השתלת תאי גזע עמוד השדרה

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים


כאבי גב הם אחת התלונות הרפואיות הנפוצות ביותר, שעה שכל אחד ואחת מאיתנו סובל מכאבי גב מדי פעם. י

ש אנשים עבורם התמונה מורכבת פי כמה, כאשר הכאבים הם עזים, תדירים ומשבשים את אורח החיים. עמוד השדרה הוא מקור ללא מעט צרות, ביניהן פריצת דיסק, בלט דיסק, היצרות התעלות שבעמוד השדרה, ניוון הדיסק הבין חולייתי, גידולים, עקמת ועוד.

במקרים הפשוטים בעיות בעמוד השדרה יביאו לכאבי גב בעוצמות משתנות, בעוד שבמצבים הקשים יש סכנות חמורות כמו נכות או שיתוק.

בעיות בעמוד השדרה מחייבות פתרון מהיר, שהוא פעמים רבות גם כירורגי. על רקע ההגבלות המסוימות והסיכונים הכרוכים בניתוחים בעמוד השדרה, עלה הצורך בדרכי פתרון אלטרנטיביות. השתלת תאי גזע בעמוד השדרה נחשבת כיום לאחת הבשורות המשמעותיות בעולם הרפואה המודרנית – סיבה מספיק טובה עבורכם להכיר אותה.

קווים לדמותם של תאי הגזע

כשאנחנו מדברים על תאי גזע, אנחנו מתכוונים לתאים שטרם התמיינו באופן סופי לאחד מסוגי הרקמות בגוף. תאים אלה עשויים להמשיך את החלוקה שלהם כתאי גזע או לחלופין להפוך לתאים אחרים, מה שתלוי בין השאר בצורכי הגוף ובמקום אליו מבצעים בהמשך את ההזרקה.

ראוי להבחין בין התאים השונים בדרכים שונות, דוגמת יכולת ההתמיינות (תאים שעשויים להתחלק לרקמות מגוונות לעומת תאים שהחלוקה שלהם היא ספציפית ומוגבלת הרבה יותר) או המקור של התאים. בהקשר הזה החלוקה העיקרית היא בין תאים שנקצרו מאדם בוגר ולעומתם תאים שנקצרו מעוברים. עם הזמן התאים מקבלים "תפקיד" בגוף, ומכאן שתאים עוברים הם בעלי מגוון רחב הרבה יותר של דרכי ואפשרויות התפתחות.

על טיפול השתלת תאי גזע

למרות שהשתלת תאי גזע מבוססת במהותה על הליך זעיר-פולשני, אין צל של ספק שרשימת הסיכונים שלה נמוכה משמעותית בהשוואה לניתוחים הכירורגיים הסטנדרטיים. ההשתלה מתחילה בהרדמה של האדם המטופל בחדר הניתוח. לאחר מכן הרופא שואב מהמטופל את תאי מח העצם שלו עצמו: בסך הכול כ-100 סמ"ק. מתוך הכמות הזו ייבחרו התאים שהפעילות שלהם בסופו של יום היא המקסימלית. תאים אלה יושבחו וירוכזו, כך שבסוף התהליך כלל התאים (כ-100 מיליון תאים) יהיו זמינים להשתלה.

ההזרקה של התאים נעשית על ידי מיקרוסקופ ייעודי, פעולה המצריכה כמובן תכנון מוקפד. הרופא צריך לקבוע מראש מהם אזורי ההזרקות, כאשר הבחירה המקובלת היא באזורים שנמצאים מעל או מתחת לאזור הפגוע בעמוד השדרה.

אז למה לבצע את ההשתלה?

מאחורי כל פיתוח רפואי משמעותי יש מגוון רחב של סיבות שמסבירות מדוע הוא משנה את חוקי המשחק בתחום. במקרה של השתלת תאי גזע בעמוד השדרה לטיפול בכאבי גב (כמו גם בבעיות מסוג אחר), היתרון המשמעותי הראשון הוא יכולת טיפול רחבה – גם במצבים שהרפואה המקובלת, כולל הניתוחים, אינה יכולה להם. כך למשל תועדו במרוצת השנים מקרים בהם השתלת תאי הגזע הצליחה לבצע שיקום של אנשים אצלם היו חוסרים נוירולוגיים דרסטיים, או אפילו אדם שסבל משיתוק מלא של גופו. חשוב להדגיש שהיעילות של ההשתלות תהיה גבוהה במיוחד כאשר נעשים בחודשים שלאחריהן טיפולים משלימים, בתחומים דוגמת ריפוי בעיסוק או פיזיותרפיה. יש מקרים בהם נדרשים טיפולים מהסוג הזה עד לתום שנה ממועד ההשתלה.

גם כאשר הניתוחים הכירורגיים יכולים להתאים, נראה שהשתלת תאי הגזע נוטה להיות כדאית יותר ומהווה חלק משמעותי מתהליך הניתוח לשיפור זמני ההחלמה ותוצאות הניתוח לאורך זמן. למרות ההתפתחות הדי מרשימה בעולם הניתוחים הכירורגיים עם השנים, עדיין מדובר בתהליך שאינו פשוט ושכולל בתוכו סיכונים ותופעות לוואי. גם להשתלת תאי גזע יש את הסיכונים שלה, אבל לכל הדעות הם מינימליים ונמוכים משמעותית בהשוואה לשיטות המקובלות.

פרופסור וויליאם סמית

פרופ’ סמית מהווה חלק קריטי בפיתוח מתמשך של ניתוחים בעמוד שדרה בטכניקות וטכנולוגיות הזעיר פולשנית ומציע את ניסיונו הרב והתמחויותיו למטופליו ולתעשיית הרפואה.
מכהן כדירקטור של המרכז האזורי לשיפור ביצועים בניתוחי מוח ועמוד שדרה בנבדה ומנהל מחלקת ניורו-כירורגיה בבית חולים אוניברסיטאי בלאס-וגאס, נבדה. כיום מכהן כיו”ר הנהלת AIMIS.

 לפרטים נוספים וקביעת תור התקשרו 072-3901221

דר’ אנתוני טומיי

ד”ר טומיי מתמחה בכל סוגי הניתוחים בעמוד השדרה, כולל: פגיעות טראומה, ניתוחי תיקון (רוויזיות) לניתוחים שכשלו ובעיות עיוותים ומומים בעמוד השדרה. ד”ר טומיי מהווה חלק משמעותי במרכז מומחים אורתופדי בארה”ב, כמו כן הוא ממקימי המוסד למחקר עמוד שדרה בספוקן שבמדינת וושינגטון, ארה”ב.

Picture of אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן