השלב הקיצוני של פריצת דיסק

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבעיות גב!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבהגורם הנפוץ לכאבי גב ורגל הוא פריצת דיסק. הסימפטומים של פריצת דיסק עלולים לכלול כאב עמום או חד, התכווצות שרירים, חולשה ברגל או אובדן תפקוד הרגל. התעטשות, שיעול, או כיפוף בדרך כלל עלולים להגביר את הכאב.

לעיתים רחוקות אי שליטה על יציאות המעי או על שלפוחית השתן מתרחשות, ואז יש לפנות לרופא ולעזרה רפואית באופן מיידי. כמו כן, עלול להופיע לחץ על אחד העצבים או יותר, אשר גורמים לכאב, צריבה, עקצוץ, וחוסר תחושה המשתרע מהישבן לרגליים ולפעמים לכף הרגל.

מורכבותו של האבחון

כאב ותסמינים אחרים שנוצרו מפריצת הדיסק יכולים להיות מובנים על ידי אנשי מקצוע ומטפלים רפואיים. אולם מטופלים רבים אינם מצליחים להצביע על מקור הכאב, סיפור המקרה או כל מרכיב אחר אשר יסייע בתהליך האבחון.

ישנם מספר גורמים אשר הופכים את התהליך הזה למורכב, כמו למשל מינוח מבולבל. ישנם מונחים רבים ושונים המתארים פריצת דיסק, כגון לחץ על העצב, דיסק בולט ועוד.

מעבר לכך, פריצת דיסק עלולה לא להתאים לדרגת הכאב אשר חווה המטופל, כך שבעיות גב חמורות פחות עלולות לגרום לכאב רב יותר מאשר פריצת דיסק. ולחילופין, פריצת דיסק גדולה יכולה להיות נטולת כאבים לחלוטין, בעוד התכווצות שרירים ממתח תגרום לכאבי תופת. משמעות הדבר היא כי חומרת הכאב היא לא גורם מכריע לזיהוי פריצת דיסק.

פריצות דיסק רבות אינן גורמות לשום כאב, למרות שעשוי להיות קשר בין הטראומה לדיסק והופעת התסמינים של החולה. יש לזכור גם כי פריצת דיסק עלולה להתרחש גם ללא אירוע מסוים.

הכאב הנגרם מפריצת דיסק הוא חוויה אישית מורכבת. גורמים פיזיים ופסיכולוגיים משתנים כל הזמן ויכולים לתרום לחוויית הכאב של המטופל.

הכאב מפריצת הדיסק עלול גם להחמיר במצבים פיזיים מורכבים יותר המערבים בעיות פיזיות אחרות בעמוד השדרה, או גורמים מצביים (כגון יציבה לקויה, ישיבה לתקופה ארוכה וכו' (.

תסמינים אופייניים

כאמור, פריצת דיסק, לעתים קרובות, עשויה לא לייצר תסמינים כלל. סימפטומים של פריצת דיסק בגב התחתון כוללים :כאבי גב וכאבים מוקרנים (לישבן, רגליים וכפות הרגליים(, עקצוץ או חוסר תחושה ברגליים או בכפות הרגליים וחולשת שרירים.

הסימפטומים של פריצת דיסק בצוואר כוללים: כאב ביד, או מעל הכתף, כאב שמקרין לכתף, לזרוע ולפעמים ליד ולאצבעות, כאבי צוואר בעיקר בגב ובצידי הצוואר וכאבים העלולים להתגבר בעת כיפוף הצוואר. כמו כן יכולים להופיע עוויתות של שרירי הצוואר.

הסימפטומים של פריצת דיסק באמצע הגב נוטים להיות מעורפלים, ולכלול לפעמים כאב בגב העליון, גב תחתון, בטן, או רגליים כמו גם חולשה או חוסר תחושה ברגל אחת או בשתיהן.

כאבים כרוניים ומתמשכים, אובדן שליטה או תחושה בכפות הרגליים עלולים להיות תופעת לוואי וסיבוכים של פריצת דיסק (במיוחד במקרים בהם היא לא טופלה) ולהימשך לאורך שנים.

החמרת המצב

בדרך כלל, פריצת דיסק עלולה להחמיר עם הזמן ובעקבות גורמים אחרים כמו למשל גיל. בעקבות הגיל המבוגר, כל חלקי הגוף משתנים, כולל רכיבי עמוד השדרה, כאשר הדיסקים "מתייבשים" ומאבדים את האלסטיות. עובדה זו גורמת להחלשת הדיסק ועושה אותו לפגיע יותר לשינוי.

השלב הקיצוני בפריצת דיסק מאפשר לחומר הפנימי לזלוג החוצה ולגרום לתופעות וסימפטומים חמורים יותר, עד כדי שיתוק הרגל.

שיטות הטיפול בפריצת דיסק הן לעתים קרובות די יעילות ובדרך כלל כוללות עיסוי, מנוחה במיטה, פיזיותרפיה ותרופות לשיכוך כאבים. ניתוח בעמוד השדרה מומלץ רק כאשר הטיפול שמרני הוכח כלא יעיל או כאשר הסימפטומים של המטופל קיצוניים ומתישים.

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה ליברמן: מומחית לטיפול בכאבי גב

אלנה מומחית לטיפול בכאבי גב, כאבי פרקים, כאבי ראש, איזון לחץ הדם ושיפור חילוף חומרים. מייסדת המרכז לכאבי גב ומגיעה עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, סיימה בהצלחה לימודי רפואה סינית משלימה.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן