כאבי גב בגיל ההתבגרות

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי גב בגיל ההתבגרותכאבי גב בגיל ההתבגרות הם כאבים נפוצים בשל שינויים פיזיולוגיים במבנה הגוף שלנו. כאבי גב בגיל ההתבגרות נחשבים ל"תופעת לוואי" שעלולה להתבטא בכאבי גב תחתון, כאבים באזור הצוואר ועמוד השדרה. החיסרון המהותי כאשר מופיעים כאבים בגב הם לאו דווקא הכאבים עצמם, אלא דרכי ההתנהלות של המתבגרים אל מול הכאבים. מתבגרים רבים לא מודעים לכל ההשלכות שיש לכאבי הגב ואופן ההתנהלות שלהם אל מול כאבי הגב לרוב יכולה להוביל לפציעות או כאבים שיופיעו בגילאים בוגרים יותר. בעבר היה נהוג לכנות את הכאבי בגב בתור כאבי גדילה, אך היום אין שום סיבה שהמתבגרים ימשיכו להתנהל כרגיל כאשר הם חשים כאבי גב. מומלץ לפנות לייעוץ רפואי כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

למה הגב שלכם כואב?

המודעות סביב כאבי גב בגיל ההתבגרות התפתחה רק בשנים האחרונות כאשר התלונות גדלו בקרב צעירים ומבוגרים כאחד. כאבי גב בגיל ההתבגרות לרוב יכולים להופיע בגלל כאב בשריר, אך יש מקרים בהם התלונות יכולות להוביל לממצאים כמו בעיות במערכת העיכול, השתן ומערכת המין. לפני שמתחילים בטיפול יש לערוך מספר בדיקות מול רופא מומחה המאפיין את מקור הבעיה. לעיתים מקור הבעיה גלוי לעין ולעיתים יידרש הרופא לשלוח את המטופל לבדיקות שונות עד לאפיון הבעיה. הגב מתחיל לכאוב בגיל ההתבגרות בשל שינויים פיזיולוגיים, אך קיימות השלכות נוספות שיכולות להצביע על הבעיה כמו אורח חיים, השמנת יתר, ישיבה מרובה מול המחשב, מזרון לא טוב, פציעות ועוד. 

 

איך מתבצעת הבדיקה?

בכדי לבדוק את מצבו של המתבגר הסובל מכאבי גב הרופא מתחיל בבדיקה ויזואלית של תנוחת הגב והעמידה. לאחר מכן יבדוק הרופא בדיקת הליכה תוך כדי מיקוד בעקב ובבוהן. במקרים שונים נוכל להצביע על בעיות פיזיולוגיות המחייבות שינוי באורח החיים. קיימים מקרים בהם קיים פער בין אורכי הרגליים וכתוצאה מכך הילד סובל מכאבי גב. הפתרון במקרים האלה הוא טיפול פיזיותרפיה בשילוב מדרסים מתאימים. לאחר מכן יבדוק הרופא באמצעות בדיקה גופנית את עמוד השדרה כדי לוודא האם קיימים זיהומים, בליטות ועוד. הערכת טווחי התנועה תוך כדי בדיקה האם חלים כאבים במהלך התזוזה בעת כפיפה והתרחבות מותנית גם היא חלק מהבדיקה. במקרים חריגים יש לבצע בדיקת CT כדי לאבחן האם קיים פגם שלא ניתן לאתר אותו בבדיקה גופנית. יש לבצע במהלך הבדיקה גם בדיקת כוח, כדי לבדוק האם קיימת חולשה בברכיים, בירכיים ובקרסוליים. לאחר הבדיקה יעריך הרופא האם קיים קשר לכאב או נוירופתיה. 

 

טיפול בכאבי גב בגיל ההתבגרותטיפול בכאבי גב בגיל ההתבגרות

כאבי גב בגיל ההתבגרות הם כאבים נפוצים, אבל לא תמיד ההורים מודעים להשלכות שיש לכאבי גב אלו. כאבי גב יכולים להופיע בכל גיל, אבל דווקא גיל ההתבגרות הוא בעל משמעות בבניית העמידה שלנו ובמיגור תופעות לוואי של הופעת כאבי גב בגיל מבוגר יותר. הטיפול למתבגרים הוא שונה מטיפולים למבוגרים ברוב המקרים. הטיפול הוא יותר טיפול גופני כמו פיזיותרפיה או טיפול ברפואה אלטרנטיבית. סוג הטיפול משתנה בהתאם לגורמים שאבחן הרופא בבדיקה. כאשר הכאבים מופיעים לאחר פציעה אנו נרצה לבחור במקרים חריגים בלבד בטיפול תרופתי ואילו ביותר המקרים פיזיותרפיה תעשה את העבודה. כאבים אשר מופיעים בשל מנח גב לא תקין ידרוש מהילדים ללמוד את הכלים לעמידה וישיבה בצורה נכונה כדי לשמור על עמוד השדרה. 

הטיפול חייב להיות מבוצע במקום מקצועי אשר מתמחה בטיפולים לכאבי גב ויש להתאים את סוג הטיפול רק לאחר אבחון. לצערנו, אנחנו רואים הרבה הורים שבוחרים לייעץ לילדים שלהם מה לעשות ללא ליווי רפואי וכתוצאה מכך (על אף המטרה החיובית) היא פגיעה שיכולה להיות בלתי הפיכה. ייעוץ עם מומחה יכול להוביל לפתרון הבעיה לאחר איסוף ממצאים.

טיפול פיזיותרפיה

טיפול פיזיותרפיה נועד כדי להקל על העומס שנוצר על הגב של הסובל. טיפולי פיזיותרפיה ידועים בתור אמצעי ריפוי יעיל לאחר פציעות, ניתוחים, כאבי גב ועוד. במהלך טיפולי פיזיותרפיה אתם תקבלו את הכלים כדי למגר את כאבי הגב ולשמור על הגב שלכם בצורה נכונה. בעודנו צעירים אנחנו לא חשים את הכאב באופן עז, אלא כאבים שאנחנו מסוגלים להתמודד איתם. על אף שהכאבים יכולים להיות זניחים או שהילד שלכם לא מתלונן, עדיין טיפול פיזיותרפיה אינו טיפול נקודתי אלא טיפול לטווח הרחוק. במהלך התרגול ילמד הילד את חשיבות התרגילים ומה הם עושים לגוף. המטרה היא למתוח את השריר ולעבוד על גמישות הגב שמיום ליום ללא תרגול הגב נעשה קשה יותר. טיפול פיזיותרפיה יכול להיות טיפול נלווה לטיפול תרופתי או טיפול לאחר ניתוח בגב. במהלך הטיפולים יוכל המטפל לראות אילו נקודות מהוות קשיים וכאבים, באיזה תדירות מופיע הכאב וכמה זמן הוא נמשך. כאבי גב הם חלק בלתי נפרד מהתהליך ההתפתחות של המתבגר, אך עדיין רצוי שלא להקל ראש ולקבל הכוונה רפואית.

 

איך מתמודדים עם כאבי גב?

כאשר כאבי גב הם חמורים ההתמודדות יכולה להיות משולבת עם טיפול תרופתי. יש לשים דגש על האופן בו אתם ישנים, רצוי לישון על הגב ולהניח כרית מתחת לברכיים כדי להקל על העומס שנוצר על עמוס השדרה. אם המזרון שלכם הוא מקור הבעיה רצוי להצטייד במזרון מתאים לגוף שלכם ובדרגת קושי בינונית עד קשה. במהלך טיפול פיזיותרפיה אתם תקבלו את הכלים הנדרשים להקלה בכאבי הגב ותוכלו לתרגל אותם בכל מקום. כמו כן, רצוי להגיע למרפאה העוסקת בכאבי גב ובכך תוכלו לקבל צוות מקצועי שיכוון אתכם עד למציאת פתרון. חשוב להגיע למקום כבר בתחילת הופעת הכאבים ולא לחכות למצב בו הכאבים בלתי נסבלים. 

כאבי גבכאבי גב הם תסמין נפוץ מאוד ולמעשה נכון להיום נראה כי כאבי גב תחתון מהווים את הסיבה השנייה בשכיחותה המובילה לפנייה לרופא המשפחה. הכאבים יכולים להתפתח כתוצאה מבעיה בשרירי הגב, עצמות הגב, עצבי הגב ומבנים אחרים נוספים בעמוד השדרה. הכאבים יכולים להיות זמניים וחולפים או יציבים וכרוניים כשבמקרים מסוימים מדובר על כאבים שמלווים את החולה לאורך שנים רבות.

הכאבים יכולים להיות ממוקדים מאוד ומקומיים אך לא אחת הכאבים מוקרנים לאזורים אחרים בגוף. כך לדוגמה כאבים שמקורם בגב התחתון יכולים להופיע גם בירכיים, בעכוזים ואפילו בכפות הרגליים ואילו כאבים שמקורם בגב העליון יכולים להופיע גם בראש, בידיים, בחגורת הכתפיים ועוד. הכאבים יכולים לפגוע בבני כל הגילאים.

מה הם הגורמים לכאבי גב?

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים שיכולים להוביל להתפתחות של כאבי גב. להלן כמה מהם על קצה המזלג:

 • מתח בשרירי הגב – במקרים רבים המקור לכאבים הוא בשרירים תפוסים. השרירים התפוסים, או ליתר דיוק – המכווצים, הם תוצאה של חשיפה לתנאי אקלים קיצוניים בדגש על מזג אוויר קר או תוצאה של מאמץ רב ביותר בעקבות הרמה של משא כבד, פעילות גופנית מאומצת ועוד.
 • פריצת דיסק או בלט דיסק – גורמים שכיחים נוספים לכאבי גב שמתרחשים בעקבות הפעלת עומס רב יתר על המידה על אחד מהדיסקים הבין חולייתיים. מצבים אלו יכולים להיות תוצאה של ישיבה ממושכת מול המחשב, הרמה של משא כבד, פציעת ספורט ועוד.
 • טראומה לעמוד השדרה – לא אחת מתברר כי המקור לכאבים הוא טראומה שהתרחשה בעקבות תאונת דרכים, מעשה אלימות, נפילה מגובה רב ועוד.
 • דלקת בגב – דלקת היא גורם שכיח ביותר לכאבי גב. בין היתר מדובר על דלקת שרירים, דלקת בעמוד השדרה, דלקת בשורש העצב בעמוד השדרה ועוד.
 • גידול ממאיר – גידול ממאיר בעמוד השדרה הוא לא גורם נפוץ לכאבי גב, אך בהחלט מדובר על גורם אפשרי, במידה והגידול לוחץ על אחד מהעצבים בעמוד השדרה.
 • גורמים נוספים – מחלות ראומטיות, עודף משקל והשמנה, התנוונות של המבנים בעמוד השדרה, שברים בעמוד השדרה ועוד.

התסמינים של כאבי גב

ישנו מגוון רחב של תסמינים שיכולים להתלוות לכאבי גב. בין היתר מדובר על שיתוק חלקי או מלא בגפיים העליונות והתחתונות. מגוון רחב של תסמינים נוירולוגיים כמו למשל היחלשות של שרירי הגפיים, אובדן השליטה על הסוגרים או תחושות של צריבה, דגדוג או נימול באזורים שונים בגוף ועוד. הכאבים עצמם יכולים להופיע במגוון רחב של דרגות חומרה, החל מכאבים קלים מאוד וכלה בכאבים חמורים ביותר.

כמו כן במקרים מסוימים הכאבים יהפכו לקלים יותר בזמן מנוחה אך לא אחת דווקא המנוחה תחמיר את הכאבים. ישנם כאבים שמופיעים רק בזמן שהחולה נמצא בתנוחה מסוימת או רק כאשר הוא מבצע פעולה מסוימת אך ישנם מקרים שבהם הכאבים נוכחים בכל רגע נתון.

אבחון כאבי גב

את המקור לכאבי הגב נהוג לאבחן אצל אורתופד. במהלך הבדיקה האורתופד ישאל את המטופל בנוגע לאופי הכאבים, למצבים שבהם הכאבים נהיים חזקים יותר, להיסטוריה הרפואית שלו, לקיום של סיפור משפחתי של כאבי גב ועוד. בנוסף לכך הרופא יבצע בדיקה קלינית שבה ינסה למקם את הכאב בגב באופן מדויק ולהבין באילו מצבים מופיע הכאב.

במידת הצורך יבוצעו בדיקות מעבדה כמו למשל בדיקות לאבחון זיהום, בדיקות לאבחון דלקת מפרקים שגרונית ועוד. כמו כן ייתכן כי יהיה צורך לבצע צילום גב או בדיקות הדמיה רפואיות כמו למשל MRI או בדיקת CT.

מה יכול להוביל לכאב קיצוני או חריף בגב?

למרבה הצער, עד היום במקרים שבהם מורגש כאב בגב שהוא כאב קיצוני, במרב המקרים לא נוכל לדעת למעשה מה היא הסיבה המדויקת שגרמה להופעת הכאבים הקיצוניים הללו בגב. מצד אחד, כאב בגב אשר מורגש בצורה קיצונית, יכולה להיות כאב גב אשר נוצר כתוצאה ישירה מפגיעה, קרע, או מתיחה אשר מתרחשת באחת מהרקמות שנמצאות באזור הגב התחתון, או עמוד השדרה שלנו. מבין האזורים שעשויים להיפצע ולהוביל לכאב קיצוני בגב, נוכל למצוא את אזורי הגוף הבאים – גידים, רצועות בגב, שריר, סחוסים, ומפרקים שונים, שיכולים להיפצע כתוצאה מתנועות לא נכונות, פעילות ספורטיבית שמובילה לפציעה, או כתוצאה ממעבר תאונה או פגיעה חמורה.

זיהוי של הגורם שמוביל לפגיעה חריפה בגב – האם זה אפשרי?

בוא נסתכל לצורך העניין על מצב שבו כאב בגב אשר מורגש בצורה קיצונית נוצר כתוצאה ישירה של קרע קטן, או מתיחה קלה באחד הרצועות או השרירים שמרכיבים את מערכת הגב שלנו. במצב כזה לצור העניין, יהיה קשה להבין ולזהות מה הוביל להופעת כאבי הגב, בשל העובדה שהגב שלנו הוא מערכת מורכבת כל כך, ולא ניתן לזהות את הפגיעות הקלות האלה בשום דרך כמעט כיום.

מה הם גורמים הסיכון השונים שקיימים כיום וידועים כגורמים אשר מגבירים ומעלים את הסיכוי לחוות כאב קיצוני בגב?

כיום, מצד אחד לא ניתן לזהות תמיד מה היא הסיבה להופעת כאבי הגוף, אך מאידך, אנחנו מכירים מספר גורמים סיכון, אשר מגבירים את הסיכון של האנשים שמחזיקים בגורמים הסיכון הללו לחטוף כאב בגב. להלן מספר גורמי סיכון:

 • נשים בהריון- כובד המשקל משתנה לגמרי ולכן נשים רבות הנמצאות בשלבי ההריון, בעיקר המתקדמים, ירגישו כאבים בגב, בעיקר התחתון.
 • ישיבה לפרקי זמן ארוכים מובילה לכך שנוצרת דחיסה בין החוליות ולכן מי שיושב הרבה חייב לקום, לעשות סיבוב, לבצע כמה מתיחות ורק אז לחזור שוב לשבת.
 • פעילות גופנית שגויה – כאשר מבצעים ספורט בצורה לקויה ולא עושים את התרגילים כמו שצריך או את התנועה בצורה הנכונה, הדבר יכול להוביל לפציעות וכאבים ביניהם גם כאבים בגב.

כיצד מטפלים בכאבי גב?

הטיפול בכאבי הגב משתנה בהתאם למקור לכאבים. במקרים מסוימים יהיה די בפנייה לטיפולי פיזיותרפיה שמטרתם לחזק את השרירים התומכים בגב ולהרפות את השרירים התפוסים, לא אחת ייעשה שימוש בתרופות להרפיית השרירים, במשככי כאבים או בקומפרסים חמים שמטרתם להרפות את שרירי הגב וכן במקרים רבים ניתן יהיה לעשות שימוש בטכניקות מתחום הרפואה המשלימה כמו למשל דיקור סיני, אוסטיאופתיה או כירופרקטיקה.

במקרים הקיצוניים בהם מדובר למשל על פריצת דיסק שגורמת ללחץ על שורש עצב בעמוד השדרה ייתכן כי יהיה צורך לשקול לבצע ניתוח בעמוד השדרה על מנת להפחית את הלחץ שנוצר על שורש העצב.

ראו גם: עזרה והתמודדות עם כאבי גב תחתון בקשישים

מידע חשוב ורלוונטי על כאבים בגב התחתון, מה מוביל לפגיעה בגב התחתון, וכיצד כדאי וניתן לטפל בכאבי גב תחתון

ידוע לנו כיום מבחינת הספרות הרפואית כי אחוז גדול מהאנשים, למעשה בערך כ80 אחוזים מבני האדם, יסבלו במהלך החיים שלהם לפחות פעם אחת, אם לא יותר, מכאבים עזים בגב התחתון שלהם. מה היא הסיבה לכאבים החמורים האלה שמפריעים לאורח החיים התקני שלנו? מה הם הסימפטומים השונים המעידים על פגיעה בגב התחתון? כמה זמן כאבי גב תחתון עשויים להמשך? כיצד ניתן לטפל בכאבי גב תחתון? במידה שאחת מהשאלות הללו עלתה בראש שלכם, בכתבה הקרובה תוכלו למצוא תשובות לכל השאלות הללו, ועוד.

מבוא לכאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון – מידע חשוב ורלוונטי על כאבים בגב התחתון, מה מוביל לפגיעה בגב התחתון, וכיצד כדאי וניתן לטפל בכאבי גב תחתון

בדיוק בזמן שאתם קוראים את הכתבה הזאת, 15 אחוזים מהאנשים בעולם, אחוז גבוהה ממש, סובלים בכל רגע נתון מכאבים בגב התחתון ברמה כזאת או רמה אחרת. מעבר לכך, 80 אחוז מאוכלוסיית העולם יחוו לפחות פעם אחת בחיים שלהם כאבים עזים בגב התחתון. למה כאבי גב תחתון הם כל כך נפוצים? זאת בשל העובדה שתפקידו של הגב התחתון הינה לתמוך בסופו של דבר במרבית המשקל הגופני שלנו, דבר שלאט לאט יכול לשחוק את הגב התחתון ולגרום לו לשלם את המחיר הדרוש לשם כך.

על פי הגדרה, מה זה כאבי גב תחתון?

כאשר אתם שומעים את המושג הרחב הזה שנקרא כאבים בגב התחתון, אזי שמדובר על מושג אשר מתייחס לכאבים עזים, אשר מופיעים בגוף האדם, ומופיעים בדרך כלל בחלק של הגב אשר תחיל מתחת לקו הצלעות שלנו, ומסתיים מעל לקו הממוצע של העכוז. לעתים כאב בגב התחתון מקרין ועובר לעכוז עצמו, או במקרים מסוימים גם לאזור של האגן או של הירך.

מה הם התסמינים המוכרים ביותר של כאבים בגב התחתון?

אם מסתכלים על התסמינים השונים אשר קיימים ומוכרים בעולם לכאבי גב תחתון, אזי מדובר בעיקר על כאב עז, דקירות, ושריפהלמה כאבי גב תחתון הם כל כך נפוצים? זאת בשל העובדה שתפקידו של הגב התחתון הינה לתמוך בסופו של דבר במרבית המשקל הגופני שלנו באזורים שצוינו לעיל. מדובר על כאבים שיכולים להיות צד אחד בעוצמה קלה, ועמומים של ממש, או במקרים מסוימים כאמור מדובר על כאבים עזים, חדים מאוד, וכואבים בצורה חזקה של ממש. הרמה הקשה ביותר של כאבי גב מגיעה עד לכדי מצב של קושי ממש לזוז, לעמוד בצורה ישרה, ועוד. התסמינים של כאבי הגב התחתון יכולים להופיע בצורה פתאומית למדי, למשל לאחר סחיבה של חפץ כבד, או לאחר אימון גופני. מצד שני, כאבים בגב התחתון יכולים להתפתח  לאט לאט, ובצורה הדרגתית של ממש.

במקרים מסוימים, ניתן להבחין בנוסף לכאב המורגש, בהופעה של אזורים נפוחים באזור הגב התחתון, אשר מוסיפים בסופו של דבר לתחושה של הכאב. מבחינת משך הזמן של הופעת כאבי הגב התחתון השונים, ניתן להרגיש כאבי גב בדרגות כאב שונות אשר נמשכות לפרקי זמן שונים לגמרי, למשל כאבי גב חריפים אשר יכולים להמשך עד 6 שבועות, כאבי גג תת כרוניים, אשר עתידים להמשך בין 7 ל12 שבועות סך הכל, ובמקרה הקיצוני והארוך ביותר – כאבי גם כרוניים, אשר עתידים להמשך ולכאוב לפרק זמן שעולה עלה 12 שבועות במקרים רבים.

מה בסופו של דבר גורם ומוביל לכאבי גב חריפים?

הבעיה הגדולה עם כאבים בגב התחתון בסופו של דבר היא שלא ניתן ברוב המקרים לדעת ולשים את האצבע על מה היא הסיבה המדויקת להופעת כאבי הגב השונים. מצד אחד, כאבים בגב התחתון יכולים להתרחש כתוצאה ישירה של פגיעה ברקה אשר מרכיבה ותומכת בעמודה השדרה המרכזי שלנו. ניתן לחוות בעצם פגיעה בחלקי הגוף השונים גגון – רצועות, סחוסים, מפרקים, שרירים, וגידים. לצורך העניין, במקרה שבו מופיע כאבי גב עזים בגב התחתון, אשר מתרחשים לדוגה בעקבות מתחילה קטנה וקלה באחת הרצועות הקטנות או השרירים הקטנים של הגב, אזי שמרב המקרים לא נצליח לזהות שזו היא הסיבה שהובילה לכאבי הגב הללו, שכאן, הגב הוא מבנה מסובך ביותר, וקשה להבחין בטיפול רפואי ותצלומים רפואיים בבעיה שמובילה לכאבי הגב התחתון. במקרים מסוימים (אחת פחותים במספרן) ניתן בסופו של דבר דווקא כן להבחין בסיבה לפרוץ כאבי התחתון, אך לעתים מדובר על מקרים חמורים קצת יותר, לדוגמת פריצת דיסק, וכדומה.

יש עוד כמה סיבות עיקריות שיכולות להוביל לכאבי גב

 1. הריון – מכיון ובזמן ההריון, כל המשקל של הגוף משתנה והגוף אפשר להגיד סוג של יוצא מאיזון, נשים רבות יחוו, כבר מאמצעמכיון ובזמן ההריון, כל המשקל של הגוף משתנה והגוף אפשר להגיד סוג של יוצא מאיזון, נשים רבות יחוו, כבר מאמצע ההריון כאבי גב תחתון מסיביים וקשים. ההריון כאבי גב תחתון מסיביים וקשים.
 2. עודף משקל- בדיוק כמו בהריון, עודף משקל גורם לגוף לצאת מאיזון והדבר מוביל לחוסר שיווי משקל, עיוות אנטומי וכתוצאה מכך גם לכאבי גב.
 3. אורח חיים יושבני- ככל שאנחנו יושבים יותר זמן, בעיקר מול המסך, נוצר עומס מאוד גדול על חוליות הצוואר, על הכתפיים וזה בעצם מייצר עומס גם על הגב שלנו וגורם לכאבים.
 4. פציעות תאונות טראומה- אנשים רבים חווים כאבי גב כתוצאה מטראומה או תאונה.

מה אפשר לעשות?

יש המון סוגים של טיפולים שיכולים להקל ואף למנוע כאבי גב. כל מה שצריך הוא לאתר את הטיפול האולטימטיבי עבורכם. בין השאר, ניתן לבחור בין טיפולים הנמצאים תחת ההגדרה של הרפואה הסינית כמו דיקור, כוסות רוח, שיאצו טווינא וכדומה. ניתן גם לבחור בטיפולי פיזיותרפיה, לחיזוק השרירים המקיפים את הגב ובכל להפחית את הכאבים. גם עיסוי רפואי יכול להקל מאוד ולשחרר את הכאבים. חשוב גם לבצע פעילות גופנית מתונה כמו הליכה, יוגה, פילטיס, שחייה ואפילו רכיבה על אופניים, אלה מסייעים להזרים דם וחמצן, תורמים לשחרור אנדרופינים ומפחיתים את הכאבים בצורה ניכרת

כאבי גב בגיל ההתבגרות
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב
אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן