טיפול בכאבי גב אמצעי

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאב גבבדרך כלל כשאדם סובל מכאבי גב על רקע כזה או אחר, מוקד הכאב ימוקם בחלק התחתון של הגב או בחלק העליון כשלעתים נדירות בלבד הכאב יתמקד בחלקו האמצעי של הגב. למעשה בחלק ניכר מהמקרים בהם ישנן תלונות על כאבי גב אמצעי, מקור הכאבים בכלל לא בגב עצמו, כי אם באיברים אחרים הממוקמים בבית החזה או בחלל הבטן. על מנת להבין באילו דרכים ניתן לטפל בכאבי גב אמצעי יש תחילה לשפוך מעט אור על המבנה המיוחד של עמוד השדרה וכן לפרט מעט אודות הגורמים האפשריים לכאבים בגב האמצעי.

גב אמצעי – עמוד השדרה החזי

עמוד השדרה האנושי מורכב סך הכול מעשרים וארבע חוליות הנמתחות מהצוואר ועד למותן ועוד כ- 18 חוליות נוספות המאוחות בחלקן בעצם העוקץ ובעצם העצה. החוליות מחולקות לאזורים בהתאם לפירוט הבא:

  • עמוד השדרה הצווארי – עמוד השדרה הצווארי כולל שבע חוליות צוואריות שנושאות את משקל הראש.
  • עמוד שדרה חזי – עמוד השדרה החזי כולל תריסר חוליות. כל אחת מהחוליות מחוברת לזוג צלעות, אחת ימנית ואחת שמאלית.
  • עמוד שדרה מותני – עמוד השדרה המותני מורכב מחמש חוליות סך הכול שנושאות את המשקל של כל חלקו העליון של הגוף.
  • בחלקו התחתון של עמוד השדרה אנו מוצאים את עצם העצה המורכבת מחמש חוליות מאוחות ואת עצם העוקץ או עצם הזנב המורכבת משלוש עד חמש חוליות.

הגורמים לכאבי גב אמצעי

הכאבים שמתפתחים באזור הגב ברוב המקרים מופיעים בחלק התחתון של עמוד השדרה או בחלק העליון שלו וזאת כיוון שאלו הם החלקים הנעים של עמוד השדרה. כאבים שמקורם העמוד השדרה החזי נדירים יותר שכן אזור זה מקובע בשל החיבור שלו לבית הצלעות. ככל שהאזור ניחן ביכולת תנועה גבוהה יותר, כך הסיכוי לשחיקה של הדיסק הבין מפרקי גבוה יותר כך שהסיכוי לשחיקה באזור האמצעי של הגב נמוך ביותר.

לאור זאת כאבים באזור הגב האמצעי מתפתחים בדרך כלל על רקע חבלה טראומטית או על רקע צרבת, כיב פפטי בתריסריון, דלקת ריאות או מגוון רחב של בעיות שאינן קשורות לעמוד השדרה או לשרירי הגב כיוון שבגב עלולה להתרחש תופעה של הקרנת כאב, כלומר תחושת כאב שמקורה לא בגב עצמו כי אם באיברים הפנימיים למשל.

חשיבות התהליך האבחנתי במקרה של כאבי גב אמצעי

מאחר וכל בעיה שעשויה לגרום לכאבי גב אמצעי דורשת פתרון או טיפול מסוג שונה, הרי שלפני שניתן לגשת לשלב הטיפולי, יש להתמקד בשלב האבחון. בבדיקות האבחון יש לאפיין את הכאבים באופן המדויק ביותר ולמקם אותם בצורה הטובה ביותר. במידת הצורך יש לבצע בדיקות מסוימות על מנת לשלול גורמים שלא קשורים לגב כמו לדוגמה רפלוקס קיבתי ושטי או כיב קיבה לצורך העניין.

אם מתברר כי אכן מקור הכאבים בגב עצמו, יש להבחין בין כאבים שמקורם בשרירים מכווצים יתר על המידה לבין כאבים שמקורם בלחץ המופעל על עצב על ידי דיסק פרוץ או בולט. כמו כן חשוב לבדוק האם מקור הבעיה בכלל בפציעה טראומטית כמו לדוגמה במקרה שבו הכאב נוצר כתוצאה משבר בחוליה אחת או יותר.

במקרים הקלים ניתן לטפל באופן שמרני בלבד באמצעות משככי כאבים, תרופות להפחתת דלקת ופיזיותרפיה אך במקרים החמורים ביותר אין מנוס מלבצע ניתוח בעמוד השדרה שבו מסירים את דיסק הפגוע ומחליפים אותו בדיסק מלאכותי או ניתוח שבו מסירים את הדיסק הפגוע ומאחים את החוליות שתחמו אותו באמצעות לוחית מתכת.

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן