פריצת דיסק: איך אפשר לטפל ללא ניתוח

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

פריצת דיסק: איך אפשר לטפל ללא ניתוח?רבים לא יודעים זאת אך רק עשירית מהחולים שסובלים מפריצת דיסק בין חולייתי בעמוד השדרה, יזדקקו בסופו של דבר לניתוח. המשמעות היא שכתשעים אחוז מהחולים יוכלו ליהנות משיפור משמעותי ואף להחלים לחלוטין ללא התערבות כירורגית.

הפתרון הכירורגי נכנס לתמונה רק כאשר קיימת עדות ללחץ חמור במיוחד על העצבים בחוט השדרה, כאשר החולה התנסה במגוון טיפולים שמרניים יותר ופחות ללא תועלת רבה, כאשר החולה לא מסוגל ללכת או לעמוד או כשמתפתחים תסמינים חמורים מאוד על רקע הבעיה, כמו לדוגמה שינויים בתפקוד שלפוחית השתן או חולשת שרירים מתקדמת. במאמר שלפניכם נסקור מגוון רחב של טיפולים שמרניים שמסוגלים לסייע לסובלים מפריצת דיסק.

שמירה על אורח חיים פעיל במידת האפשר

על אף פריצת הדיסק חשוב ביותר להישאר פעילים בחיי היומיום. בשלב ההתחלתי ייתכן כי תהיה זו משימה לא פשוטה לביצוע לאור הכאבים החזקים ולכן בדרך כלל בימים הראשונים ימליץ הרופא המטפל על מנוחה כללית. עם זאת, לאחר מכן, עם שוך הכאבים, בדרך כלל יהיה רצוי לשוב לפעילות. חשוב מאוד להבין כי ההחלמה מהירה יותר ואפקטיבית יותר כשהגב נמצא בתנועה.

יש להקפיד על ביצוע תרגילי התעמלות שלא כרוכים באימוץ הגב תוך מתן עדיפות לשחייה שכן במהלך השחייה המים נושאים חלק ממשקל הגוף וכך העומס על המפרקים מופחת. באופן כללי יש להימנע מביצוע כל פעולה שהיא שיש בה כדי להחמיר את המצב כשבין היתר מדובר בהרמה של משאות, תנועות מתיחה מוגזמות או ישיבה ממושכת, בדגש על ישיבה מרושלת או ישיבה ברכינה לפנים.

פיזיותרפיה

באמצעות תרגול פיזיותרפיה ניתן להקל מאוד על הסובלים מפריצת דיסק במגוון דרכים. ראשית בעזרת תרגול פיזיותרפיה ניתן להרפות מתח שהצטבר בשרירים הסמוכים לדיסק אך בנוסף לכך ניתן ללמד את המטופל מאילו פעולות עליו להימנע וכיצד לבצע פעולות שגרתיות בצורה יעילה יותר ומותאמת יותר, שיש בה כדי למזער את הסיכוי להחמרת המצב.  יש לציין כי ברוב המוחלט של המקרים פיזיותרפיה היא קו הטיפול הראשוני בסובלים מפריצת דיסק.

טיפול תרופתי

ישנו מגוון רחב בצורה בלתי רגילה של תרופות המתאימות עבור הסובלים מפריצת דיסק. הכוונה היא בעיקר למשככי כאבים דוגמת פאראצטמול הניתנים לרכישה ללא מרשם רופא, תרופות ממשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים דוגמת וולטרן או נורופן ונוגדי כאב עוצמתיים יותר דוגמת רקוד או קודיקל. לצד משככי הכאבים ישנן משחות לשחרור שרירים תפוסים או להקלה על מצבי דלקת וכן ישנן תרופות הניתנות בהזרקה.

הזרקת סטרואידים לעמוד השדרה

במקרים בהם מקור הכאבים שהתפתחו לאחר פריצת הדיסק נעוץ בתהליך הדלקתי המקומי, ניתן לשקול הזרקה של סטרואידים בשילוב עם חומר הרדמה מקומי לחלל האפידורלי או ישירות לשורשי העצבים המעורבים תחת שיקוף. הקורטיזון מאפשר להפחית את מידת החומרה של הדלקת ולהשיג שיפור כמעט מידי בחומרת הכאבים. במקרים מסוימים יהיה צריך לחזור על הפעולה אחת לכמה חודשים.

טיפולים אלטרנטיביים

כל עוד הטיפול מבוצע בהתאם להנחיות של הרופא המערבי וכל עוד לא מדובר בטיפול הנמצא באינטראקציה עם הטיפול הסטנדרטי, הרי שאין כל מניעה מלפנות למטפלים אלטרנטיביים. הכוונה היא בעיקר לטיפולים כמו לדוגמה שיאצו, כירופרקטיקה ואוסטאופתיה. טיפול אלטרנטיבי נוסף שנמצא יעיל לטיפול בכאבים, בעיקר בגב התחתון הוא דיקור סיני.

לפני שבוחרים בפתרון הניתוחי יש לוודא כי החולה התנסה במגוון רחב של טיפולים ללא הצלחה מרובה וכי הוא אכן סובל מתופעות שמוטב לטפל בהן באמצעים כירורגיים, חרף הסיכון.

תרגילים מומלצים ולא מומלצים לכאבי גב תחתון
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן