טיפים להתמודדות עם כאבי גב תחתון

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

טיפים להתמודדות עם כאבי גב תחתוןאנשים רבים סובלים מכאבי גב תחתון בשלב מסויים בחייהם, שכן מדובר באזור רגיש הממוקם בתחתית עמוד השדרה ונתון תחת עומס רב. כאבים אלו עלולים להתפתח מסיבות שונות, בין אם מדובר בפציעה או מתיחה פתאומית של הגב, או בליקוי כלשהו בעמוד השדרה, כאשר אורח החיים המודרני הכרוך בישיבה מרובה עלול להוות גורם סיכון משמעותי לכך.

כאבי גב תחתון מלווים בסימפטומים שונים המשתנים מאדם לאדם, זאת על סמך מידת חומרתם, כאשר במקרים מסויימים בהם מתרחשת פגיעה קשה, הכאב עלול להתפשט לאזורים הסמוכים לחלקו התחתון של הגב, בין אם מדובר באגן הירכיים, הרגליים או הישבן.

כאמור, ישנן סיבות שונות להופעה של כאבים בגב התחתון, כאשר ישנם מספר גורמי סיכון אשר עשויים לזרז את התופעה וביניהם- השמנת יתר, ישיבה ממושכת, חוסר פעילות גופנית, עישון או הריון.

לעתים מדובר בתופעה המצריכה טיפול רפואי מיידי, זאת כאשר מדובר בחבלה קשה, שבר בגב, התפשטות הכאב לאזורים סמוכים, או כאשר הכאבים נמשכים לאורך זמן. עם זאת, כאשר מדובר בכאבים מינוריים אשר אינם פוגעים בשגרת היום יום , ניתן לטפל בכך באמצעות כמה טיפים פשוטים אשר עשויים לסייע בהתמודדות עם הכאב.

1. להמשיך בפעילות גופנית סדירה

אם בעבר רבים סברו כי במקרים של כאבי גב תחתון יש להימנע כמה שיותר מפעילות גופנית ולנוח במיטה, הרי שכיום ישנה סברה אחרת, שכן פעילות גופנית סדירה ומתונה אף עשויה לעזור בהתמודדות עם הכאב ולחזק את שרירי הגב.

עם זאת, במידה ומדובר באנשים המתאמנים דרך קבע בחדר כושר, יש לשמור על פעילות גופנית מתונה בקצב הדרגתי, ולהימנע מפעילויות ספורטיביות אשר עלולות להוות נזק נוסף לגב, כמו- הרמת משקולות. בדרך כלל פעילויות ספורטיביות כגון- שחייה או יוגה, עשויות לסייע  במיוחד בהפחתת הכאב ושאר התסמינים הנלווים לתופעה.

2. ישיבה ממושכת עלולה להחמיר כאבים בגב התחתון

כאמור, אורח החיים המודרני מאלץ אותנו לבלות זמן רב בישיבה, בין אם בזמן העבודה או כאשר אנו נחים בבית וישובים מול הטלוויזיה. אורח חיים ישבני אף עלול להוות גורם סיכון להתפתחות כאבים בגב התחתון. לכן, גם כאשר אנו נמצאים בעבודה, רצוי לקום מהכיסא אחת לכמה זמן ולהפעיל את שרירי הגוף השונים בין אם באמצעות הליכה מתונה בחדר ולאורך המסדרון או באמצעות מתיחות קלות לשחרור הגב.

3. לשמור על יציבה נכונה

במקרים רבים כאבי גב תחתון נובעים כתוצאה מיציבה לקויה. לכן, יש להקפיד על גב זקוף,גם בעת ישיבה וגם כאשר הגוף נמצא בתנועה. מכיוון שרבים מאתנו יושבים שעות רבות מול המחשב בזמן העבודה, יש להקפיד על יציבה נכונה של הגוף בעת ישיבה ,כאשר כיסא אורטופדי ומותאם עשוי לסייע בכך.

פעילות יתר של שרירי הגב עלולה להחמיר את הכאב ולהביא להתפשטותו, כך שבעת התכופפות או התרוממות רצוי כמה שפחות לאמץ את הגב התחתון ולהיעזר בשרירי הרגליים ככל הניתן. בהקשר לכך,יש להימנע מנעילת עקבים, שכן עקבים גבוהים עלולים להגביר את הלחץ על עמוד השדרה ולפגום ביציבת הגוף. במקום זאת יש לנעול נעליים שטוחות, או בעלות עקב נמוך המספקות תמיכה מאוזנת לכף הרגל.

4. הרגעת האזור הדואב

כאשר כאבי גב תחתון מתפרצים לראשונה, בין אם כתוצאה מפציעה, מתיחה או בעקבות דלקת כלשהי, ניתן לקרר מעט את האזור לצורך הפחתת התסמינים הדלקתיים, זאת בניגוד לחימום הגב שאמנם עשוי להרגיע את השרירים , אך מנגד- מסייע בהתפשטות ההליך הדלקתי. עם זאת, כעבור מספר ימים, ניתן לחמם מעט את האזור באמצעות בקבוק חם או כרית חמה לצורך הרגעת הכאב.

5. שמירה על משקל תקין

אנשים הלוקים בעודף משקל נוטים לפתח כאבי גב תחתון, זאת מאחר ועודף משקל מהווה עומס על עמוד השדרה. שמירה על אורח חיים בריא באמצעות פעילות גופנית  ותזונה בריאה עשוייה לסייע משמעותית בהפחתת כאבי הגב התחתון.

6. שימוש בתרופות ובמשככי כאבים בעת הצורך

לעתים, כאשר הטיפולים הביתיים אינם מסייעים בהתמודדות עם כאבי הגב התחתון, יש להיעזר בתרופות ובמשככי כאבים שונים, זאת על פי המלצת הרופא וביחס למידת הכאב. הטיפול התרופתי המומלץ ביותר לצורך הפחתת הכאבים מתמקד לרוב בתרופות אנטי דלקתיות כמו אדוויל, אספירין או מוטרין, שכן תרופות אלה עשויות להפחית את מידת הכאב ולמגר את התסמינים הדלקתיים הנלווים לו.

אולם, יש לקחת בחשבון כי תרופות אלה עלולות לעורר תופעות לוואי מסויימות. בנוסף, לעתים שילוב של התרופות הללו ביחד עם תרופות אחרות הניתנות דרך קבע, עלול לעורר ליקויים רפואיים נלווים. לכן, יש להתייעץ קודם לכן עם הרופא לצורך קבלת טיפול תרופתי מותאם אשר יסייע ביעילות להפחתת הכאב.

אולי יעניין אותך גם:

מיישרי גב וכתפיים – מהם? ולמי הם יכולים לסייע?

יש לכם כאבי גב? ייתכן ויש לכם מיאלומה נפוצה
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן