כאבי גב בגיל ההתבגרות

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי גב בגיל ההתבגרותכאבי גב בגיל ההתבגרות הם כאבים נפוצים בשל שינויים פיזיולוגיים במבנה הגוף שלנו. כאבי גב בגיל ההתבגרות נחשבים ל"תופעת לוואי" שעלולה להתבטא בכאבי גב תחתון, כאבים באזור הצוואר ועמוד השדרה. החיסרון המהותי כאשר מופיעים כאבים בגב הם לאו דווקא הכאבים עצמם, אלא דרכי ההתנהלות של המתבגרים אל מול הכאבים. מתבגרים רבים לא מודעים לכל ההשלכות שיש לכאבי הגב ואופן ההתנהלות שלהם אל מול כאבי הגב לרוב יכולה להוביל לפציעות או כאבים שיופיעו בגילאים בוגרים יותר. בעבר היה נהוג לכנות את הכאבי בגב בתור כאבי גדילה, אך היום אין שום סיבה שהמתבגרים ימשיכו להתנהל כרגיל כאשר הם חשים כאבי גב. מומלץ לפנות לייעוץ רפואי כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

למה הגב שלכם כואב?

המודעות סביב כאבי גב בגיל ההתבגרות התפתחה רק בשנים האחרונות כאשר התלונות גדלו בקרב צעירים ומבוגרים כאחד. כאבי גב בגיל ההתבגרות לרוב יכולים להופיע בגלל כאב בשריר, אך יש מקרים בהם התלונות יכולות להוביל לממצאים כמו בעיות במערכת העיכול, השתן ומערכת המין. לפני שמתחילים בטיפול יש לערוך מספר בדיקות מול רופא מומחה המאפיין את מקור הבעיה. לעיתים מקור הבעיה גלוי לעין ולעיתים יידרש הרופא לשלוח את המטופל לבדיקות שונות עד לאפיון הבעיה. הגב מתחיל לכאוב בגיל ההתבגרות בשל שינויים פיזיולוגיים, אך קיימות השלכות נוספות שיכולות להצביע על הבעיה כמו אורח חיים, השמנת יתר, ישיבה מרובה מול המחשב, מזרון לא טוב, פציעות ועוד. 

 

איך מתבצעת הבדיקה?

בכדי לבדוק את מצבו של המתבגר הסובל מכאבי גב הרופא מתחיל בבדיקה ויזואלית של תנוחת הגב והעמידה. לאחר מכן יבדוק הרופא בדיקת הליכה תוך כדי מיקוד בעקב ובבוהן. במקרים שונים נוכל להצביע על בעיות פיזיולוגיות המחייבות שינוי באורח החיים. קיימים מקרים בהם קיים פער בין אורכי הרגליים וכתוצאה מכך הילד סובל מכאבי גב. הפתרון במקרים האלה הוא טיפול פיזיותרפיה בשילוב מדרסים מתאימים. לאחר מכן יבדוק הרופא באמצעות בדיקה גופנית את עמוד השדרה כדי לוודא האם קיימים זיהומים, בליטות ועוד. הערכת טווחי התנועה תוך כדי בדיקה האם חלים כאבים במהלך התזוזה בעת כפיפה והתרחבות מותנית גם היא חלק מהבדיקה. במקרים חריגים יש לבצע בדיקת CT כדי לאבחן האם קיים פגם שלא ניתן לאתר אותו בבדיקה גופנית. יש לבצע במהלך הבדיקה גם בדיקת כוח, כדי לבדוק האם קיימת חולשה בברכיים, בירכיים ובקרסוליים. לאחר הבדיקה יעריך הרופא האם קיים קשר לכאב או נוירופתיה. 

 

טיפול בכאבי גב בגיל ההתבגרותטיפול בכאבי גב בגיל ההתבגרות

כאבי גב בגיל ההתבגרות הם כאבים נפוצים, אבל לא תמיד ההורים מודעים להשלכות שיש לכאבי גב אלו. כאבי גב יכולים להופיע בכל גיל, אבל דווקא גיל ההתבגרות הוא בעל משמעות בבניית העמידה שלנו ובמיגור תופעות לוואי של הופעת כאבי גב בגיל מבוגר יותר. הטיפול למתבגרים הוא שונה מטיפולים למבוגרים ברוב המקרים. הטיפול הוא יותר טיפול גופני כמו פיזיותרפיה או טיפול ברפואה אלטרנטיבית. סוג הטיפול משתנה בהתאם לגורמים שאבחן הרופא בבדיקה. כאשר הכאבים מופיעים לאחר פציעה אנו נרצה לבחור במקרים חריגים בלבד בטיפול תרופתי ואילו ביותר המקרים פיזיותרפיה תעשה את העבודה. כאבים אשר מופיעים בשל מנח גב לא תקין ידרוש מהילדים ללמוד את הכלים לעמידה וישיבה בצורה נכונה כדי לשמור על עמוד השדרה. 

הטיפול חייב להיות מבוצע במקום מקצועי אשר מתמחה בטיפולים לכאבי גב ויש להתאים את סוג הטיפול רק לאחר אבחון. לצערנו, אנחנו רואים הרבה הורים שבוחרים לייעץ לילדים שלהם מה לעשות ללא ליווי רפואי וכתוצאה מכך (על אף המטרה החיובית) היא פגיעה שיכולה להיות בלתי הפיכה. ייעוץ עם מומחה יכול להוביל לפתרון הבעיה לאחר איסוף ממצאים.

טיפול פיזיותרפיה

טיפול פיזיותרפיה נועד כדי להקל על העומס שנוצר על הגב של הסובל. טיפולי פיזיותרפיה ידועים בתור אמצעי ריפוי יעיל לאחר פציעות, ניתוחים, כאבי גב ועוד. במהלך טיפולי פיזיותרפיה אתם תקבלו את הכלים כדי למגר את כאבי הגב ולשמור על הגב שלכם בצורה נכונה. בעודנו צעירים אנחנו לא חשים את הכאב באופן עז, אלא כאבים שאנחנו מסוגלים להתמודד איתם. על אף שהכאבים יכולים להיות זניחים או שהילד שלכם לא מתלונן, עדיין טיפול פיזיותרפיה אינו טיפול נקודתי אלא טיפול לטווח הרחוק. במהלך התרגול ילמד הילד את חשיבות התרגילים ומה הם עושים לגוף. המטרה היא למתוח את השריר ולעבוד על גמישות הגב שמיום ליום ללא תרגול הגב נעשה קשה יותר. טיפול פיזיותרפיה יכול להיות טיפול נלווה לטיפול תרופתי או טיפול לאחר ניתוח בגב. במהלך הטיפולים יוכל המטפל לראות אילו נקודות מהוות קשיים וכאבים, באיזה תדירות מופיע הכאב וכמה זמן הוא נמשך. כאבי גב הם חלק בלתי נפרד מהתהליך ההתפתחות של המתבגר, אך עדיין רצוי שלא להקל ראש ולקבל הכוונה רפואית.

 

איך מתמודדים עם כאבי גב?

כאשר כאבי גב הם חמורים ההתמודדות יכולה להיות משולבת עם טיפול תרופתי. יש לשים דגש על האופן בו אתם ישנים, רצוי לישון על הגב ולהניח כרית מתחת לברכיים כדי להקל על העומס שנוצר על עמוס השדרה. אם המזרון שלכם הוא מקור הבעיה רצוי להצטייד במזרון מתאים לגוף שלכם ובדרגת קושי בינונית עד קשה. במהלך טיפול פיזיותרפיה אתם תקבלו את הכלים הנדרשים להקלה בכאבי הגב ותוכלו לתרגל אותם בכל מקום. כמו כן, רצוי להגיע למרפאה העוסקת בכאבי גב ובכך תוכלו לקבל צוות מקצועי שיכוון אתכם עד למציאת פתרון. חשוב להגיע למקום כבר בתחילת הופעת הכאבים ולא לחכות למצב בו הכאבים בלתי נסבלים. 

כאבי גב בגיל ההתבגרות
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן