כאבי גב תחתון בצד ימין

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי גב תחתון בצד ימיןכאשר מתעורר כאב בגב תחתון הוא לרוב יהיה בצד גוף אחד, ימין או שמאל. לכל צד כאב יש גורמים שונים והשפעות שונות המחייבות אותנו להגיע לייעוץ רפואי בכדי לדעת איך להתנהל והאם נדרשת כאן התערבות כירורגית. ברוב המקרים התערבות כירורגית היא נדירה, אך לעיתים אין מנוס מניתוח. כאבי גב עליון לרוב יהיו מאופיינים כשרירים תפוסים או מתח באזור השריר. שיעור כאבי הגב בחלק התחתון עומד על כ-7 אנשים מתוך 10 בארץ. אם אתם חווים כאבי גב תחתון בצד ימין אין להזניח את המקרה, במיוחד כאשר הכאב הוא מתמשך ומחמיר עם הזמן.

 

מהם הגורמים לכאבי גב תחתון בצד ימין?

ישנן סיבות אפשריות לכאבי גב תחתון בצד ימין, אך בכדי לקבל תשובה מדויקת יש להגיע לאבחון רופא מומחה. לפניכם סיבות אפשריות של כאבי גב תחתון בצד ימין:

  • שריר הגב – כאבי גב תחתון מאופיינים עם מתיחת יתר או קריעה של הרצועה עקב נשיאת משקלים כבדים או הרמה לא נכונה. כמו כן, לצורך האבחון יש להתייחס לגילו של הסובל, עקב הזדקנות נוצר בלאי טבעי בעמוד השדרה. 
  • היצרות עמוד השדרה – ככל שאנו מתבגרים נוצר לחץ רב יותר על חוט השדרה ושורשי העצבים. ברגע בו המרווחים בין החוליות מתחיל להצטמצם זה עלול להוביל לכאבי גב תחתון. התסמינים של היצרות עמוד השדרה כוללים תחושת צריבה, כאבי גב תחתון בצד ימין, והקרנה לרגליים, ישבן וכפות הרגליים. אם הכאבים הם כאבי גב תחתון בצד ימין מקרינים לרגליים והישבן, אחד התסמינים הוא חולשה ברגליים. 
  • סיאטיקה – סיאטיקה היא כאב שנגרם על ידי הפעלת לחץ על העצב הסיאטי. העצב הסיאטי נמצא בגב התחתון ועובר עד לכפות הרגליים. סיאטיקה יכולה להיגרם עקב פריצת דיסק, דלקת, זיהומים, דורבן העצם ועוד. סיאטיקה נפוצה בצד ימין אך גם בצד שמאל של הגב התחתון. הכאבים מופיעים בעמידה, שכיבה וישיבה. 
  • כליות – הכליות ממוקמות משני צידי עמוד השדרה, תחת כלוב הצלעות. הכליה הימנית היא בסבירות גבוהה יותר להשפעה על כאבי גב תחתון. לכן, בכל מקרה בו קיימת דלקת או גירוי כלשהו בכליה הדבר עלול להוביל לכאבי גב תחת בצד ימין. הבעיות הנפוצות בכליה הן אבנים בכליות, זיהום ודלקות. תסמינים של בעיה בכליות הם מתן שתן תכוף, מתן שתן המלווה בכאבים, קושי בריקון מלא של השלפוחית, דימום במתן שתן ועוד. 
  • דיסק בין חולייתי – פגיעה בדיסק הבין חולייתי הוא מצב בו ישנה התמוטטות או ניוון של דיסק עמוד השדרה. המטרה של הדיסקים בעמוד השדרה היא להפריד בין החוליות, להווה מעין ריפוד ולשמש בתור בולם זעזועים. הדיסקים עוזרים לאדם לנוע, להתכופף ומהווה תמיכה לגמישות עמוד השדרה. ברגע בו דיסק בין חולייתי מתנוון או נשחק החוליות עשויות להתחכך וזהו אחד מהגורמים המפעילים לחץ על עמוד השדרה וגורמים לכאבים נקודתיים שעשויים להקרין למקומות אחרים בגוף. 
  • דלקת תוספתן – התוספתן הוא מעין צינור קטן שמתחבר למעי הגס ונמצא בחלקו הימני של הגוף. התוספתן הוא נפוץ בגילאים צעירים יותר, אך גם יכול להופיע בגילאים בוגרים. ברגע בו יש זיהום בתוספתן זה עלול לגרום לתוספתן להתנפח וחייבת התערבות כירורגית או תרופתית. דלקת תוספתן היא יותר נדירה בהקשר לכאבי גב תחתון בצד ימין, אך עשויה להוות השפעה עם מופיעים תסמינים מעידים. 
  • מחלות – במקרים חריגים כאבי גב בצד ימין יכולים להצביע על מחלה חמורה. אחד מהתסמינים של מחלות סרטן (גידול בעמוד השדרה) הוא כאבי גב בצד ימין/שמאל. כאבי גב מחמירים בזמן מנוחה דווקא.

כמו כן, קיימים גורמים שונים לכאבי גב תחתון בצד ימין אשר נמצאים בהקשר לניהול אורח חיים והאופן בו אתם מתנהלים ביומיום. לדוגמא, אנשים הסובלים ממשקל עודף עשויים לחוות כאבי גב תחתון בצד ימין. כאשר קיים משקל עודף בגוף שלנו עמוד השדרה עובד בצורה קשה יותר, בדומה לנשיאת משקלים כבדים. השמנת יתר באזור הבטן עשויה להוביל לעומס על הגב התחתון ובכך יחווה הסובל כאבים בצד ימין או שמאל. בעידן של היום קיים אורח חיים שהוא יותר "יושבני", בין אם מדובר על אדם שיושב רוב היום מול מחשב או חוסר פעילות ספורטיבית. שני המקרים יכולים להוביל לכאבי גב חוזרים, אפילו בזמן שינה. יש חשיבות למזרון עליו אתם ישנים, במקרה בו קיימת התאמה לא נכונה, המזרון עשוי לפגוע בכם ולהוביל לכאבי גב חוזרים. גם בתקופת ההריון נשים רבות סובלות מכאבי גב עזים, זאת בשל השינוי הפיזיולוגי המתחולל בגופן. הדרך להקל על כאבי גב בזמן הריון היא באמצעות פיזיותרפיה וכמו כן, הקניית הרגלי שינה שונים שעשויים לכלול צירוף של כרית הריון. 

 

טיפול בכאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון בצד ימין יכולים להופיע בכל גיל, בכדי לטפל בכאבים ולהפחיתם יש להגיע לייעוץ רפואי ולאבחון אשר פועל באופן ממוקד למציאת גורם הכאב. הטיפול בכאבי גב לרוב יהיה ללא התערבות כירורגית, אך במקרה של גידול או מחלות שונות ייתכן ויהיה צורך בניתוח. 

הטיפול הנפוץ ביותר הוא פיזיותרפיה. המטרה של פיזיותרפיה היא להקנות הרגלים נכונים, לעבוד עם גמישות עמוד השדרה באמצעות תרגילים ייעודים בפיקוח של מטפל מוסמך. מבעד לכך, קיימים טיפולים אחרים כמו כירופרקטיקה ואורתופדיה. לעיתים כאבי גב בצד ימין יכולים להיות עקב גובה רגליים לא מאוזן (מולד לרוב), במקרים כאלה מדרסים יכולים לסייע לכם כדי למתן את כאבי הגב ולהפחיתם עד להעלמות מלאה. 

ככל שנגיע מהר יותר לאבחון ולתחילת טיפול ככה הסבירות להעלמות מלאה של כאבי הגב גדלה. אנו מכירים מקרים רבים בהם כאבי הגב היו יחסית נמוכים ולכן מטופלים בחרו שלא לפנות לטיפול רפואי. עם זאת, כאבי גב תמיד יכולים לחזור ולכן צריך לטפל בשורש העניין. 

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

כאבי גב תחתון בצד ימין

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן