע זמינות גבוהה ולעיתים אף מקסימלית של בעלי המקצוע השונים החולשים על תוכנית הטיפול – מה שעשוי להפוך את השיקום למוצלח ולמהיר יותר, אפילו בצורה ניכרת.

מקורות ולקריאה נוספת:
Rehabilitation and Exercise Following Spine Surgery – Spine Health
Benefits of opting for physiotherapy at home – Apollo Clinic
Benefits of In-Home Therapy and Rehabilitation

שיקום בבית לאחר ניתוח בגב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן