בעיות בגב

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

בעיות בגבבעיות בגב הן שכיחות בגילאים שונים, בדרך כלל לאחר גיל צבא נוכל למצוא יותר ויותר אנשים עם בעיות בגב. לעיתים מדובר על תלונות זמניות ולפעמים מדובר על בעיה מורכבת בהרבה מכפי שנדמה לנו. כאבי גב יכולים להתפתח באזורים שונים בגב ולכל אזור יש השפעה אחרת על איכות החיים שלנו וגורמים שונים. כאבי גב נפוצים בגב תחתון ויכולים להימשך זמן רב. על אף הדעה הרווחת, יש הרבה דברים שניתן לעשות כדי להתמודד עם בעיות בגב.

 

מהם הגורמים לבעיות בגב?

בעיות בגב עלולות להיגרם עקב גורמים שונים. במיוחד בדור שלנו "הדור היושב" אנחנו שומעים על יותר בעיות בגב בקרב צעירים. הגורמים לבעיות בגב יכולים להיות החל מישיבה מרובה ועד חלילה סרטן בעמוד השדרה. לפניכם כל הגורמים לבעיות בגב:

 1. שריר מתוח – ברגע בו אנחנו מאמצים את הגב שלנו בהרמת משקלים כבדים באופן חוזר עלולה להיווצר תנועה המאמצת את שרירי הגב ומותחת את רצועות עמוד השדרה. בדרך כלל מי שאינו רגיל להתאמן או להרים משקלים אלו יכול לפגוע בשריר ולגרום להתכווצות. עקב פעולות פיזיות אשר לא מתאימות לכושר הגופני שלכם או הרמת משקלים בצורה לא נכונה אתם יכולים לחוש כאבים בגב.
 2. פריצת דיסק – התפקיד של הדיסק הוא לשמש בתור כרית בין החוליות של עמוד השדרה.  ברגע בו אחד הדיסקים בולט או שיש קרע תוכלו לחוש כאבים עזים. בדרך כלל לא ניתן לזהות פריצת דיסק ללא צילומי רנטגן. 
 3. דלקת מפרקים – דלקות מפרקים יכולות להשפיע על הגב התחתון. במקרים מסוימים, דלקת מפרקים עלולה להוביל להצרת החלל סביב חוט השדרה ובכך יחוש הנפגע כאבים עזים בגב התחתון.
 4. סרטן – לצערנו יש מקרים בהם הגורם לכאבי הגב הוא גידול בעמוד שדרה או באיברים פנימיים כמו המעי הגס, צוואר הרחם, שחלה ועוד. התסמינים לכאב גב הנובע מגידול דומה לסוגים אחרים של כאבי גב ובא לידי ביטוי בכאבים בגב התחתון ובאמצע הגב. כאבי הגב מחמירים בעת שכיבה ממושכת. 

 

איך להימנע מכאבי גבאיך להימנע מכאבי גב?

כדי להקל על כאבי הגב שנובעים מחוסר התנהלות נכונה עליכם לשנות את אורח החיים שלכם. לעיתים הפרטים הקטנים יכולים להקל משמעותית על כאבי הגב, אך נדרשת התמדה. כאבי גב עקב שריר תפוס או תזוזה לא נכונה יכולים לעבור תוך מספר שבועות. כדי לזרז את זמן ההחלמה היינו ממליצים לכם בייעוץ רופא לשמור על פעילות מתונה. אם אתם עובדים זמן רב על המחשב רצוי מדי שעה לקום ולעשות מתיחות למשך כ-10 דקות. נסו להימנע מישיבה ושכיבה לפרק זמן ממושך. כאשר כאבי הגב ממשיכים אחרי מספר שבועות ואינם משתפרים יש לפנות לייעוץ רפואי לצורך טיפול. אלו הם התסמינים שמחייבים אתכם לפנות לרופא:

 • כאבי הגב מחמירים ולא נעשים קלים יותר לאורך מספר שבועות.
 • כאבי הגב מלווים בסחרחורות, חום וכאבי ראש חוזרים.
 • כאבי הגב מלווים בירידה לא מוסברת במשקל.
 • אתם חשים חולשה  או עקצוץ באחת או בשתי הרגליים.
 • במקרים נדירים כאבי גב עלולים להוביל לבעיות מעיים או בעיות בשלפוחית השתן.
 • אם כאבי הגב הם לאחר נפילה, פציעה או כל מכה אחרת יש לפנות מיידית לרופא לצורך צילום.

 

בעיות בגב הן שכיחות, לעיתים מדובר בבעיה שתחלוף עם הזמן ולעיתים מדובר על בעיה שתחזור על עצמה עקב תנועות חוזרות שאתם עושים. כדי להימנע מכאבי גב יש להשתמש בגוף בצורה נכונה. שימו לב בפרטים הקטנים על הצורה בה אתם עומדים, לשמור על תנוחת אגן ניטרלית ולהתאים את אורח החיים שלכם בתרגילים שיחזיקו את הגב. אם אתם עומדים זמן רב מצאו תרגילים להורדת העומס מהגב התחתון, יציבה טובה מפחיתה את הלחץ עם שרירי הגב. גם כאשר אתם יושבים השקיעו בכיסא עליו אתם יושבים, בחרו מושב עם תמיכה טובה לגב, משענות ידיים ובסיס מסתובב. הנחת כרית בחלק התחתון של הגב יכולה לשמור על עקומה רגילה של הגב. כמו כן, בעיקר כאשר מדובר על אנשי מחשבים שימו לב למנח הראש שלכם בזמן שאתם במחשב. אנחנו רואים מקרים רבים בהם האדם שיושב מול המחשב אינו שומר על יציבה נכונה של הראש והצוואר, כתוצאה מכך נוצר עומס עצום על עמוד השדרה וזה מוביל לכאבים בצוואר ובגב עליון.

 

בעיות בגב – טיפולים

כבר כאשר אתם מזהים דפוס חוזר של כאבי גב יש לפנות למרפאה לכאבי גב כדי לבדוק את מהות הבעיה. קיימים טיפולים שונים שיכולים לסייע לכם לחזור לשגרה ללא בעיות בגב, אלו הם הטיפולים הפופולריים:

 1. פיזיותרפיה – לאחר אבחון אורטופד ייתכן ותופנו לטיפול פיזיותרפיה. הטיפול דוגל בהרפיית שרירים תפוסים ומתוחים, חיזוק שרירי הגב וכמו כן, במהלך הטיפול תלמדו איך לשנות את ההרגלים שגורמים לכם לבעיות בגב.
 2. רפואה אלטרנטיבית – הרפואה האלטרנטיבית נכנסה לחיים שלנו בשנים האחרונות ובהחלט הוכיחה את עצמה. כחלק מהטיפולים האלטרנטיביים תוכלו לקבל טיפול עבור בעיות בגב. הטיפולים הנפוצים לגב יכולים להיות דיקור, טווינה, טיפול באבנים חמות/כוסות רוח, כירופרקט ועוד. גם ברפואה אלטרנטיבית אי אפשר לצפות לתוצאות מהירות ויש לבצע את כל מספר הטיפולים שנקבע לכם.  
 3. שרירים תפוסים – במידה ומה שאובחן הוא שריר תפוס תוכלו להרפות את השרירים באמצעות חימום הגב. חימום הגב נעשה על ידי קומפרסים חמים, כריות חימום, בקבוק חם, אמבטיה חמה ועוד. כמו כן, ניתן להרפות את השרירים באמצעות עיסוי או פולסים חשמליים. 
 4. טיפול תרופתי – קיימים סוגים שונים של משחות, כדורים וזריקות להקלה על בעיות בגב. אנחנו ממליצים להתייעץ עם רופא לפני שאתם פונים לטיפול תרופתי כדי לוודא האם הטיפול רלוונטי לכם. במקרים חריגים ייתכן ותצטרכו להגיע למצב של ניתוח בגב, לרוב נרצה להימנע מניתוח בגב.
בעיות בגב
Picture of אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן