ללא רופא: טיפולים ביתיים להקלה על כאבי גב

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

תרופות טבעיות להקלה על כאב גבאנשים רבים סובלים מכאבי גב במהלך חייהם. החדשות הטובות הן שמרבית הכאבים ייעלמו בתוך מספר ימים או שבועות עם טיפול ביתי בסיסי, הכולל עיסוי עצמי, פעילות גופנית והחלת קומפרסים חמים או קרים.כי כמו שכשהשיניים כואבות, מקבלים טיפול מרופא השיניים, והוא מזכיר את הצורך בצחצוח שיניים קבוע ושימוש בחוט דנטאלי למניעת עששת, כך יש לבצע תרגילים גופניים יומיים על מנת למנוע הישנות עתידית של כאבי גב.

המלצות לטיפול ביתי לכאבי גב

אחד המיתוסים הנפוצים הנקשרים לטיפול ביתי לכאבי גב, הוא שטיפול מרובה עלול להחמיר את הכאב. ואכן, בעבר, אנשים נשארו במיטה מתוך מחשבה שזהו הטיפול המתבקש להקלת הכאבים. כיום סבורים מומחים כי יש לשוב לפעילות רגילה, תוך הקפדה על מספר טיפולים ביתיים בסיסיים, והימנעות מפעולות המחמירות את הכאב.

כך, למשל, מומלץ ביום הראשון והשני מהופעת הכאבים להפחית את הפעילות, אך לא לחלוטין, היות והמטרה היא לשוב לתפקוד מלא במהירות האפשרית. תנועה מסייעת לחיזוק השרירים, לעומת שכיבה מרובה המחמירה את הבעיה. ההמלצות העיקריות לטיפול ביתי כוללות:

1. הימנעו מתנועות מורכבות

יש להימנע מהתכופפות, נשיאת חפצים, או מתיחת הגוף כדי להגיע אל חפצים מסוימים, שכן תנועות אלו מפעילות לחץ נוסף על הגב. כך, למשל, אם מוכרחים להתכופף, או להרים ממשא כבד, יש לכופף את הברכיים, להגמיש את הירכיים ולהתרומם בהדרגה כשהגב זקוף תוך הימנעות מתנועות פתאומיות.

2. נהלי ישיבה

במהלך ישיבה למשך פרקי זמן ארוכים, מומלץ להניח כרית קטנה באזור המותניים בעקומת הגב, לשם קבלת תמיכה נוספת.

3. הכינו קומפרסים חמים או קרים

תחילה יש להניח על אזור הכאב בגב חבילת קרח, כדי להפחית את הדלקת באמצעות הצרת כלי הדם, והפחתת הנפיחות. אין להשתמש בקרח למשך למעלה מחמש דקות בכל פעם, היות והוא עלול להקפיא את העור והרקמות הרכות. לאחר יומיים, יש להניח חבילת חום על אזור הכאב כדי להגביר את זרימת הדם.

4. צחצוח שיניים נכון

צריך להתבצע כשרגל אחת מונחת על שרפרף.

5. הימנעות מנעלי עקב גבוהות

יש להימנע מנעילת נעליים אלו, ולהתהלך עם נעליים בעלות עקב שטוח. במידה וכן רוצות לנעול נעלי עקב גבוהות, יש לקחת מנוחות תכופות כדי לא לעייף את הרגל ולמנוע כאבים. כמו כן, לא כדאי לנעול נעלי עקב על בסיס יומיומי אלא רק באירועים מיוחדים (וגם בזה אין חובה, נשים הכי יפות שנוח להן). לאלו שעדיין מתעקשות לנעול נעלי עקב מומלץ לפנות לחברות המתמחות בייצור נעלי עקב אורתופדיות ובכך לזכות גם בנוחות מבלי לוותר על האפנתיות!

6. התמדה בשינה

מומלץ לשנות את תנוחות השינה הרגילות, כגון להניח כרית מתחת לברכיים, בעת שכיבה על הצד, ולהניח מגבת קטנה מתחת לגב להענקת תמיכה נוספת.

7. יציבה נכונה

יש להבין את מכאניקת הגוף ולהקפיד על יציבה נכונה וזקופה, במהלך עמידה או ישיבה. כלומר, מומלץ להניע את הגוף באופן נכון ובריא, שכן יציבה שאינה נכונה גורמת להחמרת הכאב.

יציבה נכונה פירושה גוף מאוזן תוך הקפדה על כתפיים וירכיים מאושרות. אם תנוחה זו גורמת להחמרת הכאב, יתכן שמדובר בבעיה אחרת הקשורה לגב, כגון פגיעה בדיסק או בעצמות הגב.

8. הימנעות ממתחים

מתח וכאבי גם יוצרים מעגל קסמים. כשהגב כואב, אדם מתחיל לדאוג, סובל מלחץ, ושרירי הגב מתחילים להתמתח. שרירים מתוחים מחמירים את הכאבים ומובילים לדאגה מוגברת, מה שמחמיר את הכאבים, וכן הלאה.

9. לקיחת תרופות אנטי דלקתיות

תרופות סטרואידיות נוגדות דלקת (NSAIDs), כגון אדוויל, איבופרופן או נורופן, טובים יותר ממשככי כאבים אחרים, היות ובנוסף להקלת הכאב, הם מפחיתים גם את הנפיחות.

10. מתיחות לחיזוק הגב

עם הפחתת הכאב, מומלץ לבצע תרגילי חיזוק עדינים לבטן, לגב ולרגליים, כולל מספר תרגילי מתיחה. פעילות גופנית מסייעת להפחתת כאבי הגב, כמו גם להתאוששות מהירה יותר, מניעת השכבת הכאבים, והפחתת הסיכון לנכות כתוצאה מהכאבים.

הליכה היא הפעילות הגופנית הפשוטה והטובה ביותר לכאבי גב. הרופא או הפיזיותרפיסט יכולים להמליץ על תרגילים פרטניים יותר המסייעים לחיזוק שרירי הגב, כולל סדרת תרגילים פשוטים הנקראים ייצוב ליבה. שרירי הגוף תומכים בעמוד השדרה, וחיזוק השרירים משפר את היציבה, מגן על הגוף, מוביל לאיזון טוב יותר, ומפחית את הסיכוי לפציעה.
איך לטפל בכאבים ודלקות מבלי לצאת מהבית? מכשיר בייתי שמקל על הכאב

טיפול ביתי נוסף לכאבי הגב, הוא טיפול באמצעות מכשיר TESNS. להרחבה: מכשירי TENS

כאבי גב הם תסמין נפוץ ביותר היכול להופיע בכל גיל שהוא. ישנו מגוון רחב של גורמים שיכולים להוביל להתפתחות של כאבי גב, הכאבים יכולים לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של דרכים ודרגות חומרה ובהתאם לכך ישנם גם לא מעט טיפולים שמטרתם להפחית את דרגת החומרה של הכאבים.

במאמר שלפניכם נפרט אודות הטיפולים השונים המשמשים לטיפול בכאבי גב.

בטרם נתחיל חשוב לציין כי לפני שניתן יהיה לבחור את הטיפול המתאים, יש לעבור תהליך אבחון רפואי אצל אורתופד במהלכו הרופא צריך לאפיין את הכאבים ולנסות להתחקות אחר המקור להיווצרותם. כמו כן יש לציין כי במקרים מסוימים ייעשה שימוש במספר שיטות טיפול במקביל.

הטיפול התרופתי

קו הטיפול הראשוני במקרה של כאבי גב יכלול בדרך כלל שימוש בתרופות לשיכוך הכאבים. חלק ניכר מהתרופות נמכרות ללא מרשם רופא אך ישנן גם תרופות שניתן לרכוש אך ורק עם מרשם. בין היתר מדובר על תרופות כמו למשל אדוויל או נורופן, אקמול, אופטלגין ועוד.

בנוסף לכך, ניתן לעשות שימוש בתרופות שמיועדות להביא להרפיה של השרירים התפוסים וכן לא אחת נעשה שימוש בתרופות שמיועדות להביא להפחתה במידת החומרה של הדלקת. כך לדוגמה פעמים רבות נעשה שימוש בסטרואידים הניתנים בזריקה לעמוד השדרה.

במהלך התקופה שבה המטופל נמצא תחת משטר תרופתי עליו להימצא תחת מעקב רפואי על מנת לבחון ולהעריך את מידת היעילות של התרופות השונות וזאת על מנת שניתן יהיה לשנות את המינון או להחליף את התרופות באחרות במידת הצורך.

טיפולי פיזיותרפיה

טיפול שמרני נפוץ נוסף הוא הטיפול הפיזיותרפי. במהלך הטיפול הפיזיותרפי מבוצעים תרגילים שונים ונעשה שימוש במכשירים שונים שמטרתם להרפות את השרירים התפוסים ולחזק את שרירי הגב תוך ניסיון להגדיל את טווח התנועה של האזור הפגוע. בין היתר נעשה שימוש בטיפולי הפיזיותרפיה בכריות או שמיכות חימום, בעיסוי ידני, באלקטרודות חשמליות, בג'לים לקירור או לחימום הגב ועוד.

מעבר לכך המטפל מספק למטופל מידע בנוגע ליציבה נכונה ובנוגע לפעולות מהן עליו להימנע וכן מספק לו הנחיות לתרגילים לחיזוק שרירי הגב והנחיות לפעולות שמטרתן להרפות את שרירי הגב שניתן לבצע בבית באופן עצמאי.

דיקור סיני

הדיקור הסיני הוא טיפול פופולארי לשיכוך כאבים ששייך לתחום הרפואה המשלימה או האלטרנטיבית. טכניקה זו מתבססת על האמונה לפיה בגופנו זורמים נתיבים אנרגטיים הנקראים מרידיאנים בהם נע כוח החיים (צ'י). על ידי דיקור של המטופל בנקודות מסוימות לאורך המרידיאנים ניתן לפי המאמינים בשיטה זו לשחרר חסימות אנרגטיות ולהפחית את מידת החומרה של כאבי הגב.

טיפול בגלי רדיו

טיפול בגלי רדיו מתאים לשיכוך כאבי גב בעיקר במצבים חמורים במיוחד שבהם הטיפולים השמרניים לא הביאו להפחתה במידת החומרה של הכאבים. מדובר על שיטת טיפול שנעשה בה שימוש לשיכוך כאבים כבר מספר עשורים שבה באמצעות מחט זעירה משדרים גלי רדיו לעצבי עמוד השדרה במטרה לפגוע בהעברת אותות הכאב למוח. גלי הרדיו המשודרים בתדר גבוה גורמים לחימום הרקמה העצבית ופוגעים בה מבלי לפגוע ברקמות הסמוכות.

ניתוח גב

במידה והמקור לכאבים בלחץ המופעל על שורש עצב בחוט השדרה על ידי גידול ממאיר, דיסק בולט או דיסק פרוץ, ניתן לבחור באופציה הכירורגית. ישנם מספר סוגים של ניתוחים המבוצעים בגישות שונות. כך לדוגמה ישנם ניתוחים בהם מסירים את הדיסק הבין חולייתי ומחליפים אותו בדיסק מלאכותי, ישנם שבהם מסירים רק את החלק מהדיסק שלוחץ על חוט השדרה ומשאירים חלק מסוים במקומו ועוד.

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן