סובלים מכאב בגב? כל הסיבות האפשריות לכאבים

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי גבכאבי גב הם תסמין נפוץ מאוד ולמעשה נכון להיום נראה כי כאבי גב תחתון מהווים את הסיבה השנייה בשכיחותה המובילה לפנייה לרופא המשפחה. הכאבים יכולים להתפתח כתוצאה מבעיה בשרירי הגב, עצמות הגב, עצבי הגב ומבנים אחרים נוספים בעמוד השדרה. הכאבים יכולים להיות זמניים וחולפים או יציבים וכרוניים כשבמקרים מסוימים מדובר על כאבים שמלווים את החולה לאורך שנים רבות.
סובל/ת מכאבי גב? הטיפול המומלץ על ידי רופאים מומחים ופיזיותרפיסטים.

הכאבים יכולים להיות ממוקדים מאוד ומקומיים אך לא אחת הכאבים מוקרנים לאזורים אחרים בגוף. כך לדוגמה כאבים שמקורם בגב התחתון יכולים להופיע גם בירכיים, בעכוזים ואפילו בכפות הרגליים ואילו כאבים שמקורם בגב העליון יכולים להופיע גם בראש, בידיים, בחגורת הכתפיים ועוד. הכאבים יכולים לפגוע בבני כל הגילאים.

מה הם הגורמים לכאבי גב?

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים שיכולים להוביל להתפתחות של כאבי גב. להלן כמה מהם על קצה המזלג:

  • מתח בשרירי הגב – במקרים רבים המקור לכאבים הוא בשרירים תפוסים. השרירים התפוסים, או ליתר דיוק – המכווצים, הם תוצאה של חשיפה לתנאי אקלים קיצוניים בדגש על מזג אוויר קר או תוצאה של מאמץ רב ביותר בעקבות הרמה של משא כבד, פעילות גופנית מאומצת ועוד.
  • פריצת דיסק או בלט דיסק – גורמים שכיחים נוספים לכאבי גב שמתרחשים בעקבות הפעלת עומס רב יתר על המידה על אחד מהדיסקים הבין חולייתיים. מצבים אלו יכולים להיות תוצאה של ישיבה ממושכת מול המחשב, הרמה של משא כבד, פציעת ספורט ועוד.
  • טראומה לעמוד השדרה – לא אחת מתברר כי המקור לכאבים הוא טראומה שהתרחשה בעקבות תאונת דרכים, מעשה אלימות, נפילה מגובה רב ועוד.
  • דלקת בגב – דלקת היא גורם שכיח ביותר לכאבי גב. בין היתר מדובר על דלקת שרירים, דלקת בעמוד השדרה, דלקת בשורש העצב בעמוד השדרה ועוד.
  • גידול ממאיר – גידול ממאיר בעמוד השדרה הוא לא גורם נפוץ לכאבי גב, אך בהחלט מדובר על גורם אפשרי, במידה והגידול לוחץ על אחד מהעצבים בעמוד השדרה.
  • גורמים נוספים – מחלות ראומטיות, עודף משקל והשמנה, התנוונות של המבנים בעמוד השדרה, שברים בעמוד השדרה ועוד.

התסמינים של כאבי גב

ישנו מגוון רחב של תסמינים שיכולים להתלוות לכאבי גב. בין היתר מדובר על שיתוק חלקי או מלא בגפיים העליונות והתחתונות. מגוון רחב של תסמינים נוירולוגיים כמו למשל היחלשות של שרירי הגפיים, אובדן השליטה על הסוגרים או תחושות של צריבה, דגדוג או נימול באזורים שונים בגוף ועוד. הכאבים עצמם יכולים להופיע במגוון רחב של דרגות חומרה, החל מכאבים קלים מאוד וכלה בכאבים חמורים ביותר.

כמו כן במקרים מסוימים הכאבים יהפכו לקלים יותר בזמן מנוחה אך לא אחת דווקא המנוחה תחמיר את הכאבים. ישנם כאבים שמופיעים רק בזמן שהחולה נמצא בתנוחה מסוימת או רק כאשר הוא מבצע פעולה מסוימת אך ישנם מקרים שבהם הכאבים נוכחים בכל רגע נתון.

אבחון כאבי גב

את המקור לכאבי הגב נהוג לאבחן אצל אורתופד. במהלך הבדיקה האורתופד ישאל את המטופל בנוגע לאופי הכאבים, למצבים שבהם הכאבים נהיים חזקים יותר, להיסטוריה הרפואית שלו, לקיום של סיפור משפחתי של כאבי גב ועוד. בנוסף לכך הרופא יבצע בדיקה קלינית שבה ינסה למקם את הכאב בגב באופן מדויק ולהבין באילו מצבים מופיע הכאב.

במידת הצורך יבוצעו בדיקות מעבדה כמו למשל בדיקות לאבחון זיהום, בדיקות לאבחון דלקת מפרקים שגרונית ועוד. כמו כן ייתכן כי יהיה צורך לבצע צילום גב או בדיקות הדמיה רפואיות כמו למשל MRI או בדיקת CT.

כיצד מטפלים בכאבי גב?

הטיפול בכאבי הגב משתנה בהתאם למקור לכאבים. במקרים מסוימים יהיה די בפנייה לטיפולי פיזיותרפיה שמטרתם לחזק את השרירים התומכים בגב ולהרפות את השרירים התפוסים, לא אחת ייעשה שימוש בתרופות להרפיית השרירים, במשככי כאבים או בקומפרסים חמים שמטרתם להרפות את שרירי הגב וכן במקרים רבים ניתן יהיה לעשות שימוש בטכניקות מתחום הרפואה המשלימה כמו למשל דיקור סיני, אוסטיאופתיה או כירופרקטיקה.

במקרים הקיצוניים בהם מדובר למשל על פריצת דיסק שגורמת ללחץ על שורש עצב בעמוד השדרה ייתכן כי יהיה צורך לשקול לבצע ניתוח בעמוד השדרה על מנת להפחית את הלחץ שנוצר על שורש העצב.
סובל/ת מכאבי גב? הטיפול המומלץ על ידי רופאים מומחים ופיזיותרפיסטים.

ראו גם:

עזרה והתמודדות עם כאבי גב תחתון בקשישים

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

דילוג לתוכן