כאבי גב חזקים בלילה

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי גב חזקים בלילהאנשים רבים סובלים מכאבי גב חזקים בלילה. כאבים בלילה עלולים לפגוע באיכות השינה של האדם וכתוצאה מכך לפגיעה משמעותית באיכות החיים שלו. מהם כאבי גב חזקים בלילה ומדוע הם נגרמים? על כך במאמר הבא. 

 

מהם כאבי גב חזקים בלילה?

שעות הלילה הן השעות בהן אנחנו נחים וישנים. בלילה אנחנו לוקחים פסק זמן משגרת היום יום שלנו. למי מאיתנו לא קרה שבימים ארוכים וקשים רק דמיינו את הרגע בו נכנס למיטה ונוכל להנות משלווה ומשינה רגועה ונעימה? אך לפעמים, כאשר אנחנו  מגיעים לרגע המיוחל אנחנו לא מצליחים להנות ממנו בגלל כאבי גב בלילה.

כאבי גב הם כאבים שקשה מאוד להתעלם מהם. הם מקשים עלינו בתזוזה ולפעמים אנחנו לא מצליחים למצוא תנוחת שינה בה אנחנו יכולים לשהות ולהירדם. 

כאבי גב חזקים בלילה מעידים על בעיות שמקורן בעמוד השדרה. הכאבים יכולים להיות בגב העליון, התחתון והאמצעי. בכל אחד מהכאבים ניתן לטפל בדרכים יעילות. אחת הבעיות המרכזיות בכאבי גב חזקים בלילה הוא חוסר האונים של המטופל. במידה שסובלים מכאבים אלה מומלץ לפנות לטיפול. כאשר ניתן טיפול מתאים ניתן להקל על הכאבים בזמן קצר יחסית. 

מזרון

אחת הסיבות לכאבי גב חזקים בלילה היא מזרון לא טוב. אנשים רבים חושבים שמזרון רך הוא המזרון הנוח ביותר אך למעשה מזרון בדרגת קושי בינונית הוא מזרון טוב יותר לגב. במהלך שעות היום מבצעים פעולות שונות שמשפיעות על עמוד השדרה. כאשר בוחרים במזרון רך מידי אין מספיק תמיכה לאזור הכובד של הגוף וכתוצאה מכך הכתפיים, האגן או הגב עלולים לשקוע במזרון והדבר יוביל לכך שנקום עם כאבי גב חזקים בלילה. עם זאת מזרון קשה מידי ועלול לגרום ללחץ בנקודות מסוימות בגוף ולהתעקמות של עמוד השדרה. 

לכן, מומלץ לבחור במזרון קשה דיו שיאפשר למשקל הגוף להתפזר עליו כראוי ויתמוך בגב, בצוואר וברגליים.

 

תנוחת שינה

גורם נוסף לכאבי גב חזקים בלילה הוא תנוחת שינה לא טובה. אין חוקים ברורים בנוגע לתנוחות שינה אך יש תנוחות שינה מומלצות לעמוד השדרה. 

  • שינה על הגב- תנוחת השינה הטובה ביותר היא שינה על הגב עם כרית קטנה ומוצקה מתחת לברכיים. כך ניתן לשחרר את הלחץ מעמוד השדרה ולשמור על הקימור הטבעי של הגב התחתון התומכת בעמוד השדרה. 
  • שינה על הצד- כאשר ישנים על הצד, מומלץ להניח כרית מוצקה בין הברכיים. כך הצד העליון של הרגליים לא יזיז את עמוד השדרה מצורתו הישרה, המתח המוטל על עמוד השדרה בשינה כזו יצטמצם ויהיה ניתן להקל על המתח במפרק הירך ובגב התחתון. כמו כן, מומלץ לכפוף את הברכיים לאט כלפי החזה. 
  • שינה על הבטן- עבור מי שמעדיף לישון על הבטן, ההמלצה היא להניח כרית שטוחה מתחת לבטן והאגן. הכרית עשויה להפחית את המתח המופעל על עמוד השדרה. 

 

תנוחות לא נכונות במהלך היום

גם תנוחות לא נכונות במהלך היום וליקויי יציבה הם גורם לכאבי גב חזקים בלילה. אנשים שעובדים בעבודה משרדית ונמצאים בתנוחת רכינה במשך שעות רבות. תנוחת רכינה גורמת להטיית אגן הירכיים וכך להתעקמות של עמוד השדרה. תנוחות לא נכונות על בסיס יומי גורמות לשינויים במבנה הגוף וכך לליקויים וכאבים.  

על מנת להימנע יש לשבת בתנוחות נכונות- 

  • לשבת כשהגב בתנוחה יציבה ולהניע אותו קרוב לשולחן על מנת לשמור על עמוד השדרה טבעי. 
  • יש לוודא שהגב העליון ישר וכי הכתפיים נינוחות. 
  • שמרו את הברכיים גבוהות מעט מהירכיים. 
  • יש להשאיר את הרגליים במצב שטוח על הרצפה. 
  • הימנעו מישיבה מתוחה לזמן רב. מומלץ מידי שעה לעמוד ולהתנועע מעט על מנת למתוח את השרירים. 

 

היריון 

במהלך ההיריון ניתן לסבול מכאבי גב חזקים בלילה. הגוף שעובר שינויים רבים והעלייה במשקל עלולים לגרום לעומס רב על עמוד השדרה. בקרב נשים רבות הכאבים עלולים להתגבר במהלך הלילה ולהפריע למהלך התקין של השינה. כמו כן, במהלך ההיריון מתרחבים ורידים באגן וברחם מה שעלול לגרום ללחץ על הוריד החלול, במיוחד בלילה. לכן לנשים בהיריון מומלץ ללבוש בגד תומך צמוד ולישון על צד שמאל של הגוף. 

עקבים

נשים רבות שהולכות על עקבים גבוהים סובלות מכאבי גב. העקבים מוציאים את שרירי ומפרקי הגוך מאיזון. בנעילת עקבים רצועות שרירי כף הרגל האחוריות מתחברות עם מפרקי הרגל לשריר האחורי שבין הברך לקרסול. בעקבות כך משתנה מרכז הכובד של הגוף הקדמי והגב עובר לצורה של קשת. כתוצאה מכך נגרמים כאבי גב חזקים בלילה. 

 

אבנים בכליות

אבנים בכליות עלולים לגרום לכאבי גב חזקים בלילה. אבנים בכליות הם למעשה משקעים קשים של סידן, מינרלים וחומצות מלחים שנוצרו בריכוזי דרכי השתן. אבנים בכליות עלולות לגרום לכאבים שכן הן לוחצות על דרכי השתן ומפריעות לזרימת השתן. הכאבים בדרך כלל יחמירו בלילה או בשעות הלילה המוקדמות, מאחר שבשעות אלה יש יציאת שתן נמוכה. 

 

דלקת חוליות

דלקת פרקים המשפיעה על עמוד השדרה ולעתים גם על המפרקים שבין עמוד השדרה ואגן הירכיים. הסימפטומים של דלקת זו כוללים כאבים ונוקשות בגב התחתון ובישבן. פעמים רבות הדלקת גורמת לכאבים חזקים שמפריעים למטופל לישון. 

 

סרטן וגידולים בעמוד השדרה

חולים הסובלים מגידולים בעמוד השדרה, או מסוגי סרטן באיברים הפנימיים כמו סרטן הלבלב, התריסריון, הרחם, המעי הגב, צוואר הרחם, השחלה או בקרביים עלולים לסבול מכאבי גב חזקים בלילה. הסימפטומים השכיחים כוללים כאבים בגב התחתון או באמצע הגב. בדרך כלל הכאבים מחמירים כששוכבים פרקדן ובשעות הלילה. 

כאבי גב חזקים בלילה
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן